Edukacja zdalna w czasie pandemii

Pandemia koronawirusa spowodowała wprowadzenie szeregu ograniczeń. Jednym z nich jest zamknięcie placówek oświatowych. Od kilku tygodni nauczanie odbywa się w trybie zdalnym. Jakie wnioski możemy wyciągnąć po tym czasie?
UNICEF Polska wskazuje najważniejsze kwestie dotyczące planowania i przebiegu edukacji zdalnej, na które powinny zwrócić uwagę wszystkie instytucje i podmioty odpowiedzialne za ten proces.
W obecnej sytuacji edukacja zdalna jest jedynym rozwiązaniem gwarantującym bezpieczeństwo dzieci przy zachowaniu ciągłości nauczania. W ciągu ostatnich kilku tygodni mogliśmy się przekonać, jak jej realizacja wygląda w praktyce. Z tych doświadczeń należy niezwłocznie wyciągnąć wnioski. Dziś wiemy, które z zastosowanych rozwiązań się sprawdziły, a które wymagają doszlifowania. Można dyskutować o sukcesach, a także o błędach czy niedociągnięciach, ale najważniejsze, aby dyskusji przyświecał konstruktywny cel – wypracowanie najlepszych możliwych standardów edukacji zdalnej na przyszłość. Zagwarantuje to dzieciom oraz nauczycielom jak najlepsze warunki oraz narzędzia do pracy. Bez uczciwej i rzetelnej analizy nie będziemy w stanie tego osiągnąć.
UNICEF przystąpił do Globalnej Koalicji na rzecz Edukacji, monitorując wspólnie m.in. z UNESCO oraz WHO sytuację edukacyjną dzieci na świecie. Rolą UNICEF jest dbanie o to, aby prawa wszystkich dzieci były respektowane. Jednym z nich jest prawo do edukacji. Według UNICEF Polska planowanie procesu edukacji zdalnej wymaga uwzględnienia kilku niezwykle istotnych kwestii.
UNICEF Polska wskazuje, że dla właściwego przebiegu edukacji zdalnej konieczne jest:
Stworzenie planu kształcenia dostosowanego do sytuacji i możliwości uczniów.
W organizowaniu edukacji zdalnej należy odrzucić założenie o konieczności realizacji całej podstawy programowej dla konkretnego etapu kształcenia. Przed przystąpieniem do pracy potrzebne jest właściwe dobranie treści i ustalenie nowych celów oraz priorytetów w zakresie programu nauczania.
Regularne monitorowanie procesu dydaktycznego.
Śledzenie postępów uczniów w nabywaniu wiedzy i kompetencji, pozwala na przechodzenie do coraz trudniejszych zagadnień. W procesie monitorowania należy dobrać takie metody, które pozwolą na sprawdzenie, jak uczeń radzi sobie w nowej rzeczywistości edukacyjnej i czy przekazywane treści oraz dobrane do nich narzędzia, pozwalają uczniowi na samodzielną pracę.
Zapewnienie infrastruktury do organizacji edukacji zdalnej oraz przeciwdziałanie zjawisku wykluczenia cyfrowego dzieci i nauczycieli.
Edukacja zdalna wymaga od nauczycieli, uczniów i rodziców dostępu do odpowiedniego sprzętu technicznego oraz łącza internetowego. W przypadku, gdy któraś ze stron nie posiada odpowiedniego zaplecza technicznego, rolą instytucji odpowiedzialnych za organizację i nadzór systemu edukacji na szczeblu samorządowym czy krajowym, jest zagwarantowanie wszystkim takich warunków, aby proces edukacji mógł odbywać się bez zakłóceń.
Wsparcie nauczycieli i rodziców w uczestniczeniu w procesie edukacji zdalnej.
Niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie kadry pedagogicznej, zarówno pod kątem obsługi narzędzi służących do edukacji na odległość, jak i zagwarantowanie ogólnodostępnych zasobów, z których można korzystać w pracy dydaktycznej. Wsparcie potrzebne jest także rodzicom, którzy w procesie edukacji odgrywają niezwykle istotną rolę, a nie zawsze posiadają kompetencje umożliwiające im towarzyszenie dzieciom w zdobywaniu wiedzy.
Zagwarantowanie bezpieczeństwa on-line i opracowanie zasad „net-etykiety" w kontaktach.
