Czwartek, 13 maja 2021 r., imieniny Serwacego, Ofelii, Roberty

Pogotowie Reporterskie

Łask. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

 

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Niestety ze względu na sytuację epidemiczną w wielu miastach nie odbyły się tradycyjne uroczystości. Pragnąc oddać hołd wszystkim walczącym o prawdziwie wolną ojczyznę delegacje 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego, gminy Łask oraz powiatu łaskiego złożyły na miejskim rynku kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to polskie święto państwowe, które co roku obchodzone jest na początku marca. Powołano je w celu upamiętnienia bohaterów, którzy nie pogodzili się z komunistycznym zniewoleniem Polski i z bronią w ręku walczyli o suwerenną i niepodległą Rzeczpospolitą.  

Jego data  nawiązuje do wydarzeń z 1951 r., kiedy to w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostało rozstrzelanych siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

 

Źródło: UM Łask

Skomentuj [ 16 ]
11:10, 02.03.2021 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

przekleci @ 14:41, 02.03.2021r. IP: *.*.158.131

Wielu spośród tzw. wyklętych to byli zwykli bandyci. Na Chełmszczyźnie np. tragiczną karta jest pacyfikacja przez antykomunistyczne podziemie ukraińskiej wsi Wierzchowiny. Nigdy nie mogłem rozumieć, co wspólnego ma walka o niepodległość z mordowaniem starców, dzieci i kobiet. Tym bardziej pod jakims diabolicznym i nieprawdziwym hasłem, że trzeba dać komuś (w znaczeniu zwolennikom komunistów) nauczkę. Nie może bohaterem ktoś, kto morduje kobiety w ciąży (przynajmniej dla mnie). Najgorsze, że IPN zbudował na wyklętych mit założycielski IV RP. W konsekwencji brakuje w Polsce uczciwego rozliczenia bratobójczych walk po II wojnie, a z opowieści rodziny wiem że nie była to bynajmniej rzeczywistość czarno-biała.

PRZEKLECI @ 14:56, 02.03.2021r. IP: *.*.158.131


1945

24 marca 1945 oddział Kazimierza Kamieńskiego ps. Huzar napadł na Czyżew gdzie dokonano morderstwa 12 osób w tym: trzech Polaków i dziewięciu Żydów. Mord połączony był z rabunkiem (M. Zaremba, Wielka Trwoga, Kraków 2012, s. 346)

6 kwietnia 1945r. koło Gosławic zamordowany został przewodniczący lokalnej Gminnej Rady Narodowej, członek PPR Mateusz Witasiński ur. w 1898 roku.

25 maja 1945r. w lesie koło Klizina zamordowany został Stefan Łatacz ur. 1899r. W okresie okupacji żołnierz AL, po wojnie Radny Gminnej Rady Narodowej i członek PPR.

20 czerwca 1945 Żelechów: Z Biuletynu Żydowskiej Agencji Prasowej: Bandyci z NSZ zamordowali w Żelechowie Salomona Epnera, liczącego lat 21 i Perlę Fajgezucht. Zbrodnie te spotkały się z wielkim oburzeniem w społeczeństwie. Władze wszczęły energiczne śledztwo i pościg za ohydnymi zbrodniarzami. Według relacji ocalałej Chanke Ashlak trzecią ofiarą była Saba Edelman.

23 czerwca 1945 Zabito 4 osoby narodowości żydowskiej w miejscowości Maniowa pow. Nowy Targ. W morderstwie brali udział: Kazimierz Kuraś ps. Kruk, ps. Buguś i ps. Lew.

13 kwietnia 1945 Horeszkowice: popełniono zbrodnię rabunkową na ośmioosobowej polskiej rodzinie przesiedleńców zza Buga zakwaterowanej w poukraińskim gospodarstwie popełniona przez oddział Narodowych Sił Zbrojnych. Według donosu informatora Urzędu Bezpieczeństwa ps. Faraon, który przytacza historyk wśród ofiar była kobieta w ciąży, która po zabiciu pozostałych jeszcze dawała oznaki życia i została zakopana żywcem.

