Czwartek, 24 września 2020 r., imieniny Gerarda, Teodora, Hermana

Pogotowie Reporterskie

Wicepremier w Łódzkiem

Wiceprezes rady ministrów i minister aktywów państwowych Jacek Sasin w towarzystwie marszałka województwa łódzkiego Grzegorza Schreibera odwiedził dziś (14 września) inwestycje zrealizowane w regionie z wykorzystaniem pieniędzy unijnych i z budżetu państwa. Przywiózł też informację o przekazaniu ponad 200 tys. zł dla szpitala wojewódzkiego w Zgierzu.

Wicepremier rozpoczął wizytę w Łódzkiem od obejrzenia drogi gminnej przebudowanej z wykorzystaniem pieniędzy z Funduszu Dróg Samorządowych. Na terenie gminy Łęczyca w znajduje się najdłuższy, bo 8-kilometrowy odcinek wykonany z wykorzystaniem tych środków. Koszt inwestycji wyniósł ponad 6 milionów złotych, z czego gmina pozyskała dofinansowanie w  wysokości ponad 4 mln 810 tys. zł. Inwestycja została zrealizowana w południowej części gminy Łęczyca, w miejscowościach Leszcze, Wilczkowice Średnie, Wilczkowice Górne, Wichrów.

-   Mamy dzisiaj dobrą okazje zobaczyć jak działa wsparcie rządu dla samorządu  w realizacji inwestycji, które służą mieszkańcom  - powiedział wicepremier Jacek Sasin. – Fundusz Dróg Samorządowych zaplanowaliśmy na 10 lat, na ogromną kwotę 36 mld zł. W ubiegłym roku, czyli w pierwszym roku działalności funduszu, wydatkowane zostało 6 mld złotych. W tym roku jest to ponad 3 mld zł. Taka sama kwota została zaplanowana na rok przyszły. W tym roku pieniądze zostały już w całości rozdysponowane przez samorządy. Województwo łódzkie znajduje się na czwartym miejscu w Polsce pod względem ogólnej kwoty wydatkowanej z FDS.

Jak zaznaczył minister Sasin, w Łódzkiem wyremontowanych i przebudowanych zostało najwięcej kilometrów dróg. W tym roku jest to 289 km. W całej Polsce w ubiegłym roku udało się wyremontować i wybudować 6 tysięcy km dróg samorządowych, w tym roku - 3,5 tys. km.

 

W gminie Łęczyca marszałek Grzegorz Schreiber zaprezentował też wicepremierowi dwukondygnacyjną halę sportową przy szkole w Wilczkowicach Górnych wybudowaną z wykorzystaniem pieniędzy unijnych i budżetu państwa. Gmina na budowę sali otrzymała dofinansowanie składając projekt w konkursie, którego zasady zostały opracowane w sposób wyjątkowy, bo projekty mogły zostać wsparte dofinansowaniem w wykosi nawet 95 procent wartości inwestycji.

W ramach zadania w Wilczkowicach Górnych powstała sala gimnastyczna z siłownią, szatniami, toaletami, węzłami sanitarnymi i magazynem. Na drugim piętrze budynku znajduje się  sala gimnastyczna korekcyjna i sala fitness. Całość została przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. W szkole podstawowej i przedszkolu uczy się 158 dzieci.

 

Trzecim przystankiem ministra Jacka Sasina był Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Zgierzu – do niedawna jednostka jednoimienna. To dlatego, że dziś Agencja Rozwoju Przemysłu podpisała umowę ze szpitalem na przekazanie 205 tys. zł. Za te pieniądze szpital kupi nawilżacze wspierające oddychanie u najciężej chorych pacjentów oraz analizatory parametrów medycznych do kontrolowania stanu ich zdrowia. Urządzenia będą wykorzystywane na oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

- Od wiosny tego roku, gdy dopadła nas epidemia, znaleźliśmy się w nowej sytuacji i bardzo szybko zorganizowaliśmy ogromny front medyczny, który skutecznie mógł działać gdy epidemia się rozwijała – mówił wicepremier. – Spółki skarbu państwa od początku włączyły się w te działania, przeznaczając własne środki na wsparcie działań rządu. Szpital, przed którym dziś stoimy, jest dobrym przykładem tej pomocy. Już wiosną tego roku prawie 2 miliony złotych przekazała szpitalowi Polska Grupa Energetyczna, a około 180 tys. Wojskowe Zakłady Lotnicze. Dziś spotykamy się przy okazji kolejnej transzy wsparcia.

Jak podsumował minister Jacek Sasin, szpitalom w całym województwie spółki Skarbu Państwa przekazały 8 milionów 700 tys. zł. W skali całego kraju było to ponad 170 mln zł.

- Pomoc rządu, która dotarła do województwa łódzkiego to duże środki, mówiliśmy o nich wielokrotnie i pewnie będziemy jeszcze tę pomoc podsumowywać – dodał marszałek Grzegorz Schreiber. – Ale wydaje mi się, że gest podziękowania należy skierować do tych podmiotów, których pomoc docierała do nas, do szpitali, ale nie było to nagłaśniane. Warto się nad tym dziś pochylić i powiedzieć, że to była bardzo ważna pomoc, która trafiała i będzie nadal trafiać, do województwa łódzkiego i do wszystkich szpitali w naszym regionie.

Marszałek podsumował, że dodatkowe 205 tys. zł oznacza, że szpitale wojewódzkie otrzymały od spółek skarbu państwa 3 mln 652 tys. zł, a do tego środki ochrony osobistej czy sprzęt medyczny.

W konferencji w Zgierzu oprócz wicepremiera i marszałka uczestniczyli również: senator Przemysław Błaszczyk, posłowie Małgorzata Janowska i Jacek Matuszewski, radna Sejmiku Alicja Antczak, wójt gminy Łęczyca Jacek Rogoziński oraz kierownictwo szpitala.

Skomentuj [ 4 ]
18:40, 15.09.2020 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Ty @ 21:24, 15.09.2020r. IP: *.*.85.51

Przyjechał zebrac 70 milionów żeby wyjść z twarzą

Yyy @ 15:01, 16.09.2020r. IP: *.*.85.29

Ile PiSasin zapłacił za ten artykulik?
Chyba nie 60 mln.

Oddaj 70 mln @ 16:21, 16.09.2020r. IP: *

Rozliczyć p. Sasina, oddaj 70 mln

XXX @ 22:25, 16.09.2020r. IP: *.*.249.141

Rozliczyć PiSowskich gangsterów. Morawieckiego, Saisina i innych *&^^* Teraz chcą przepchnąć ustawę która ochroni przestępców pisowskich!

Dodaj komentarz
Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Pogoda

Popularne artykuły


Reklama
Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnieOstatnio na forum

Więcej dyskusjiNajnowsze komentarzeNajnowsze zdjęcia
© Copyright 2011-2020 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Projekt i wykonanie: PRO-NET