W sytuacji codziennego korzystania ze zdalnej formy komunikacji niezwykle istotnym jest, aby zagwarantować wszystkim uczestnikom procesu dydaktycznego jak najwyższe standardy bezpieczeństwa. Oznacza to: zapewnienie odpowiednio zabezpieczonego sprzętu, przekazanie wiedzy na temat niebezpieczeństw, z którymi można się spotkać w sieci, uczulenie na próby wyłudzenia danych osobowych, przekazanie wiedzy, jak reagować w przypadku wykrycia zagrożeń czy gdzie zwrócić się po pomoc oraz omówienie zasad „net-etykiety".
Zapewnienie inkluzyjności procesu nauczania.
Planowanie edukacji na odległość musi uwzględniać wszystkie grupy uczniów, w tym uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Zaproponowane narzędzia i metody pracy powinny zostać dobrane w taki sposób, aby nie wykluczały ich z codziennej pracy szkolnej.
Zwrócenie uwagi na rozwój społeczno-emocjonalny uczniów i ich dobrostan psychiczny.
Szczególna sytuacja izolacji oraz przedłużający się brak kontaktu z rówieśnikami, może mieć negatywny wpływ na samopoczucie młodych ludzi. Należy zwracać uwagę na wszelkie sygnały wysyłane przez uczniów, dopytywać o ich samopoczucie, zachęcać do dzielenia się swoimi przeżyciami, okazywać wsparcie i zrozumienie. Niezwykle istotną i delikatną kwestią jest wsparcie dla dzieci doświadczających przemocy w domu rodzinnym.
Motywowanie uczniów do rozwoju fizycznego oraz zagwarantowanie czasu na relaks i zabawę.
Należy zachęcać uczniów do podejmowania, w miarę możliwości, zróżnicowanych aktywności fizycznych. W sytuacji, gdy istnieją duże ograniczenia dotyczące przebywania na świeżym powietrzu czy korzystania z profesjonalnych sprzętów i zorganizowanych zajęć, trzeba zadbać o to, aby ruch i aktywność fizyczna stanowiły istotną część dnia dziecka. Nie wolno zapominać także o odpoczynku i swobodnej zabawie.
Stałe utrzymywanie kontaktu i nawiązywanie relacji.
Edukacja zdalna sprzyja rozluźnieniu więzi rówieśniczych i izolacji społecznej. Ograniczenie kontaktów społecznych może mieć duże konsekwencje dla samopoczucia dziecka i jego rozwoju emocjonalnego, dlatego tak ważne jest wspieranie uczniów w utrzymywaniu relacji z przyjaciółmi i rówieśnikami. Warto stwarzać ku temu okazje, np. planując zdalne zadania dydaktyczne w taki sposób, aby wymagały one pracy grupowej.
Partycypacja uczniów w kreowaniu i przebiegu procesu kształcenia oraz dbałość o realizację praw dziecka.
Prawo do edukacji jest jednym z podstawowych praw zapisanych w Konwencji o prawach dziecka. Ten sam dokument umożliwia dzieciom uczestniczenie w procesach podejmowania decyzji we wszystkich istotnych kwestiach, które ich dotyczą. Należy zatem wsłuchać się w głos najmłodszych na temat edukacji zdalnej i włączyć dzieci aktywnie we wspólne budowanie tego procesu.
Dyrektor Generalny UNICEF Polska, Marek Krupiński apeluje, aby wszystkie instytucje i podmioty odpowiedzialne za kształtowanie systemu edukacji oraz realizację zadań wynikających z programów nauczania, kierowały się w swojej pracy przede wszystkim szeroko pojętym dobrem dziecka.
Dostęp do edukacji, w tym do wysokiej jakości edukacji, jest prawem wynikającym z Konwencji o prawach dziecka. Szkoła czy inna placówka oświatowa, do której uczęszcza młody człowiek to przestrzeń, w której uczeń czuje się swobodnie i wie, że otrzyma tam właściwą opiekę i wsparcie. Dziś, kiedy te instytucje są zamknięte, a edukacja przeniosła się do Internetu, niezwykle ważnym jest, aby wszystkie elementy, które gwarantowały dziecku poczucie bezpieczeństwa i wsparcia, zostały wprowadzone do tego nowego systemu nauczania, podkreśla Marek Krupiński.
Więcej informacji na stronie unicef.pl.
- Skomentuj [ 2 ]
- 12:35, 28.04.2020 r.
