Czwartek, 24 września 2020 r., imieniny Gerarda, Teodora, Hermana

Pogotowie Reporterskie

Łódzkie: Przełom ws. węzłów przesiadkowych?

W przyszłym roku mają ruszyć prace budowlane w Pabianicach, gdzie powstanie drugi (obok stacji Pabianice) przystanek kolejowy. PKP PLK chcą bowiem podpisać umowę na projekt i wykonanie robót w ramach szerszego przedsięwzięcia, które obejmie również stworzenie węzłów przesiadkowych w Strykowie i Głownie. Do zawarcia kontraktu ma dojść jeszcze w tym roku. 

Przewidziany do realizacji w ramach obecnej perspektywy finansowej UE tzw. drugi projekt przystankowy wciąż nie może dojść do skutku. Pomimo ponawiania przetargu na projekt i wykonanie modernizacji stacji w połączeniu z budową węzłów przesiadkowych w Strykowie i Głownie oraz budowę nowego przystanku kolejowego w Pabianicach PKP PLK wciąż otrzymywały oferty znacząco przekraczające kosztorys. Tak samo było w ostatnim postępowaniu, w którym oferty otwarte zostały w lipcu tego roku. 

Wreszcie uda się wybrać wykonawcę? 

Choć wydawało się, że znów nie dojdzie do wyboru wykonawcy, możemy doczekać się przełomu w tej ważnej dla funkcjonowania transportu w aglomeracji łódzkiej sprawie. – Obecnie analizowane są oferty złożone w przetargu na wybór wykonawcy projektu i prac budowlanych w ramach projektu „Budowa zintegrowanych węzłów multimodalnych wraz z budową i przebudową przystanków kolejowych na terenie województwa łódzkiego”. Podpisanie umowy z wykonawcą planowane jest do końca roku – powiedział nam bowiem Rafał Wilgusiak z Zespołu Prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych. 

 

Jednym z istotniejszych zadań w ramach tego przedsięwzięcia ma być budowa przystanku Pabianice Północ (jego nazwa wciąż ma charakter roboczy). Dwa perony jednokrawędziowe mają powstać w rejonie przejazdu kolejowo-drogowego w ciągu ul. Lutomierskiej. – Poprawi to dostępność kolei w drugim co do wielkości (po Łodzi) mieście aglomeracji – ocenia przedstawiciel zarządcy infrastruktury. 

Początek robót budowlanych już w przyszłym roku 

Roboty w tym miejscu mają się rozpocząć według aktualnego harmonogramu w drugiej połowie przyszłego roku i zakończyć w 2022 r. Wiemy już, że w okolicach przystanku pojawią się miejsca parkingowe i wiata rowerowa. Do samych peronów prowadzić mają natomiast pochylnie, które ułatwią dostanie się tam osobom poruszającym się na wózkach czy podróżujących z małymi dziećmi. 

Jak finansowane będą długo oczekiwane prace przy budowie węzłów przesiadkowych i nowego przystanku? – Ubiegamy się o środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego – powiedział Rafał Wilgusiak. W związku z tym, że w przygotowaniu przedsięwzięcia brał udział Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, przyznanie dotacji wydaje się niemal pewne. 

 

Czytaj dalej: Transport Publiczny

Skomentuj [ 0 ]
17:45, 15.09.2020 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Pogoda

Popularne artykuły


Reklama
Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie
Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


Najnowsze komentarzeNajnowsze zdjęcia
© Copyright 2011-2020 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Projekt i wykonanie: PRO-NET