27 maja 1945 Przedborze: Oddział NSZ Władysława Kołacińskiego Żbika dokonał uprowadzenia dziewięciorga ocalałych z holocaustu Żydów w tym jednej kobiety i dziecka. Zostali rozstrzelani w lesie. (D. Engel, Patterns of a Anti-Jewish Violence in Poland, 1944-1946, Yad Vashem Studies, vol. 26, 1998

6 czerwca 1945 Wierzchowiny: Oddział PAS NSZ pod dowództwem Szarego zamordował 194 mieszkańców wsi narodowości ukraińskiej z czego 45 stanowili mężczyźni, 65 dzieci poniżej 11 roku życia. Doszło również do rabowania mienia i gwałtów. Najstarsza ofiara miała 92 lata, najmłodsza 2 tygodnie. (Mariusz Zajączkowski Spór o Wierzchowiny.

8 lipca 1945 Opoczno: Bojówka NSZ zamordowała troje spośród ośmiu Żydów zamieszkujących Opoczno w tym jednego ocalałego z Auschwitz. (D. Engel, Patterns of a Anti-Jewish Violence in Poland, 1944-1946, Yad Vashem Studies, vol. 26, 1998)

październik 1945 las między Komorznem, a Krzywiczynami. Oddział Franciszka Olszówki ps. Otto natknął się na zarządcę gospodarstwa niemieckiego w towarzystwie 23-letniej córki poprzedniego właściciela, którą oddział uprowadził. Następnego dnia okoliczni mieszkańcy udali się w poszukiwania, zostali również uprowadzeni, a następnie zastrzeleni. Wśród 13 zamordowanych było 7 kobiet i 11-letnie dziecko (J. Bednarek, Oddział Franciszka Olszówki Otta. Z dziejów powojennej konspiracji antykomunistycznej w: Pamięć i Sprawiedliwość nr 1(5) 2004, s. 204).

12 października 1945 Zamordowana została Helena Luberga zam. w Ostrowsku pow. Nowy Targ. Morderstwa dokonano przez powieszenie za rzekomą współpracę z Niemcami. Przy zamordowanej zostawiono wyrok podpisany przez por. Błyskawicę.

25 października 1945 Radomsko, oddział Konspiracyjnego Wojska Polskiego zamordował Stefana Chobota, sekretarza KG PPR w Zakrzówku, Jana Zbroję członka PPR oraz niejakiego Franciszka Jaworskiego. (więcej)

6 listopada 1945 w Radomsku zamordowany został Leon Jochim ur. 1909 roku, od 1932r. Członek KPP, a od 1945 I sekretarz PPR w Radomsku.

23 listopada 1945r. w lesie koło Grzędowa zamordowany został Bronisław Kowalski ur. 1884 działacz PPR i Przewodniczący Gminnej Rady Narodowej w Kamieńsku.

3 grudnia 1945r koło Kotkowa został zamordowany rolnik Andrzej Niemczyk ur. 1899r. W Babczowie.

3 grudnia 1945r koło Kotkowa został zamordowany rolnik Andrzej Niemczyk ur. 1899r. W Babczowie.

14 grudnia 1945 Warta: 40-osobowy oddział Eugeniusza Kokolskiego ps. Groźny (był to założyciel małej organizacji używającej nazwy Niepodległość) opanował miasteczko schwytał obecnych na rynku dwóch Żydów. Zostali oni zdaniem IPN z niewyjaśnionych dotąd powodów rozstrzelani.

28 grudnia 1945 Zamordowana została Sowińska, czł. PPR z Nowego Targu oraz Bernard podejrzani o współpracę z org. BP. W tym samym czasie banda ta dokonała napadu rabunkowego na NN gospodarza we wsi Nowa Biała pow. Nowy Targ gdzie zrabowano 1 świnię.

31 grudnia 1945 doszło do Mordu w Gronkowie: zastrzelono Józefa Szewczyka, 32-letniego Stanisława Zagatę-Łatanka, 18-letniego Leona Zagatę-Łatanka, 21-letniego Bronisława Zagatę-Łatanka i 28-letniego Władysława Krzystyniaka. Ofiary były mordowane na oczach swoich żon oraz dzieci.

31 grudnia 1945 Dokonano napadu na mieszkanie prywatne w Skawie pow. Nowy Targ gdzie odbywała się zabawa sylwestrowa. Zastrzelona została jedna osoba.

1946

7 stycznia 1946r. W Granicach został zamordowany robotnik, Andrzej Stelmaszczyk ur. 1912r. Przed wojną członek KZMP, w okresie okupacji żołnierz AL i członek PPR.

21 stycznia 1946 Zamordowana została Aniela Otręba zam. w Legnicy, podejrzana o współpracę z org. BP. W morderstwie brało udział 3 bandytów w tym ps. Wicher.