Wasze komentarze
:) @ 16:46, 28.04.2020r. IP: *.*.66.80
Młodzież z liceum od poniedziałku ma obowiązek brać udział we wszystkich zajęciach zdalnie wg planu, a ja pytam jak sie do tego mają zapisy np bhp, albo dbanie o wzrok naszych dzieci.... Ile mogą czasu spędzać przed laptopami? Najpierw w trakcie lekcji, a potem odrabiajac ogrom prac domowych jakie nauczyciele liceum zadają.... i co w sytuacji kiedy rodzice musza skorzystac ze sprzętu lub rodzeństwo. Wcześniej były to 2-3 lekcje zdalne dziennie max . Moze czas zapytac o to np jakiego radce prawnego w kuratorium albo UM... strasznych czasów doczekaliśmy.
hmm @ 17:17, 28.04.2020r. IP: *.*.129.17
Potwierdzam, to jest przegięcie.... syn siedzi od rana do popołudnia przed laptopem... chodzi w okularach, oczy są czerwone, zmęczone, suche, u syna zero uśmiechu na twarzy. Szkoda młodych ludzi. Rozumiem nauczycieli, że program musi być zrealizowany, ale dogadajcie się jakoś. Sytuacja jest ciężka dla wszystkich, nie wszyscy i wszystko na raz
Dodaj komentarz
Reklama





Popularne artykuły
- 25. Święto Truskawki w Buczku (zdjęcia, video)
- Podziękowania z CSiR w Łasku
- 25. Święto Truskawki w Buczku- niedziela (zdjęcia, video)
- ZUS: jesteśmy przygotowani do wypłaty renty wdowiej od 1 lipca
- 10. Festiwal Róż w Łasku na antenie TVP3 Łódź
- Ostrzeżenie przed upałem
- Czerwcowy numer Panoramy Łaskiej
- Zobacz gdzie zabraknie prądu
- Kontrola stanu bezpieczeństwa na Kąpielisku Miejskim w Łasku
- Spotkanie „Cyfryzacja zasobów geodezyjnych”
Reklama


Najnowsze ogłoszenia
- Kostka brukowa wokół pomników
- poszukiwani respondenci z całej Polski!
- LETNISKO
- Wynajmę garaż
- Do wynajecia
- Toyota Yaris , benzyna, 2024 r, jak nowa
- Spszontanie
- Działki budowlane
- Stróżówka Portiernia Ochrona Wartownia Budka Parkingowa Pawi
- Skuter Aprilia Sonic 50 2T 2003r
Przeglądaj
Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Ostatnio na forum
- Все зеркала КРАКЕН!! 2025! Как получить актуальный вход и миновать блокировку!
- Все зеркала КРАКЕН!! 2025 год! Как получить актуальный доступ и обойти блокировку!
- КРАКЕН!! ссылка kr30.net — Найти свежий адрес и подключиться без проблем!
- КРАКЕН!! ссылка kr30.net — Найти свежий линк и быстро зайти без проблем!
- Все зеркала КРАКЕН!! 16.06! Как получить актуальный доступ и миновать блокировку!
- КРАКЕН!! зеркало kr30.net — Найти свежий линк и подключиться без проблем!
- Все зеркала КРАКЕН!! Июнь! Где найти актуальный вход и миновать блокировку!
- КРАКЕН!! ссылка kr30.net — Получить свежий адрес и подключиться без проблем!
- Все ссылки КРАКЕН!! Сегодня! Как получить актуальный вход и обойти блокировку!
- КРАКЕН!! зеркало kr30.net — Получить свежий адрес и подключиться без проблем!
Więcej dyskusji
Najnowsze komentarze
- BYL PRZETARG CZY NIE?
- Pani Ewo proszę to zgłosić do gminy albo do Urzędu Miasta
- A skąd wiesz JANIE? Czy byłeś już na takich spotkaniach?
- I tym samym można ogłosić, że rewitalizacja zajączka została ukończona 😁.
- To spotkanie to będzie ble ble ble
- To jest kpina. Powyżej dobrze wyjaśniono skalę tego ośmieszenia. Jak wysoki procent w budżecie
- Co ci peyrolło z tymi ośmiorniczkami?
- Dla lepszego zrozumienia tych kombinacji finansowych warto jest zobrazować w przystępny sposób ja
- Jeśli chodzi o kiedy, data jest znana. Nastąpi to po 6 sierpnia.
Pogoda
Najnowsze zdjęcia
-
Święto Truskawki 2025 - część 1 (niedziela)
-
Święto Truskawki 2025 - część 4
-
Święto Truskawki 2025 - część 3
-
Święto Truskawki 2025 - część 2
-
Święto Truskawki 2025 - część 1
-
Walne zebranie delegatów Łaskiej Spółdzielni Mleczarskiej
-
III Piknik Kół Gospodyń Wiejskich z Powiatu Łaskiego
-
Maturzyści z LO w Kolumnie zakończyli rok szkolny
-
Kwietna łąka Młodzieżowej Rady Miejskiej
-
Obchody 85. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Łasku