Niedziela, 5 lipca 2020 r., imieniny Karoliny, Antoniego, Filomeny

Pogotowie Reporterskie

Czy Łask jest bezpieczny?

Czy Łask jest miastem bezpiecznym? Opinie na ten temat są różne, ale my przychylamy się raczej do poglądu, że z bezpieczeństwem publicznym nie jest najgorzej. Choć miasto leży na rozwidleniu ważnych szlaków komunikacyjnych i zaglądają tu przybysze z wielu rejonów kraju, możemy czuć się raczej bezpiecznie. Dzięki oddaniu do użytku przed laty drogi ekspresowej S-8, z naszych dróg zniknęło wiele ciężkich pojazdów, dzięki czemu poprawiło się znacznie bezpieczeństwo zarówno kierowców, jak i pieszych.

Oczywiście chcielibyśmy, aby na naszych drogach nie było wypadków i kolizji, a oszuści i złodzieje zniknęli z pola widzenia… To idealna sytuacja, do której należy dążyć. Na razie policjanci robią wszystko, byśmy mieli mało powodów do narzekania.

Wypadków mniej, ale…

Na początek przyjrzyjmy się sytuacji na naszych drogach. W 2019 roku odnotowano 42 wypadki drogowe, czyli o 5 mniej niż rok wcześniej. Niestety, wzrosła za to liczba ofiar śmiertelnych - z 3 w 2018 roku do 9 w 2019 roku. Do największej liczby wypadków – jak twierdzą policjanci - dochodziło w poniedziałki, a ich sprawcy to głównie osoby w wieku powyżej 60 lat. Jakie były przyczyny wypadków i kolizji? Przede wszystkim nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, następnie niedostosowanie prędkości do warunków na drodze, a także nieprawidłowe wyprzedzanie.

Nie bez grzechu są też piesi, którzy chodzą nieprawidłową stroną drogi, a także wchodzą na jezdnię wprost pod pojazd, co najczęściej kończy się tragicznie. Gdzie najczęściej dochodzi do wypadków i kolizji? Policjanci wskazują jednoznacznie – na drogach wojewódzkich (8 ofiar śmiertelnych). Podczas kontroli zatrzymano 103 nietrzeźwych kierowców, czyli niemal dwukrotnie więcej niż rok wcześniej. Nie brakowało też tych, którzy jeździli pojazdami niezdatnymi do ruchu na drogach (zatrzymano ponad 440 dowodów rejestracyjnych). Aż 73 kierowcom zatrzymano prawa jazdy. Wielu kierujących drastycznie przekraczało dopuszczalną prędkość jazdy, a niektórzy zapominali o stosowaniu pasów bezpieczeństwa lub fotelików dla dzieci.

 

Przestępcy nie próżnują

W ubiegłym roku w powiecie łaskim odnotowano nieco więcej przestępstw niż rok wcześniej. Spadła za to ilość przestępstw stwierdzonych. Na szczęście nie stwierdzono ani jednego zabójstwa czy gwałtu. Niestety, wzrosła liczba kradzieży, bójek i pobić, przestępstw gospodarczych. Najmniej przestępstw stwierdzono w gminie Buczek.

Można powiedzieć, że plagą w powiecie są kradzieże. Sprawcy zabierają głównie to, co nie nosi cech indywidualnych, a więc pieniądze czy biżuterię. Mamy więc tradycyjne „włamy”, np. do mieszkań czy na budowy, ale i na konta bankowe czy do bankomatów. Optymistycznie wygląda sytuacja jeśli idzie o kradzieże samochodów – w 2019 r. złodzieje skradli tylko jeden pojazd (BMW). Mimo surowych kar, nadal nie brakuje amatorów łatwego zarobku na narkotykach.

W ubiegłym roku policjanci udowodnili 28 podejrzanym popełnienie ponad 60 przestępstw narkotykowych. Stróże prawa zlikwidowali 7 plantacji marihuany (ponad 380 krzaków konopi indyjskich). Łącznie w 2019 roku zabezpieczono ponad 8 kg narkotyków. Na tym polu wykrywalność była większa niż rok wcześniej. A jak wygląda w powiecie cyberprzestępczość?

Niestety, przestępcy posługują się coraz bardziej wyrafinowanymi metodami, posługują się też programami hakerskimi. Apelujemy przy okazji o ostrożność, szczególnie przy bankomatach i sprzedaży internetowej. I dobra wiadomość dla uczciwych mieszkańców: aż czterokrotnie wzrosła wartość mienia zabezpieczonego od sprawców przestępstw. To mienie po zakończeniu postępowań sądowych może posłużyć jako zapłata na rzecz ofiar. Dotyczy to także stróżów prawa, którym z powodu pandemii przybyło obowiązków.

Na szczęście w Łasku i okolicznych gminach COVID-19 nie dokonał spustoszenia takiego jak w niektórych rejonach kraju, ale nasi policjanci i tak musieli pilnować, by mieszkańcy dostosowali się do rygorów związanych z bezpieczeństwem. Wielotygodniowe odosobnienie i izolacja sprawiły, że nie wszyscy mieszkańcy wytrzymywali swoistą próbę charakterów. Jednak bezpieczeństwo sanitarne było w ostatnich miesiącach priorytetem… I na zakończenie kilka zdań o działaniach przyszłościowych związanych z naszym bezpieczeństwem.

Warto pamiętać o „Krajowej Mapie Zagrożeń”, która może być skutecznym narzędziem służącym poprawie bezpieczeństwa na naszej ulicy, w sąsiedztwie miejsca zamieszkania czy pracy. Także dzielnicowy może nas wesprzeć w rozwiązaniu wielu problemów dotyczących poprawy naszego bezpieczeństwa.

