Wtorek, 20 października 2020 r., imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Pogotowie Reporterskie

Nextbike: Doprecyzować przepisy. Rowerzystom maseczki nie są potrzebne

(fot. Transport Publiczny)

Przyjęte przez polski rząd rozwiązania oznaczają dla większości rowerzystów konieczność jeżdżenia w maseczce. Nextbike Polska apeluje o bardziej precyzyjne przepisy i zachęca do zwolnienia wszystkich rowerzystów z obowiązku zakrywania nosa i ust podczas jazdy. Kilka dni temu informowaliśmy o tym, że rozporządzenie z 9 października nie jest zbyt precyzyjne w sprawie określenia obowiązków spoczywających w czasie pandemii na rowerzystach.

Z otrzymanych od Ministerstwa Zdrowia wyjaśnień wynika jednoznacznie, ze ustawodawca oddzielił rowerzystów wyczynowych od zwykłych i raczej nie traktował dwóch kołek jako środka codziennego transportu.

Nextbike: rower to też sport

Z taką interpretacją jednak nie wszyscy się zgadzają. – Po pierwsze, zgodnie z ustawą o sporcie, która mówi, że „Sportem są wszelkie formy aktywności fizycznej, które wpływają na wypracowanie lub poprawienie kondycji fizycznej i psychicznej”, można jednoznacznie uznać, że każda podróż wykonywana na rowerze jest formą uprawiania sportu – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska. – Po drugie, dziwi nas, że Rozporządzenie wydzieliło jako osobną kategorię np. jadę konną wykluczając z obowiązku zasłaniania ust i nosa, a pomija miliony rowerzystów pozostawiając pole do swobodnej interpretacji i niepotrzebnych spekulacji. Dla nas jest oczywiste, że jazda na rowerze jest formą uprawiania sportu – dodaje.

Z punktu widzenia operatora rowerów miejskich jest to kolejny cios zadany branży. Na początku pandemii wprowadzono bowiem zakaz korzystania z rowerów miejskich. Dla Nextbike oznaczał on m.in. pogorszenie sytuacji finansowej, które nałożyło się na inne problemy, z którymi zmagała się firma. W tym czasie na całym świecie lokalne władze promowały rower jako bezpieczną alternatywę dla transportu indywidualnego oraz narzędzie pozwalające lepiej zagospodarować przestrzeń i umożliwić zachowanie dystansu w miastach. 

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

– Dbamy o kwestie higieny i bezpieczeństwa użytkowników i systemu, widzimy, że duża część osób korzysta w tym roku z rowerów jako z podstawowego albo wręcz jedynego środka transportu w przemieszczaniu się do pracy, do szkoły, na uczelnię czy na zakupy. Rower wydaje się najbezpieczniejszym elementem transportu zbiorowego – podkreśla Wojtkiewicz.

Szef rowerowej firmy zwraca uwagę na to, że operatorzy rowerów miejskich są wyczuleni na bezpieczeństwo użytkowników, a ekipy serwisowe codziennie dezynfekują elementy rowerów, z którymi użytkownicy mają bezpośredni kontakt. 

Apel o zmianę przepisów

Podobnie jak wcześniej robił to Andrzej Janowski prezes Stowarzyszenia Rowerowy Poznań. również prezes Nextbike apeluje o zmianę przepisów i ułatwienie życia rowerzystom. – Uważamy, że w tej sytuacji warto byłoby zaapelować do władz centralnych, aby w przepisach doprecyzować, że poruszanie się na rowerach, jest dopuszczone bez używania maseczki. Mamy wrażenie, ze jakieś fatum „pechowości” wisi nad tym fantastycznym środkiem podróży, z którego korzystają codziennie miliony Polaków – przyznaje Wojtkiewicz.

Dodaje przy tym, że rowery miejskie są dostępne w prawie stu gminach w Polsce, w których mieszka ponad 8 milionów mieszkańców. – Zdecydowanie apelujemy o minimalizację ograniczeń tego zdrowego i bezpiecznego środka transportu oraz o doprecyzowanie przepisów! – podkreśla.
 

 

 

Źródło: Transport publiczny

Skomentuj [ 4 ]
10:35, 16.10.2020 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

hahaha @ 10:40, 16.10.2020r. IP: *.*.55.62

Absurd na absurdzie. Kaszel katar temperatura ból gardła ból mięśni i stawów ból głowy brak apetytu, brak węchu i smaku to były zawsze objawy Grypy i żaden Covid nie jest w stanie tego zmienić. To jest wojna hybrydowa pod kryptonimem COVID strategia wojenna łącząca działania konwencjonalne, nieregularne, cybernetyczne, terroryzm i przestępczość, w tym samym czasie i na tym samym polu bitwy, celem osiągnięcia celów politycznych. Wojna taka często jest prowadzona bez oficjalnego wypowiedzenia. Starym wmówili, że wirus zabija a młodzi będą się zmagać przez całe życie ze skutkami wprowadzonych obecnie absurdów. To jest też Wojna psychologiczna planowe wywieranie presji na atakowane państwo lub sojusz państw, za pomocą dywersji ideologicznej, gróźb i zastraszania. Jest to system działań psychologicznych stosowanych w celu wywarcia wpływu na społeczeństwo przeciwnika i spowodowania realizacji przez nie własnych celów strategicznych. Wojna psychologiczna polega również na osłabieniu zdolności reakcji przeciwnika na zagrożenia zewnętrzne. Kryptonim Covid ma wiele oblicz

hahaha @ 11:12, 16.10.2020r. IP: *.*.32.167

Antysrandemiak, kup se wreszcie w Internecie z 50 maseczek jednorazowych, do tego w swoim sklepie osiedlowym kilka sztuk maseczek materiałowych, takich do prania, będzie cię to kosztowało z 50, 60 zł i przestań się wreszcie publicznie kompromitować i zawracać du.ę normalnym ludziom. Publiczne forum nie jest miejscem do leczenia swoich frustracji i leków - z tym trzeba iść do lekarza!

DOOPA @ 16:20, 16.10.2020r. IP: *.*.2.64

hahaha @ 11:12, 16.10.2020r.IP: *.*.32.167
A CIEBE TO Z TWOREK WYPUSCILI???
WYŁACZ TV INFO PIS!!!
WŁĄCZ MYSLENIE!!!
O ILE MASZ MOZG???

Janieja @ 21:17, 16.10.2020r. IP: *.*.32.167

No i hahaha czyli srandemiak zamienił się w DOOPA, z tym że większość wiedziała to już dawno.

Dodaj komentarz
Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Pogoda

Popularne artykuły


Reklama
Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnieOstatnio na forum

Więcej dyskusji


Najnowsze komentarzeNajnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2020 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Projekt i wykonanie: PRO-NET