28 stycznia 1946 Zamordowany przez bandę Ognia został Rudolf Ozorowski zam. w Nowym Targu, bezpartyjny, podejrzany o przynależność do mniejszości żydowskiej. Zwłoki wrzucono do rzeki. W morderstwie udział wzięli Władysław Kolasa ps. Zemsta i Jan Zubek ps. Jur.

24 stycznia 1946 Trybsz partyzanci Józefa Kurasia ps. Ogień uprowadzili i zamordowali właściciela młyna, Słowaka Pavla Bizupa, zamordowali też jego 18-letniego syna Jakuba.

29 stycznia 1946 roku oddział NZW Romualda Rajsa ps. Bury zamordował 16 osób we wsi Zaleszany. Ofiary zostały spędzone do chaty rodziny Niczyporuków, którą partyzanci podpalili. W płomieniach zginęli: Stefan Weremczuk, Jan Niczyporuk, jego żona Natalia i troje małych dzieci, Aleksy, Michał i Piotr Niczyporukowie (w wieku 3, 5 i 7 lat) oraz niemowlę: Nadzieja Leończuk. Podczas próby ucieczki z płonącego domu zastrzelono: Grzegorza Leończuka i jego synów: 3-letniego Konstantego i pół-rocznego Sergiusza. Partyzanci zabili też Teodora Sacharczuka za odmowę oddania owsa, Aleksandra Zielinkę z Wólki Wygonowskiej i 16-letniego Piotra Demianiuka syna sołtysa. Uprowadzono też Michała Niczyporuka. Tego samego dnia oddział odwiedził Wólkę Wygonowską, gdzie zamordował Stefana Babulewicza i Jana Ziemkiewicza.

30 stycznia 1946 Uprowadzony i zamordowany został Władysław Godfryd zam. w Porębie Wielkiej pow. Limanowa, bezpartyjny pochodzący z terenów wschodnich. Jednym ze sprawców był Józef Kozyra ps. Krogulec.

31 stycznia 1946 oddział Romualda Rajsa ps. Bury rozstrzelał 31 furmanów, których wcześniej uprowadzono.

luty 1946: partyzanci zbrojnego podziemia zamordowali Mariana Bykowskiego, syna Józefa ur. w 1915 roku, z zawodu hutnika szkła. Był członkiem Polskiej Partii Robotniczej oraz międzywojennego Komunistycznego Związku Młodzieży Polskiej.

1-2 lutego 1946 noszące znamiona ludobójstwa zbrodnie oddziału NZW dokonane w miejscowościach Zanie, Szpaki i Końcowizna na Podlasiu. Wsie zostały częściowo spalone, a w Zaniach i Szpakach łącznie zginęło 31 osób cywilnych.

3 lutego 1946 Dokonano morderstwa 3 członków PPR: Franciszka Kołodziejskiego z Krościenka, Stanisława Bochenka i Jana Lacha z Kluszkowic (robotnika kamieniołomu). Ten ostatni zginął na oczach swoich 11 dzieci oraz żony.

5 lutego 1946 Dokonano napadu na mieszkanie Andrzeja Babierza. Bandyci sterroryzowali jego żonę i zrabowali 2 konie, sanki, ubrania. Napadu dokonano za to, że według bandytów Babierz był komunistą i miał w związku z tym zostać zamordowany. Sprawcami napadu byli prawdopodobnie ogniowcy.

5 lutego 1946 doszło do Pogromu w Parczewie. Oddział WiN braci Edwarda i Leona Taraszkiewiczów ps. Żelazny i Jastrząb zaatakował miasteczko i dokonał rabunku mienia żydowskich mieszkańców z których część została pobita. Podczas napadu rozstrzelano trzech członków żydowskiej straży podległej Centralnemu Komitetowi Żydów Polskich oraz raniono jednego cywila. W strzelaninie zginął także funkcjonariusz MO.

6 lutego 1946 grupa Józefa Kurasia ps. Ogień zastrzeliła w Nowym Targu miejscowego rabina, Dawida Grasgrina, który przeżył Holocaust ukrywając się w słowackim klasztorze.

21 lutego 1946 w Radomsku zamordowana została Alicja Kolasińska z.d. Lewandowska ur. w 1926 roku.

29 lutego 1946 Zamordowany przez bandę Ognia w Zakopanem został Józef Oppenheim, członek PPR, kierownika Towarzystwa Tatrzańskiego, Polak pochodzenia żydowskiego.

