Czwartek, 6 sierpnia 2020 r., imieniny Jakuba, Sławy, Sykstusa

Pogotowie Reporterskie

Jubileusz 100 – lecia urodzin Pani Ewy Saładaj z Marianowa

Sto lat, to czas, który dla większości z nas, zwłaszcza na początku życiowej drogi, wydaje się nie do osiągnięcia, to czas, w którym zebrać można mnóstwo doświadczeń i mądrości, przeżyć wspaniałe chwile szczęścia i niezmierzonej radości.

Pani Ewie dane było przeżyć cały wiek w naszej polskiej historii, doświadczyć trudów i radości z nim związanych, a było ich nie mało. Pani Ewa urodziła się w dniu 5 stycznia 1920r w miejscowości Czestków jako najstarsza z trójki rodzeństwa, niestety  siostra Helena i brat Jan odeszli wcześniej. W wieku 18 lat po raz pierwszy wyszła za mąż za Józefa Szydłowskiego, który  rok później zginął w kampanii wrześniowej w  Garwolinie pod Warszawą. Została sama z dwumiesięcznym synem Leszkiem. Po II wojnie światowej, 30 listopada 1945 roku wyszła ponownie za mąż za Władysława Saładaja. Urodziła dziesięcioro dzieci. Troje dzieci zmarło niedługo po urodzinach. Wychowała siedmioro dzieci z których czworo doczekało jej setnych urodzin.

Całe swoje życie prawowała na gospodarskie rolnym. Doczekała  się 15 wnuków, 24 prawnuków i 4 praprawnuków. Z przekazów rodzinnych wiemy, iż Ciocia Ewy Saładaj, Pola (siostra jej taty) dożyła 101 lat. W całym życiu Pani Ewie wiodło się różnie, ale zawsze i wszędzie przyjmowała wszystko z wdzięcznością. Nigdy nie miała wygórowanego mniemania o sobie. Pozostała osobą skromną i miłą. Zawsze w wierze katolickiej, nigdy nie zwątpiła mimo ciężkich przeżyć w latach II wojny światowej. Zawsze też głęboko patriotyczna, a słowa „Bóg – Honor – Ojczyzna” były i są Jej dewizą życiową.

W ostatnią sobotę w  intencji Dostojnej Jubilatki Mszę św. odprawił ks. Tomasz Kubik - proboszcz Parafii Świętej Anny we Wrzeszczewicach. Wraz z Panią Ewą Saładaj i jej bliskimi wiele osób  pragnęło uczcić Jubileusz 100-lecia urodzin. Dlatego  w dniu 7 stycznia życzeniami i gratulacjami przybyli: Wójt Gminy - Renata Szafrańska, Przewodniczący RG - Łukasz Kukieła, Kierownik OT KRUS w Łasku – Aleksandra Kolasa, Dyrektor ZSP w Zalesiu – Ilona Marciniak wraz z delegacją pracowników i uczniów szkoły. Dostojna Jubilatka otrzymała także list gratulacyjny od Premiera Rzeczypospolitej Polskiej.

Dostojnej Jubilatce życzymy wszystkiego dobrego, niech każda chwila będzie dla Pani źródłem szczęścia i upływa spokoju oraz zdrowiu.

 

Źródło: Gmina Wodzierady

Skomentuj [ 0 ]
11:50, 09.01.2020 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Pogoda

Popularne artykuły


Reklama
Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie


Ostatnio na forum

Więcej dyskusji

Najnowsze komentarzeNajnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2020 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Projekt i wykonanie: PRO-NET