Czwartek, 22 października 2020 r., imieniny Halki, Kordiana, Kordelii

Pogotowie Reporterskie

Zdaniem burmistrza

W ostatnim numerze Panoramy zapowiedziałem powrót do gospodarki odpadami. Niestety, w tej sprawie jest powszechna niewiedza potęgowana niepełnymi, czy też świadomie wprowadzającymi w błąd informacjami. Celem tego działania – niestety także wysokich czynników państwowych – jest przerzucenie odpowiedzialności za wysokie i ciągle rosnące dramatycznie szybko koszty odbioru odpadów na samorządy gminne, a ściślej na wójtów, (burmistrzów, prezydentów).

GOSPODARKA ODPADAMI I... HARACZ

Wiele razy w TVP słyszeliśmy – koszty odbioru odpadów to sprawa wójta. A co można uczynić, gdy do przetargu przystępuje jedna firma, jest zatem jedna oferta, którą możemy przyjąć lub odrzucić. Nietrudno sobie wyobrazić skutki nieodebrania odpadów w budownictwie wielorodzinnym. Każdy kolejny przetarg to wielki wzrost kosztów gospodarki odpada-mi. Zatem pojawia się pytanie: jakie są tego przyczyny? Przytoczę zawierający cenne informacje fragment artykułu z „Dziennika Łódzkiego”, w którym opisano perypetie w tym względzie sąsiedniego miasta i jaki był skutek unieważnienia przetargu

./.../główne przyczyny leżą w nowych usta-wach i ministerialnych rozporządzeniach, które określają np. ogromne opłaty i kary. Opłata za korzystanie ze środowiska ustalona przez ministra środowiska mówi, że za tonę odpadów wy-wiezioną na wysypisko firma śmieciowa płaci państwu 270 zł. W 2014 r. opłata ta wynosiła 73,60 zł, a w 2019 r. – 170 zł. Tyle „DŁ”. Podkreślmy, haracz płacony państwu, który to państwo narzuca ministerialnym przepisem, w ciągu kilku lat wzrósł o 367%. I niech nikt nie mydli oczu, że to w celu wymuszenia segregacji. To drenaż kieszeni mieszkańców. Do tego dochodzą inne szybko rosnące koszty zupełnie niezależne od gminy. Oto rzeczywiste przyczyny dramatycznego wzrostu kosztów gospodarki odpadami.

Przebieg ostatniej sesji sprowokował mnie do wystosowania pisma, którego treść przedstawiam. To organy adm. rządowej są kompetentne do podjęcia właściwych działań, a nie burmistrz, na którego z przyczyn czysto politycznych przerzuca się odpowiedzialność.

Kopie pisma przesłałem do wielu podmiotów w tym wojewody łódzkiego i marszałka województwa łódzkiego. To jeszcze nie koniec wręcz dramatycznych ciekawostek. Na koniec tej części bardzo serdecznie dziękuję panu posłowi Tomaszowi Rzymkowskiemu za pytanie: co burmistrz Łasku zrobił, że tak stosunkowo niskie opłaty są wnoszone w gm. Łask za gospodarkę odpadami?

KOLEJNE UNIJNE PIENIĄDZE

8 lipca pan marszałek województwa wręczył mi uroczyście czek na kwotę 1.923.337,33 zł, przeznaczoną na dofinansowanie środkami unijnymi zadania o wartości 2.500.000 zł, pn. Rozbudowa placówek oświatowych w gminie Łask. Dzięki tym środkom powstanie nie tylko boisko przyszkolne o wysokim standardzie przy ul. Inki - Danuty Siedzikówny, ale także SP nr 5 i szkoła w Okupie zostaną doposażone w sprzęt informatyczny. To kolejny dowód naszej troski o podnoszenie poziomu nauczania i jak najlepsze wyposażanie naszych szkół. Zło-żono 30 wniosków. Dofinansowanie przyznano 12 wnioskom. Nasz został oceniony jako piąty pod względem jakości. Bardzo dziękuję wszystkim pracownikom gminy na czele z dyr. Agatą Subczyńską i z-cą burmistrza Lidią Sosnowską - za doskonale przygotowany wniosek. To tylko i wyłącznie Wasz wysiłek, zaangażowanie i wiedza dały taki wspaniały rezultat.