9 marca 1946 oddział WIN Kazimierza Harmidy ps. Lech zaatakował w powiecie bielskim dom zamieszkały przez pięciu Żydów i Polaka z dzieckiem. Dwie osoby zamordowano na miejscu, resztę wywieziono do lasu, rozstrzelano, a zwłoki wrzucono do Bugu. Mienie zostało zrabowane. (M. Zaremba, s. 350).

17 marca 1946 1946 w Borowej pow. Radomsko zamordowany został rolnik Michał Rydlak ur. 1900r. W okresie okupacji członek AL i PPR.

26 marca 1946 Dokonano napadu na mieszkanie Walentego Chudoby w Czarnym Dunajcu. Zrabowano jego mieszkanie, zwłoki znaleziono w piwnicy.

5 kwietnia 1946 Radomsko członek KWP, Henryk Glapiński ps. Klinga dokonał morderstwa pedagoga, dyrektora szkoły Andrzeja Chodury. Powodem była przynależność do PPR oraz działalność na rzecz utworzenia w szkole Związku Walki Młodych.

13 kwietnia 1946 Zamordowano 3 nieznanych z nazwiska osobników podejrzewanych o pracę w bezpiece. Dzień później zamordowano czwartą osobę.

15 kwietnia 1946 Nowa Biała partyzanci Józefa Kurasia ps. Ogień napadli i obrabowali kilka słowackich rodzin, a następnie uprowadzili czterech mężczyzn: Jana Kraka (ur. 1892), Jana Szturka (ur. 1899), Józefa Chalupkę (ur. 1904) i Jana Laszanskiego (ur. 1914), którzy zostali następnie zamordowani pod Ostrowskiem.

18 kwietnia 1946 Dokonano napadu rabunkowego na ambasadora Szwecji między Chabówką, a Nowym Targiem. Tego samego dnia uprowadzono i zamordowano członka PPR, Jana Chmielnika z Zakopanego.

20 kwietnia 1946 Dokonano napadu na Bronisławę Ponicką, której zabrano buty i ubrania. Tego samego dnia zamordowano w Waksmundzie 5 Żydów: Ludwika Hertza, Leona Hildenbera, Rutę Jachmana, Rodzejowa i jednego o nieznanym nazwisku. Zostali również obrabowani. Według Związku Żydów w Nowym Targu i okolicy Podhala w Izraelu, Ludwik Herz i Lonek Lindenberger (Hildenberg?) zginęli 2 maja ul: Waksmundzkiej, na moście. Tego samego dnia w Grabach pow. Radomsko zamordowany został Henryk Owczarek s. Antoniego ur. 1924r. W pow. Ostrołęka.

29/30 kwietnia 1946 Banda Ognia zamordowała 7 osób narodowości żydowskiej w okolicach Białki pow. Nowy Targ w tym 5 kobiet i 2 mężczyzn, którzy prawdopodobnie uciekali na Czechosłowację. Zamordowano: Blinę Kręb, Beilę Gold, Sarę Domberg, Freidę Salzberg, Feigę Schwerdszarf, Salomona Sornberga i Chaakela Świecznika.

2 maja 1946 grupa Józefa Kurasia ps. Ogień zastrzeliła na ul: Waksmundzkiej, na moście dwóch Żydów ocalałych z zagłady. Imiona ofiar: Lonek Lindenberger i Ludwig Herz.

2/3 maja 1946 Podporządkowana Ogniowi grupa Śmigłego dokonała morderstwa 12 osób narodowości żydowskiej w okolicy Krościenka. 7 osób zostało rannych. Ustalono, że w liczbie 24 osób jechali oni samochodem z Krakowa celem dostania się na Czechosłowację. Zostali zatrzymani i obrabowani. Wśród zabitych znajdowali się: Abraham Wygoda, Dwoja Wygoda, Rachela Holand, Chema Holand, Rachela Szapiro, Liba Szapiro, Rachela Benimska, Jakub Filgensztajn, Józef Goler, Izrael Klan, Wygoda i jedna osoba o nieznanym nazwisku.

8 maja 1946 zginął Stanisław Frymus s. Ignacego ur. 13 maja 1897 roku w Wielgomłynach. Pochodzenie robotnicze, przed wojną członek PPS. Referent rolny w Gminnej Radzie Narodowej w Sulmierzycach. Zginął na terenie Łęczysk.

