Środa, 27 maja 2020 r., imieniny Jana, Juliusza, Radowita

Pogotowie Reporterskie

W trosce o bezpieczeństwo niechronionych

W październiku 2019r na drogach województwa łódzkiego zginęło aż 17 niechronionych uczestników ruchu drogowego. To ponury obraz skali zagrożeń na jakie narażeni są piesi, rowerzyści i motocykliści.

A przecież każdy uczestnik ruchu drogowego może we własnym zakresie zadbać o bezpieczeństwo.
Kierowców chroni karoseria pojazdu oraz nowoczesne systemy bezpieczeństwa. Te elementy są wciąż udoskonalane i na bieżąco sprawdzane w testach zderzeniowych. Co jednak mają powiedzieć niechronieni uczestnicy ruchu drogowego? Oni w zderzeniu z samochodem nie mają żadnych szans. Jesienne warunki w tym nie pomagają.

Wcześnie zapadający zmrok, opady atmosferyczne i nagłe zmiany pogody zdecydowanie pogarszają widoczność na drodze. Kierowcy pojazdów często zapominają, że pieszy może nagle pojawić się na jezdni w najmniej spodziewanym momencie. Mokra nawierzchnia i zalegające na niej liście wydłużają drogę hamowania. W tej sytuacji kierujący powinni przestrzegać ograniczeń prędkości i zachowywać odpowiedni dystans od poprzedzającego pojazdu, aby w nagłym wypadku móc skutecznie wyhamować. Sami niechronieni także powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo. Korzystanie z odblasków, nie tylko poza terenem zabudowanym, zdecydowanie poprawia widoczność pieszych. Dzięki elementom odblaskowym na odzieży, pieszy jest widoczny już z odległości 150-200 metrów, co daje kierowcy pojazdu sporo czasu na reakcję. To samo dotyczy rowerów. Właściwe oświetlenie roweru i elementy odblaskowe rowerzysty również poprawiają jego widoczność, a tym samaym bezpieczeństwo.

Ważne jest także prawidowe zachowanie na drodze. Pamiętajmy, aby poruszać się właściwą stroną drogi. Samo oznakowanie przejścia dla pieszych nie gwarantuje bezpieczenstwa. Korzystając z przejść dla pieszych należy upewnić się, czy nie nadjeżdża jakiś pojazd. Należy ocenić jego prędkość i poczekać aż się zatrzyma, aby nas przepuścić. Dopiero wtedy mamy pewność, że kierowca nas zauważył i właściwie zareagował.

W czasie codziennej służby na drogach policjanci będą monitorować zachowania uczestników ruchu drogowego. Zarówno kierujących jak i niechronionych. Wobec osób łamiących przepisy i stwarzających zagrożenie na drodze będą wyciągane przewidziane prawem konsekwencje. Gdy chodzi o ludzkie życie, nie ma taryfy ulgowej.

 

 

Źródło: KPP Łask

Skomentuj [ 0 ]
15:35, 05.11.2019 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Pogoda

Popularne artykuły


Reklama
      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie


Ostatnio na forum

Więcej dyskusji

      

Najnowsze komentarzeNajnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2020 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Projekt i wykonanie: PRO-NET