Sędziejowice. Wypowiedz się o raporcie o stanie gminy!
Gmina Sędziejowice bierze udział w ogólnopolskim projekcie, którego celem jest mocniejsze zaangażowanie mieszkańców w tworzenie raportu o stanie gminy. Gmina korzysta z wiedzy i doświadczenia dwóch organizacji społecznych oraz 14 innych gmin biorących udział w projekcie. Otwarte spotkanie dotyczące raportu odbędzie się 26 lutego w formule online. Obecność zadeklarował już wójt Dariusz Cieślak.
Władze gminy Sędziejowice organizują kolejny czat z mieszkańcami na Facebooku. Tym razem zamiast Q&A z wójtem odbędzie się otwarte spotkanie moderowane przez osoby zewnętrzne. Ma to związek z projektem „Raport o stanie gminy – kolejny obowiązek czy narzędzie dla mieszkańców i władz?” realizowanym przez Sieć Obywatelską Watchdog Polska oraz Fundację Pole Dialogu, w którym udział bierze gmina Sędziejowice. Władze gminy chcą przybliżyć mieszkańcom temat raportu oraz włączyć ich do debaty na temat jego zawartości.
Podczas spotkania, które odbędzie się w piątek, 26 lutego w godzinach 18:00-19:00 na gminnym profilu na Facebooku, zostaną przedstawione podstawowe informacje o roli raportu o stanie gminy i jego zeszłorocznym kształcie. Uczestnicy zostaną również zaproszeni do zabrania głosu na temat tego, jak powinien wyglądać nowy raport i co powinien w sobie zawierać. Uwagi i pytania będzie można zgłaszać poprzez komentarze. Swoją obecność potwierdził wójt Dariusz Cieślak.
- Celem dyskusji będzie przede wszystkim większe zaangażowanie mieszkańców i mieszkanek gminy w sprawy lokalne. Chcemy umożliwiać naszym mieszkańcom większy udział w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania organów publicznych, zgodnie z ustawowym celem raportu. Marzy nam się, aby w przyszłości dyskusja wokół raportu pozostała coroczną okazją do debaty o lokalnych sprawach z mieszkańcami, aktywistami czy organizacjami społecznymi – mówi wójt gminy Sędziejowice, Dariusz Cieślak.
Czym jest raport o stanie gminy?
Raport o stanie gminy to obowiązkowe sprawozdanie wójta dotyczące wdrażania lokalnych programów i uchwał w danym roku. Dokument musi być złożony do 31 maja każdego roku, tak by podczas sesji, na której radni akceptują wykonanie budżetu, odbyła się również debata wokół raportu.
O projekcie „Raport o stanie gminy – kolejny obowiązek czy narzędzie dla mieszkańców i władz?”
W ostatnich latach w wielu gminach, w tym w gminie Sędziejowice niewielu mieszkańców brało udział w dyskusjach nad raportem. Z tego powodu Fundacja Pole Dialogu i Sieć Obywatelska Watchdog Polska ogłosiły rekrutację dla samorządów, które chciałyby zostać objęte wsparciem w zakresie tworzenia raportów o stanie gmin z zaangażowaniem mieszkańców. Spośród 50 zgłoszeń zostało wybranych 15 gmin. W ramach projektu urzędnicy i władze gminy uczestniczą w szkoleniach poszerzających wiedzę i umiejętności w zakresie prawa, zasad partycypacji i angażowania mieszkańców czy prezentowania danych. Jest to również okazja do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk z innymi gminami, którym zależy na zaangażowaniu mieszkańców w proces tworzenie raportu. Projekt realizowany jest dzięki dotacji od Open Society Initiave in Europe w ramach Open Society Foundations.
Łącznie w projekcie bierze udział 15 gmin różnej wielkości z całej Polski, które zostały wybrane z prawie 50 zgłoszeń.
- Skomentuj [ 0 ]
- 12:25, 26.02.2021 r.
Wasze komentarze
Dodaj komentarz
Reklama





Popularne artykuły
- Nastolatka pod kołami nissana
- Potrącenie dwóch nastolatek na przejściu dla pieszych w Łasku
- Łask. Odeszli do wieczności
- Urząd Miejski w Łasku informuje
- Śmiertelne potrącenie w Mikolajówku
- Kompletnie pijany wjechał do przydrożnego rowu
- Policyjna asysta honorowa na ślubie łaskich policjantów
- Łask. Drogi gminne po remontach
- Zjednoczona Prawica o bonie ciepłowniczym
- Policjant na urlopie uratował życie mężczyzny
Reklama


Najnowsze ogłoszenia
- Garaż do wynajęcia
- Sprzedam ogródek działkowy
- Sprzątanie
- Sprzedam Opel Astra J
- Opieka nad osobą starszą
- kupie silnik 2.9 td do sprinter 212 / 312 do kwoty 7000
- Znaleziono kołpak Renault 15'
- Kocurki oddam do adopcji
- Zagubione klucze
- Spszontanie
Przeglądaj
Dodaj ogłoszenie bezpłatnie
Ostatnio na forum
- Jak zmienia się nasze miasto
- Szukam lokalnego korepetytora
- Podziękowanie
- Witam wszystkich, szukam lokalnego korepetytora
- Przerwy w oświetleniu ulic.
- Łohojsk nie powinien być już miastem partnerskim dla Łasku
- Zima,zima
- F16
- Czy mógłby ktoś wyjaśnić co z remontem drogi nr 473,cz będzie rondo w Bałuczu.
- Gdzie na bezpieczne zakupy
Więcej dyskusji
Najnowsze komentarze
- konkretne pytanie do MPWIK-czy mogę śmiało napić się wody z kranu bez przegotowania bez żadnyc
- Jak słyszę o Buczku jako przykładzie związanym z wodociągami to śmiech mnie ogarnia. Jak tam p
- Co wam stało się w głowach z tym Buczkiem? Mają teraz tanio, to za kilka lat będą stękać ale
- Woda fatalnej jakości, twarda, że kamienia z kabiny nie idzie skutecznie usunąć. Cena z kosmosu
- Ceny najwyższe, a jakość wody najniższa. Oto realia w naszym mieście. Smutne to jest.
- Mogą robić wielkie plany za nasze pieniądze. Wodę i ścieki mamy najdroższe w regionie. No ale
- Żadnego dokarmiania.Nie ma srogich zim i ptactwo swobodnie daje sobie rade. Dokarmiając rozleniwia
- SZACUNEK DLA BARDZO SYPATYCZNEJ PANI 🌹 DOROTY 🌹
- no ponoc nasz obecny PREMIER odblokowal fundusze z KPQ
Pogoda
Najnowsze zdjęcia
-
10. Festiwal Róży w Łasku
-
Święto Truskawki 2025 - część 1 (niedziela)
-
Święto Truskawki 2025 - część 4
-
Święto Truskawki 2025 - część 3
-
Święto Truskawki 2025 - część 2
-
Święto Truskawki 2025 - część 1
-
Walne zebranie delegatów Łaskiej Spółdzielni Mleczarskiej
-
III Piknik Kół Gospodyń Wiejskich z Powiatu Łaskiego
-
Maturzyści z LO w Kolumnie zakończyli rok szkolny
-
Kwietna łąka Młodzieżowej Rady Miejskiej