20 maja 1946 w lesie koło Kletni zamordowany został Franciszek Kotalewicz ur. 1899 roku, z zawodu ślusarz, członek PPR.

27 maja 1946r. W lesie między Rudką, a Krzętuncem zamordowany został Stanisław Kopacki ur. 1912r. W Łękach Szlacheckich pow. Piotrków Trybunalski. Przed wojną członek KPP, podczas wojny żołnierz BCh i AL, po wojnie członek PPR. Tego samego dnia zginął Mieczysław Depta, s. Strfana ur. w 1908 roku. Był z zawodu rolnikiem oraz sołtysem wsi Radziechowice gdzie został zamordowany. Brak informacji o przynależności partyjnej.

28 maja 1946 w Dziepólkach został zamordowany Czesław Sękowski ur. 1921r. W okresie okupacji żołnierz AL i członek PPR, wójt gminy Derenin.

29 maja 1946r. We własnym mieszkaniu w Gocławicach została zamordowana Maria Malicka ur. 1912r. W czasie okupacji żołnierka AL i członkini PPR. Po wojnie Radna GRN w Gocławicach.Tego samego dnia zginął Mieczysław Iwanowicz s. Pawła ur. w 1911 roku w Bogwizdzowach pow. Radomsko. Pochodzenie chłopskie, po 1945 członek PPR. Zginął w Konstantynowie pow. Pajęczno.

30 maja 1946 w Łodzi został zabity Józef Fudala, s. Antoniego ur. 11 lutego 1911 w Popierlarni. W okresie międzywojennym działacz ludowy, w czasie okupacji żołnierz BCh i AL, członek konspiracyjnej Wojewódzkiej Rady Narodowej, sekretarz SL w Radomsku.

31 maja 1946 w Janowie Wolskim zginął Władysław Grabowski, s. Stefana ur. 26 grudnia 1922 roku. Z zawodu rolnik. Brak informacji o przynależeności do partii. Tego samego dnia zginął też Józef Jarzębski ur. 25 maja 1926 r. W czasie wojny żołnierz Armii Ludowej.

12 czerwca 1946 Zamordowany został Andrzej Antoszek, podejrzany o rzekomą współpracę z Niemcami. Tego samego dnia zginęli również: Stanisław Szaflarski, Bartłomiej Szaflarski, Julia Zagórska i Karolina Nataszek.

29 czerwca 1946 Dokonano napadu na dom wypoczynkowy pracowników poczty. Obrabowano ludzi. Nikogo nie zabito.

10 lipca 1946 Zamordowany został przez bandę Ognia Franciszek Kajta i jego żona.

27 lipca 1946r. Zamordowany został rolnik, właściciel prywatnego gospodarstwa Stanisław Zatoń ur. 1912 roku w Kijowie pow. Radomsko.

9 sierpnia 1946 Zamordowany został na Starych Wierchach, Stanisław Bielski, podejrzewany o współpracę z bezpieką.

13 sierpnia 1946r. W Kruszynie zamordowane zostało małżeństwo Włosinków: Zygmunt ur. 1910 i Władysława ur. 1898. Zamordowany był członkiem PPR.

15 sierpnia 1946 Zamordowany przez podległą Ogniowi grupę Groźnego został Stanisław Maszkiewicz, kierownik Straży Pożarnej w Rabce, dlatego, że towarzyszył Władysławowi Filipiakowi z WUBP. Tego samego dnia w odległym Radomsku zamordowany został pracownik huty szkła Władysław Wolnicki ur. 1907r. Przed wojną członek KPP, w czasie okupacji członek AL i PPR.

16 sierpnia 1946 Grupa Groźnego zamordowała Franciszka Jurasa za rzekomą współpracę z bezpieką.

19 sierpnia 1946 Banda Ognia zamordowała Jana, Franciszka i Andrzeja Katarusów.

25 sierpnia 1946 Podległa Ogniowi banda Siekiery zaatakowała szpital św. Łazarza w Krakowie skąd zabrała dwóch przebywających tam ludzi określanych w źródle jako bandytów: Tadeusza Urmanskiego i Eugeniusza Kadrysa. Zastrzelona została pielęgniarka, Barbara Kowala.

28 sierpnia 1946 Zamordowani zostali Chage Borken Aleksander i Czesław Przybos z Nowego Targu.

