Czwartek, 9 kwietnia 2020 r., imieniny Mai, Dymitra, Dobrosławy

Pogotowie Reporterskie

ZUS: Prowadzimy prace nad uproszczeniem formularzy dot. wsparcia przedsiębiorców

Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi prace nad uproszczeniem formularzy umożliwiających wsparcie przedsiębiorcy. Już teraz wniosek o odroczenie terminu płatności składek w związku z występowaniem koronawirusa jest uproszczony.

Jednak z chwilą uznania przez Komisję Europejską, że ulgi udzielane na podstawie specjalnej ustawy osłonowej dla przedsiębiorców nie będą stanowiły pomocy publicznej, wniosek zostanie jeszcze bardziej skrócony i ograniczy się do 1 strony.

 


Prezes ZUS podkreśla, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych chce maksymalnie uprościć wnioski, jakie muszą wypełnić prowadzący firmy, aby otrzymać wsparcie. "Prowadzimy prace nad uproszczeniem formularzy umożliwiających wsparcie przedsiębiorcy przez ZUS. Z chwilą uznania przez Komisję Europejską, że ulgi udzielane na podstawie specjalnej ustawy osłonowej dla przedsiębiorców nie będą stanowiły pomocy publicznej, wniosek zostanie ograniczony do 1 strony" - informuje prezes.

 


W już obecnie przyjętych rozwiązaniach dla przedsiębiorców, którzy odczuwają problemy finansowe w związku z epidemią koronawirusa, zakres wymaganych informacji we wniosku został ograniczony do minimum. Wnioski muszą jednak zawierać dane niezbędne do udzielenia i obliczenia wartości pomocy publicznej (de minimis). Ten obowiązek wynika z Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz przepisów krajowych. W chwili uznania przez Komisję Europejską, że ulgi dla przedsiębiorców w ZUS nie będą stanowiły pomocy publicznej, wniosek będzie można jeszcze bardziej ograniczyć.

 


Przepisy krajowe:

- ustawa z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej,

- rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 sierpnia 2004 r. w sprawie szczegółowego sposobu obliczania wartości pomocy publicznej udzielanej w różnych formach

- komunikat Komisji Europejskiej w sprawie zmiany metody ustalania stóp referencyjnych i dyskontowych.

 

 

 

Monika Kiełczyńska

Regionalny rzecznik prasowy ZUS

województwa łódzkiego

Skomentuj [ 0 ]
19:35, 22.03.2020 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Popularne artykuły


Reklama
      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie


Ostatnio na forum

Więcej dyskusji

      

Najnowsze komentarzeNajnowsze zdjęcia
© Copyright 2011-2020 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Projekt i wykonanie: PRO-NET