Wtorek, 26 stycznia 2021 r., imieniny Pauli, Polikarpa, Pauliny

Pogotowie Reporterskie

Wideokonferencja z samorządowcami województwa łódzkiego poświęcona realizacji Narodowego Programu Szczepień

Wspólna walka rządu i samorządu z epidemią opierać się będzie na dwóch filarach – promocji szczepień i zapewnieniu transportu dla osób z ograniczoną mobilnością. Zgodnie z ustaleniami ze spotkania przedstawicieli rządu z przedstawicielami strony Samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, to rząd będzie finansował dowóz osób mających trudności w dojeździe do punktu szczepień.

W związku z tym gmina powinna, w ramach realizacji zadania własnego polegającego na zapewnieniu równego dostępu do świadczeń zdrowotnych przeprowadzić, a w szczególności, zrobić rozeznanie potrzeb mieszkańców związanych z potrzebą korzystania z transportu do punktów szczepień oraz umożliwić mieszkańcom gminy zgłaszanie takich potrzeb.

Wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński zorganizował wideokonferencję z samorządowcami województwa łódzkiego poświęconą realizacji Narodowego Programu Szczepień. Wojewoda łódzki wydał też decyzje nakładające na jednostki samorządu terytorialnego obowiązek zapewnienia transportu dla osób mających kłopoty z samodzielnym dotarciem do punktu szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.

 

Biorąc pod uwagę priorytetowe znaczenie skutecznej koordynacji szczepień wojewoda łódzki zwrócił się też do samorządów o wysłanie seniorom imiennych listów informujących o możliwości zaszczepienia. Poprosił także, aby w trosce o osoby chcące skorzystać z możliwości transportu, podmioty organizujące przewóz udostępniły na swojej stronie internetowej nr telefonu oraz niezbędne informacje z tym związane. 

W województwie łódzkim zorganizowano 429 punktów szczepień. Narodowy Program Szczepień podzielono na etapy:

1. Etap "0" - pracownicy sektora ochrony zdrowia

2. Etap I - pensjonariusze DPS, osoby powyżej 60. roku życia, nauczyciele, służby mundurowe

3. Etap II - osoby poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi, osoby zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa

4. Etap III - przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń, powszechne szczepienia populacji powyżej 18 roku życia

Od 15 stycznia 2021 roku zostanie uruchomiona możliwość zapisywania i umawiania terminów szczepień dla osób 80+, natomiast dla osób 70+ od 22 stycznia. 25 stycznia br. rozpoczną się szczepienia dla ww. grup wiekowych. Realizacja szczepień w domach pomocy społecznej będzie odbywać sie w terminie 18-22 stycznia 2021r. 

Na szczepienie można zapisać się poprzez:

- infolinię 989 (rejestracja od 15 stycznia);

- online przez Internetowe Konto Pacjenta;

- za pośrednictwem placówki, w której wystawiono e-skierowanie;

- osobiście w punkcie szczepień. 

 - Doświadczenie epidemii COVID-19 jest nieoczekiwanym wyzwaniem, w obliczu którego stanęło całe polskie społeczeństwo. W prowadzonej na wielu frontach walce z tym zagrożeniem nieodzowna i niezwykle ważna jest wykraczająca poza polityczne podziały współpraca między rządem a jednostkami samorządu terytorialnego. W tej trudnej sytuacji zarówno rząd, jak i samorząd podejmują działania, które wyrażają troskę o dobro wspólne i mają na celu ochronę ludzkiego zdrowia oraz życia. Kluczowym aspektem tych działań jest skuteczne i bezpieczne zrealizowanie Narodowego Programu Szczepień w ramach partnerstwa i współpracy rządu z samorządem terytorialnym – powiedział wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński. 

 

 

Skomentuj [ 1 ]
16:45, 13.01.2021 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Adam @ 14:18, 16.01.2021r. IP: *.*.218.87

Tak,,, samorządy są te szczególnie Łask Sędziejowice, Boczek,,,, dobre to Widawa PiS-owska Wodzierady, bo się przylizują PiSowi, tak naprawdę zadanie zdrowotne jest rządu i to rząd powinien podejmować decyzje a nie jak zwykle Samorządy i dlaczego nie mają dobrych ludzi w rządzie w województwie, tylko nabiorą niedorajdów ale później wszyscy pracownicy gmin musza za nich robotę robić

Dodaj komentarz
Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Pogoda

Popularne artykuły


Reklama

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji

Najnowsze komentarze
Najnowsze zdjęcia
© Copyright 2011-2021 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Projekt i wykonanie: PRO-NET