Poniedziałek, 12 kwietnia 2021 r., imieniny Juliusza, Ludosława, Zenona

Pogotowie Reporterskie

E-wizyty w zakresie międzynarodowych emerytur i rent

Od 1 lutego Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił e-wizytę w zakresie emerytur i rent międzynarodowych. Osoby, które pracowały za granicą i zbliżają się do wieku emerytalnego zastanawiają się czy otrzymają polską czy zagraniczną emeryturę. Wątpliwości pojawiają się też w zakresie rent. Teraz klienci mogą w tych sprawach skonsultować się z ekspertem ZUS poprzez wideorozmowę. 

ZUS wypłaca ponad 235 tys. zagranicznych emerytur i rent. I Oddział w Łodzi w grudniu ubiegłego roku wypłacił ponad 26,5 tys. takich świadczeń.

 


W I oddziale ZUS w Łodzi obsługujemy w ramach e-wizyt sprawy klientów, którzy pobierają świadczenie wypłacane przez Wydział Realizacji Umów Międzynarodowych w Łodzi, z tytułu uwzględnienia okresów ubezpieczenia przebytych w krajach Unii Europejskiej, w tym ostatnio na Cyprze, Malcie, w Grecji, a także w Korei Południowej, Kanadzie, w tym w Quebecku - mówi Violetta Gabalak, naczelnik Wydziału Realizacji Umów Międzynarodowych z I oddziału w Łodzi.

 


E-wizytę rezerwujemy poprzez stronę internetową www.zus.pl/e-wizyta. Aby można było odwiedzić ZUS online, wystarczy komputer lub smartfon z kamerką i mikrofonem. W przypadku świadczeń międzynarodowych należy wybrać temat wideorozmowy „Emerytury i renty międzynarodowe”. Warto pamiętać, że poszczególne oddziały ZUS obsługują sprawy z różnych krajów, dlatego najlepiej już na tym etapie wybrać odpowiednią placówkę zajmującą się realizacją umów międzynarodowych.

 


Podczas rezerwacji podajemy swoje dane, wybieramy tematykę rozmowy oraz pasujący nam dzień i godzinę spotkania online z pracownikiem Zakładu. Numer telefonu i adres email, który klient podaje podczas rezerwowania e-wizyty, będzie potrzebny do kontaktu z nim. Dzień przed spotkaniem na podany numer telefonu osoba umawiająca się na wideorozmowę otrzyma sms z przypomnieniem o niej, natomiast w dniu e-wizyty, na godzinę przed spotkaniem, otrzyma maila, w którym będzie link do rozmowy.

 


To klient inicjuje rozmowę z ekspertem ZUS. Umówionego dnia i o konkretnej godzinie musi on wejść na podany w emailu link i dopiero wówczas nastąpi połączenie online z pracownikiem ZUS. Jeśli chcemy uzyskać informacje w konkretnej, indywidualnej sprawie, koniecznie trzeba mieć przy sobie dokument tożsamości. Należy go pokazać do kamery podczas e-wizyty.

 


Zanim złożymy wniosek, bądź zaczniemy kompletować dokumenty, warto wcześniej skonsultować się z nami, by wyjaśnić ewentualne wątpliwości i otrzymać odpowiedzi na pytania dotyczące świadczenia za pracę w różnych krajach. Teraz jest to wyjątkowo łatwe, bo w swojej sprawie można porozmawiać z pracownikiem przez internet, bez wychodzenia z domu. To duże ułatwienie dla osób, które mieszkają za granicą i chcą uzyskać informacje w sprawie świadczeń – mówi Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego.

 


Jeśli pobieramy już świadczenie z zagranicy i chcemy zapytać np. o kwestię związaną ze złożonym wnioskiem o przeliczenie świadczenia, możemy wybrać od razu oddział, do którego wpłynął wniosek i który wypłaca świadczenie . Warto pamiętać, który oddział zajmuje się realizacją spraw z danego kraju.

 

 

 

Lista oddziałów i przypisanych do nich krajów:

 


Oddział ZUS w Bydgoszczy - Włochy;

Oddział ZUS w Chrzanowie - Belgia;

Oddział ZUS w Gdańsku – Wielka Brytania;

Oddział ZUS w Częstochowie – Wielka Brytania;

Oddział ZUS w Krakowie - Holandia;

Oddział ZUS w Lublinie - Irlandia;

I Oddział ZUS w Łodzi – Cypr, Grecja, Malta, Kanada, Korea Południowa, Quebec,

Oddział ZUS w Nowym Sączu – Czechy, Słowacja, Australia,

Oddział ZUS w Opolu – Niemcy;

Oddział ZUS w Elblągu – Niemcy;

Oddział ZUS w Wałbrzychu – Niemcy;

Oddział ZUS w Płocku – Niemcy;

Oddział ZUS w Rzeszowie – Hiszpania, Portugalia; Ukraina, Mołdawia, Mongolia,

Oddział ZUS w Szczecinie – Estonia, Finlandia, Islandia, Litwa, Łotwa, Norwegia, Szwecja;

Oddział ZUS w Tarnowie – Austria, Lichtenstein, Słowenia;

Oddział ZUS w Toruniu - Dania, Szwajcaria, Węgry;

I Oddział ZUS w Warszawie – Bułgaria, Chorwacja, Francja, Luksemburg, Rumunia, USA, Macedonia Północna, Czarnogóra, Serbia, Bośnia i Hercegowina.

 


Więcej szczegółów na temat e-wizyty w ZUS można uzyskać pod adresem www.zus.pl/e-wizyta .

 

 

 

 


Monika Kiełczyńska

Regionalny rzecznik prasowy ZUS

województwa łódzkiego

Skomentuj [ 0 ]
15:30, 06.02.2021 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Pogoda

Popularne artykuły


Reklama
Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji

Najnowsze komentarze
Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2021 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Projekt i wykonanie: PRO-NET