28. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa "Moja droga"
W dniach 12-13 oraz 19-20 września w województwie łódzkim, podobnie jak w innych zakątkach Polski, świętować będziemy 28. edycję Europejskich Dni Dziedzictwa! W tym roku pod hasłem "Moja droga" w Łódzkiem odbędzie się ponad 50 bezpłatnych wydarzeń w 16 miejscowościach. Organizatorzy zapraszają na wernisaże wystaw, koncerty, prelekcje, spotkania, warsztaty, wycieczki piesze i rowerowe, a także spotkania i transmisje online.
Przed nami kolejna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa – wspólnej inicjatywy Unii Europejskiej i Rady Europy mającej na celu promocję lokalnych zabytków, kultury i tradycji. Polska aktywnie uczestniczy w obchodach już od 1993 roku, a grono przyłączających się podmiotów sukcesywnie wzrasta. Bogatą ofertę kulturalną oferują instytucje państwowe, jednostki samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe czy lokalne stowarzyszenia. Przygotowywane wydarzenia z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością, czego wyrazem jest rosnąca liczba uczestników. W 2020 roku Europejskie Dni Dziedzictwa spędzimy nieco inaczej niż w latach poprzednich ze względu na pandemię koronawirusa i konieczność dostosowania się do nowej rzeczywistości, część wydarzeń została przygotowana formie on-line.
Tegoroczne obchody, podobnie jak i w zeszłym roku, wpisują się w założenia Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022, upamiętniającego 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Hasło przewodnie „Moja Droga” koresponduje ze stuleciem Bitwy Warszawskiej 1920 r., uznawanej za jedną z najważniejszych bitew świata. Kierunki naszych dróg wyznaczały myśli naszych przodków o wolnej i niepodległej Polsce, którzy nie szczędzili krwi i trudów, by nasz kraj powrócił na mapę Europy. Polskie Państwo czci tę rocznicę nieprzypadkowo, to bardzo ważne wydarzenie, które kształtowało polską tożsamość, polską mentalność, nasze myślenie, system wartości, naszą świadomość historyczną, tożsamościową, kulturową i państwową. Odzyskując niepodległość po 123 latach musieliśmy stanąć do obrony niepodległości i zdaliśmy egzamin.
Wielkie zwycięstwo Narodu Polskiego w starciu cywilizacyjno-ideologicznym było wydarzeniem wielowymiarowym. łódzkie Okazało się, że potrafiliśmy być razem ponad podziałami, aby obrać wspólną drogę ku niepodległości. Przy okazji tak znakomitego jubileuszu warto pamiętać, że są to ponadczasowe wartości o wielowymiarowym kontekście. Wydarzenia przygotowane dla Państwa przez organizatorów przybliżają losy małych ojczyzn, bohaterów tych ziem i ich postaw. Specjalne wykłady, spacery, ekspozycje, słuchowiska czy rajdy, umożliwiają świadome współuczestnictwo w kulturze w nowej atrakcyjnej formie. Zachęcam do zapoznania się z bogatą ofertą i wybraniem swojej drogi do Europejskich Dni Dziedzictwa.
Jarosław Sellin
Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
- Skomentuj [ 0 ]
- 10:30, 15.09.2020 r.
Wasze komentarze
Dodaj komentarz
Reklama





Popularne artykuły
- Wizyta premiera Donalda Tuska w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku
- Piknik motocyklowy "MotoFolk 2025"
- Premier podziękował lotnikom podczas wizyty w 32 BLT
- Zatrzymany sprawca rozboju wpadł z narkotykami i trafił do aresztu
- Łask. Odeszli do wieczności
- ŁDK. Porozmawiajmy o Jarmarku Łaskim
- Łask. Młodzi i samorządowcy w dialogu o przyszłości
- Narodowe Czytanie w szkołach powiatu łaskiego
- Uwaga, utrudnienia w ruchu
- Buczek. Starosta Dożynek Prezydenckich
Reklama


Najnowsze ogłoszenia
- Zagubione klucze
- Spszontanie
- Sprzedam ogródek działkowy
- Garaż do wynajęcia
- Oprawa muzyczna ślubów - skrzypce na ślub
- Oddam kocurki do adopcji
- praktyki - mechanik
- Sprzedam mieszkanie
- pomoc domowa
- Budynek do wynajecia garaz
Przeglądaj
Dodaj ogłoszenie bezpłatnie
Ostatnio na forum
- Why SoundButtonsPro is the Go-To Tool for Gamers, Streamers, and Podcasters
- Jak zmienia się nasze miasto
- Szukam lokalnego korepetytora
- Podziękowanie
- Witam wszystkich, szukam lokalnego korepetytora
- Przerwy w oświetleniu ulic.
- Łohojsk nie powinien być już miastem partnerskim dla Łasku
- Zima,zima
- F16
- Czy mógłby ktoś wyjaśnić co z remontem drogi nr 473,cz będzie rondo w Bałuczu.
Więcej dyskusji
Najnowsze komentarze
- A do Zduńskiej Woli po co? Chyba że na basen kryty, bo Kępina chociaż jest urządzona fenomenaln
- Teraz to będziemy mieli najlepszą wode w województwie Łódzkim,bez dwóch zdań.Przez 20 lat alb
- @Carlo I jeszcze Morawieckiego Izere zaorał. Gdy by Pisiory rządziły to byśmy naszymi PiS.. pfu
- Itak każdy wie co i jak.
- Super wyniki w prestiżowych turniejach nie tylko Juniorek również Juniorek Młodszych i Młodzicz
- Ważne informacje z ostatniej chwili:
https://youtu.be/
IWhUI6FAyFc?s i=1QH8A-73SAfC4Ek
7 Pozd - O i jest p. Kolasa odwołali z urzędu miar mieli widać powód to teraz jest naczelnikiem Wydział
- Próba komentarza.
- Niech ich uczą dobrego serca do niepełnosprawnyc
h bo w ogóle ich nie ma. - Ojj kubuś, kubuś nie daleko pada jabłko od jabłoni tatuś był lepszy
Pogoda
Najnowsze zdjęcia
-
10. Festiwal Róży w Łasku
-
Święto Truskawki 2025 - część 1 (niedziela)
-
Święto Truskawki 2025 - część 4
-
Święto Truskawki 2025 - część 3
-
Święto Truskawki 2025 - część 2
-
Święto Truskawki 2025 - część 1
-
Walne zebranie delegatów Łaskiej Spółdzielni Mleczarskiej
-
III Piknik Kół Gospodyń Wiejskich z Powiatu Łaskiego
-
Maturzyści z LO w Kolumnie zakończyli rok szkolny
-
Kwietna łąka Młodzieżowej Rady Miejskiej