31 sierpnia 1946 Zamordowany przez grupę Groźnego został Tadeusz Kowalczyk podejrzany o rzekomą współpracę z bezpieką.

2 września 1946 Zamordowany został przez grupę Ognia Piotr Jurgowski ze Szczawnicy podejrzany o rzekomą współpracę z gestapo.

4 września 1946 Zamordowano Małkucha zamieszkałego w Kościelisku.

5 września 1946 Zamordowani zostali: Józef Włoch, Stanisław Wojtowicz i Bazyli Rusinek z Krakowa.

7 września 1946 Zamordowany został Bronisław Sikon z Zakopanego.

wrzesień 1946: grupa Ryśka zamordowała w Murzacichłych pow. Nowy Targ braci Andrzeja i Franciszka Chowaniec. Wcześniej zabito ich brata, który był funkcjonariuszem MO.

14 października 1946 grupa Ryśka podległa Ogniowi zamordowała na Gubałówce trzech członków PPR: Władysława Nowaka, Andrzeja Hajduka i Andrzeja Ligirdzińskiego. Ofiary zostały obrabowane.

18 października 1946 zamordowany został w Zakopanym przez grupę Powichra podległą Ogniowi Józef Rutkowski, student Politechniki Warszawskiej i członek PPR. Przebywał w sanatorium.

październik 1946 Tadeusz Baliński ps. Kukułka zamordował Zofię Pawlikowską z Nowego Targu. Wcześniej zamordowana została jej matka Józefa.

1 listopada 1946r. W Klizinie zginął Stanisław Leszczyński ur.1911 w czasie okupacji żołnierz AL, po wyzwoleniu członek PPR.

8 listopada 1946 Łapsze Niżne partyzanci Józefa Kurasia ps. Ogień zastrzelili Słowaka Jana Kovalczika.

12 listopada 1946 Niedzica partyzanci Józefa Kurasia ps. Ogień zamordowali i obrabowali Słowaka, Michała Kuźla ojca sześciorga dzieci. Tego samego dnia nieznani sprawcy zabili członków PPR: Biegańskiego, Jana Zawadzkiego, Jana Pałkę i funkcjonariusza UB Ciesielskiego. Zginęli też: Józefa Janocka i Józef Szeliga (brak informacji o członkostwie w partii.

15 listopada 1946 grupa Powichra dokonała morderstwa rodziny Olszewskich zam. w Kościeliskach k. Zakopanego. Na miejscu zginęli: Józef Olszewski, Maria Olszewska (żona) i Władysław Olszewski (syn). Powodem była rzekoma współpraca z bezpieką.

22 listopada 1946 grupa Groźnego zamordowała Macieja Kawulę z Bielanki pow. Nowy Targ.

2 grudnia 1946 w Radomsku został zamordowany Bogusław Kostrzewa ur. 1922r. Z zawodu drukarz-maszynista, członek PPR.

22 grudnia 1946r. W Kroszynie zamordowany został rolnik, Władysław Kołczykowski ur. 1905 roku, członek PPR.

1947

6 stycznia 1947 zamordowany przez grupę Rocha został członek PPR i inspektor samorządu przy starostwie w Myślenicach Władysław Żebrak.

12 stycznia 1947 zamordowany został Józef Obłak członek PPR w Skomielnej Białej. W mordzie brali udział: Adam Domalik ps. Kowboj, Ignacy Wacławik ps. Kula i Marian Zielonka ps. Wilk.

styczeń 1947 Zamordowany został przez grupę Rocha członek PPR z wsi Zaborniki pow. Myślenice kandydujący do sejmu.

styczeń 1947 grupa Rocha dokonała morderstwa członka PPR o nieznanym nazwisku we wsi Klikuszowa. Został powieszony, a następnie rozstrzelany (zerwał się sznur.

styczeń 1947 zamordowany został przewodniczący komisji wyborczej w Skawie pow. Myślenice (nazwisko nieustalone). Udział w morderstwie brali: Antoni Wąsowicz ps. Roch, Tadeusz Baliński ps. Tur i Adam Domalik ps. Kowboj.

27 stycznia 1947r. W Teodorowie pow. Radomsko zamordowana została Natalia Pierwoch ur. 1905r. Pochodzenie chłopskie, w czasie okupacji członkini AL i PPR.

13 lutego 1947 nieustaleni sprawcy zabili Wojciecha Zawadę z Dębna pow. Nowy Targ. Zamordowany był członkiem PPR.