DYREKTOR ŁDK ODCHODZI

To jest niemożliwe... Dla mnie wraz z tobą nastała nowa era... Ja byłam dumna, że mamy takie „kulturalne miejsce” w Łasku. Zapraszałam znajomych, którym opadała szczęka, że my w takim... Łasku mamy taki poziom... (pisownia oryginalna). To jeden z dziesiątków wpisów mieszkańców Łasku dumnych, że A. Łoniewski kierował ŁDK. Ale są głosy skrajnie odmienne czemu dał wyraz jeden z radnych podczas ostatniej sesji, dokonując - w mojej ocenie – bardzo jednostronnego podsumowania pracy i osiągnięć dyr. Łoniewskiego. W świetle tak skrajnych ocen warto zauważyć 2 kwestie. To ja pod-jąłem decyzję o przeprowadzeniu audytu. Należy także podkreślić, iż Adam Łoniewski został zatrudniony na stanowisku dyrektora po najbardziej obiektywnie przeprowadzonym konkursie, w czasie którego otrzymał głosy wszystkich członków komisji konkursowej. To przecież dzisiaj nie takie częste. Rozejrzyjmy się wokół. ABSOLUTORIUM

Bardzo dziękuję radnym Rady Miejskiej za udzielenie mi absolutorium z wykonania budżetu za 2019 rok. Cieszę się z faktu, że wszyscy radni biorący udział w głosowaniu głosowali za udzieleniem absolutorium.

 

15 lipca 2020 r. Gabriel Szkudlarek

Skomentuj [ 7 ]
12:40, 07.08.2020 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Z Łasku @ 11:25, 08.08.2020r. IP: *.*.123.26

W Łodzi nawiedzona Hanka a tutaj tłusty kot co ma swoją gazetę... Ciekawe czy córce się udało załatwić etat.

Do z Łasku @ 11:57, 08.08.2020r. IP: *.*.152.212

Ty na pewno jesteś z Łasku? Jeśli rzeczywiście to nie mów tego głośno.

Marek @ 13:30, 08.08.2020r. IP: *.*.195.161

On nie jest z Łasku. On jest z pisu - i wszystko jasne...
Szczuć, podjudzać, kłamać, dzielić...

. @ 15:45, 08.08.2020r. IP: *.*.209.52

Z Łasku czy z PiSu i żal d ściska że wydłużyliście kadencje a przegraliście wybory samorządowe?!

Z Łasku @ 21:07, 08.08.2020r. IP: *.*.123.26

Przybywam z krainy wiecznej Hanki co nie umie wywieźć śniegu ze swojego miasta w śnieżne poranki. Trzeba mieć nie po kolei w głowie żeby głosować na emeryta. Bierzcie przykład z mieszkańców gminy Sędziejowice. Oddali głos na młodego wójta 31 lat i już widać efekty. Chcecie być zarządzani przez leśnych dziadków? Jaki on jest bezpartyjny??! Kawał liberała co da ci 1zł a zabierze 5zł w podatkach. No chyba że już ostatni młody uciekł z Łasku i zgasił światło to przepraszam.

Do Z Łasku @ 10:41, 09.08.2020r. IP: *.*.159.51

Przepraszaj, bo masz za co. Jeśli umiesz czytać (choć wątpię) w ostatniej Panoramie są wypisane inwestycje które były zrealizowane tylko w ubiegłym roku. Ktoś tutaj zachwalał starostę który zrobił kilka w przeciągu 2 lat(ale każda uwieczniona setką zdjęć- to w PiS robimy najlepiej).

Piotr @ 14:34, 09.08.2020r. IP: *.*.206.156

@Z Łasku
Ty chyba pomyliłeś liberałów z PiSem. To PiS zabiera 5 zł żeby oddać jeden w swoich chorych programach socjalnych! Czy się stoi czy się leży chory program się należy!

Dodaj komentarz
Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Pogoda

Popularne artykuły


Reklama
Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie


Ostatnio na forum

Więcej dyskusji
Najnowsze komentarzeNajnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2020 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Projekt i wykonanie: PRO-NET