 

 

Źródło: Panorama Łaska

Skomentuj [ 12 ]
18:30, 28.05.2020 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Tymoteusz @ 22:05, 28.05.2020r. IP: *.*.247.184

Nie wiem jak teraz ale jeszcze 3-4 lata temu wyjsc na miasto wieczorem i nie byc zaczepionym przez podpite towarzystwo to bylo swieto, nie wspominam nawet o paskach bo tam patologia gonila patologie

zuzia @ 07:10, 29.05.2020r. IP: *.*.153.224

Tymoteusz @ A gdzie ta ,,patologia,, ma iść skoro w Łasku dla młodzieży prawie nic nie ma. I jeszcze teraz ich zamkneli w domach.Ludzie ogarnijćie sie ,wyjdżcie na świeze powietrze. Gnijac w domach w stresie i depresjach obizacie swoja odporność. A to podstawa w walce z wirusami.

Monika @ 09:03, 29.05.2020r. IP: *.*.49.226

To może przenieść Od razu ich na dołek skoro patola nie może się normalnie zachowywać. Nie trzeba tu miejsc specjalnych .... jak sie ludzie normalnie I kulturalnie zachowuje to niech sobie siedza na paskach.

Romi @ 09:19, 29.05.2020r. IP: *.*.123.251

O to chodzi że mało kiedy się tam kulturalnie zachowują. Albo bujki albo przemarsz środkiem alejlejek albo utrata przytomności w skutek picia zbyt dużej ilości wody gazowanej, zaczepianie przechodniow i darcie żeby grzecznie powiedzieć buzi. Żal tych którzy mieszkają w pobliżu. Widać że jest to bardzo piękne i klimatyczne miejsce

Wiesia @ 09:25, 29.05.2020r. IP: *.*.153.170

a droga gminna do Buczku uszkodzona zarwany most od dwóch miesięcy i nikt nie naprawia. Czekają aż się stanie wypadek.

Andrzej @ 13:25, 29.05.2020r. IP: *.*.186.14

Teraz WIESIA wcześniej BRONISŁAW.
Zdecyduj się kobieto jak masz na imię!

stach @ 14:28, 29.05.2020r. IP: *.*.85.29

Andrzej ...masz racje to jest lesnik,pabianicicki naganiacz odszkodowan na gminie a most ten ...ma w glowie ,bo nie rozroznia od przepustu na drodze gminnej a ruch jest wiekszy jak na wojewodzkiej i dobrze my bespiecznie chcemy zyc i powinni calkowicie zamknac ta droge ,bo nasze bespieczenstwo wsi jest wazniejsze

Igor @ 16:21, 31.05.2020r. IP: *.*.93.227

Stachu i Andrzeju: bezpieczeństwo pisze się przez Z (a nie S). Przepust nie przepust, ale w miejscu omawianym jest sytuacja niebezpieczna, a "pierwsza osoba w gminie" ma to w głębokim poważaniu. Co do naganiania odszkodowań, to Wasza "pierwsza osoba w gminie" nagoniła się jako pierwsza, wzięła super odszkodowanie a mieszkańcom wyjaśniała, aby wstrzymywali się. Stąd potem konieczność "naganiania", aby nie tylko ON wziął kasę.

Joanna @ 18:57, 31.05.2020r. IP: *.*.128.179

Raz, że przepust, dwa brak progu zwalniającego. W Woli Buczkowskiej prawie na każdym niebezpiecznym skrzyżowaniu są progi, a w Brodni jakoś nie można się doczekać, choć ruch jest zdecydowanie większy. Poza tym pozdrawiam wszystkich "naganiaczy" bez względu na to skąd pochodzą. Nagonili i wielu ludzi w gminie skorzystało, także określenie "naganiacz" to raczej komplement niż ujma :)

Do @ 09:20, 01.06.2020r. IP: *.*.85.51

Do Joanna. Tyko ktoś powinien sprawdzić czy ten naganiacz robil to legalnie ,czy płacił od niego pracodawca Podatki od jego wynagrodzenia czy nas nie oszukiwał , A dowody są między innymi moja sprawa że to Pan naganiacz ze mną wszystko załatwiał , nie mecenas ,któremu zapłaciłam a tak naprawdę sama sobie potrąciła z mojego odszkodowania, nie mało i dobrze poprzednik pisze

marek @ 10:10, 01.06.2020r. IP: *.*.145.65

Do Joanny. Proponuję zlikwidowanie przepustu poprzez jego całkowite rozebranie i nie trzeba będzie progu zwalniającego. Ciekawe jak przejedzie kombajn do wykonywania prac.

Joanna @ 12:09, 01.06.2020r. IP: *.*.128.179

Do "Do".Rozumiem, że kieruje Panią brak sympatii do Pana Naganiacza, ale wydaje mi się, że prawdziwym problemem w tym temacie była opieszałość Sądów, a nie to, czy odprowadzał podatek. Poza tym, chyba nikt nikomu pistoletu do głowy nie przystawiał i umowy były podpisywane dobrowolnie, w których wyraźnie było napisane, jakie honorarium się należy.

Dodaj komentarz
Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Sonda

Na kogo zagłosujesz w II turze wyborów?


Zobacz wyniki

Pogoda

Popularne artykuły


Reklama
      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji

      

Najnowsze komentarze
Najnowsze zdjęcia
© Copyright 2011-2020 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Projekt i wykonanie: PRO-NET