20 lutego 1947 roku będący pod wpływem alkoholu Józef Kuraś ps. Ogień postrzelił Rozalię Waksmundzką, którą uznał za odpowiedzialną za wydanie UB swojego zastępcę Jana Srala ps. Potrzask. Usiłował również zamordować pod tym samym zarzutem jej 13-letnią siostrzenicę i 10-letniego siostrzeńca.

4 marca 1947r. W Adamowie zamordowany bestialsko został robotnik Stefan Szczakowski ur. 1898r. Przed wojną należało do PPS, po wojnie do PPR.

13 marca 1947 roku we wsi Niwa pow. Nowy Targ grupa Rocha napadła na mieszkanie narzeczonych będących ujawnionymi członkami bandy Józefa Kurasia ps. Ogień. Na miejscu zginęła Albina Zborowska ps. Baśka, a Bogusław Szokalski ps. Herkules został ciężko ranny.

31 maja 1947 w Łętowej pow. Limanowa doszło do napadu na gospodarstwo Szczepana Kuczaji. Zamordowany został gospodarz oraz ksiądz Władysław Magiera, który przyszedł mu z pomocą. Sprawcami zbrodni była banda Skały.

lipiec 1947 Kowanc: Członkowie bandy Wiarusy zamordowali swojego członka ps. Czarny imieniem Marian, który miał być dezerterem z UB i współpracownikiem bezpieki. Zamordowano także niejakiego Janasa z Rabki-Zdrój, członka PPR i restauratora. Mordu dokonano na rozkaz Józefa Świdra ps. Mściciel z bandy Wiarusy.

9 sierpnia 1947 Rabka ul. Nowy Świat: Zamordowano troje osób narodowości żydowskiej: Zygmunta Kozika-Golsztajna byłego pracownika Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Państwa oraz Sabinę Cejan i Bronisławę Banicką. W morderstwie brali udział: Józef Świder ps. Mściciel i Andzej Świder ps. Harcerz, członkowie bandy Wiarusy.

sierpień 1947 Zamordowany przez powieszenie został Jan Dziejak z Łopusznej pow. Nowy Targ. Sprawcami mordu byli członkowie bandy Wiarusy.

5 września 1947 uprowadzono, a następnie zamordowano Jakuba Bąka, sekretarza PPR w miejscowości Kbuszkowce pow. Nowy Targ.

11 września 1947 Łopuszne pow. Nowy Targ. Zamordowany przez powieszenie został Jan Siut. Przy ofierze znaleziono kartkę z napisem AK III-cia Kompania.

15 października 1947 roku członkowie bandy Wiarusy pobili Stanisławę Łuczak, nauczycielkę i członkinię PPR ze Szczawnicy. Ofiara miała złamaną rękę.

W nocy z 31 października na 1 listopada 1947 roku banda Wiarusy dokonała zatrzymania pociągu na stacji Lasek pow. Nowy Targ. Zamordowano trzech funkcjonariuszy MO oraz pasażerów: Mariana Wydrę i Mariana Kolasę. Siedem osób zostało rannych.

27 grudnia 1947r. W Faustynowie zginął rolnik Ignacy Włodarczyk ur. 1901r. Był członkiem PPR od 1945.

1948

2 kwietnia 1948 roku banda Wiarusy w sile pięciu ludzi zabiła w Krościenku Jana Karkułę, który był ujawnionym członkiem grupy.

13 kwietnia 1948 w lesie koło Wojnowic zginął członek SL, leśniczy Stanisław Rek ur. w 1923 r. w Ulkowie pow. Opoczno.

15 października 1948 roku podczas kontroli pociągu w Wadowicach członkowie bandy Wiarusy zastrzelili funkcjonariusza MO: Mariana Skocza oraz dwóch pasażerów: Jana Targosza i Teofila Szynika. Ranny został też funkcjonariusz Służby Ochrony Kolei: Jan Listwin i dwóch innych pasażerów: Jan Bobek i Piotr Kapitański.

20 października 1948 roku banda Wiarusy w sile czterech ludzi dokonała morderstwa nieznanego człowieka w lesie na górze Turbacz, podejrzanego o współpracę z bezpieką. Morderstwa dokonać miał Tadeusz Dymel ps. Srebrny strzałem w tył głowy.

1949

23 maja 1949 roku banda Wiarusy zamordowała Franciszka Kowalczyka ze Sromów Niżnych pow. Nowy Targ. Przy zwłokach znaleziono wyrok z pieczęcią Ruchu Oporu Armii Krajowej.

28 maja 1949 roku zamordowano Władysława Mrowca z Dużego Gronkowa pow. Nowy Targ. Ofiara została wcześniej aresztowana przez UB jako podejrzany o współpracę z bandą Wiarusy. Został uprowadzony od swojej narzeczonej i zastrzelony przez członków tej bandy.

anty-covid @ 16:12, 02.03.2021r. IP: *.*.170.13

Ten z praweej prawak to pewnie pilotowi maske zajumał i mysli,że jak maske ma droga to mu wirus nie wskoczy,optymista. Durnota i kabaret.Szkoda kwiatkow dla przeklentych.

anty-covid @ 16:16, 02.03.2021r. IP: *

Miało byc przeklętych, bo zaraz sie jakis doczepi.***** ***

R @ 16:49, 02.03.2021r. IP: *.*.161.98

Niezły wykaz konfidentów i zdrajców Ojczyzny. Niestety nie wszystkich.
Rozliczenia wymagają przede wszystkim ci, którzy przez pół wieku zniewalali Polaków i służyli Moskwie. Czerwona zaraza jak widać podnosi bezkarnie łeb do dnia dzisiejszego.

doR @ 16:49, 02.03.2021r. @ 17:04, 02.03.2021r. IP: *.*.158.131

Czytaj ze zrozumieniem kmiocie.

DoR @ 17:39, 02.03.2021r. IP: *.*.192.30

Jednych pozbyliśmy się ,nieudaczniku a drugich okupantów do Polski zaprosiliśmy z za oceanu a wyklęci to zwykli przeklęci

Wyborca @ 18:29, 02.03.2021r. IP: *.*.208.122

Niestety potomkowie konfidentów i UBków dzielnie bronią swoich, kłamiąc i rzucając obelgi na patriotów.

doWyborca @ 18:29, 02.03.2021r @ 05:48, 03.03.2021r. IP: *.*.158.157

PATRIOTY to są amerykanskie rakiety pawianie, a ONR to faszysci.

Anubis @ 07:41, 04.03.2021r. IP: *.*.152.218

Przeklęty - może napisz coś o Twoich przyjaciołach z NKWD i LWP- ilu to ofiar się doliczyłeś podczas ich działalności na terenie RP

Edi @ 15:39, 04.03.2021r. IP: *.*.127.22

po 6 latach okupacji normalni ludzie chcieli pracować, cieszyć się wolnością, rodzić dzieci

Wiesniak @ 18:28, 04.03.2021r. IP: *.*.175.237

Do wielu ... zanim zaczniecie wypisywać swoje wypociny ... poczytajcie o historii ... pomyślcie ... spróbujcie zrozumieć ...

Czasy po wojnie ... ludzie wymęczeni ... w kraju władzę przejęli "wyzwoliciele" ... wśród których zresztą było wielu Polaków, dla których AL była jedyną możliwością walki o ojczyznę ... do władzy doszli komuniści ... obiecali i rozdawali ziemię ... organizowali odbudowę ... organizowali zakłady pracy ... ze wschodu przyjechało wielu chłopów ... dostali ziemię ... domy ... robotnikom zorganizowano pracę ... czy byli zadowoleni ? ... a co by dostali gdyby nie komuniści ? ... wróciliby fabrykanci albo ich spadkobiercy ... ziemia też należała do "bogatych" mimo międzywojennych reform ... z czego by żyli, gdzie by się podziali ? ... Dlatego wiele ludzi było zadowolonych ... Dopiero po paru latach rozpoczęto "kolektywizację" ...
Co do tzw. "wyklętych" ... mieli swoją wizję ... ale nic nie tłumaczy zbrodni których się dopuścili ... byli dobrzy i źli ... mądrzy i głupi ... jak my wszyscy ...
A dziś mamy powtórkę z historii ... ;)
Pzd.

Robert @ 01:27, 05.03.2021r. IP: *.*.161.98

#wieśniak oszczędź nam "wiedzy historycznej" zasięgniętej od politycznego na kursach dla podoficerów. Trzonem AL byli komuniści z Polskiej Partii Robotniczej szkoleni ideologicznie przez sowietów, często z doświadczeniem bojowym nabytymna wojnie w Hiszpanii. W terenie posiłkowali się zwykłymi kryminalistami, bo normalni Polacy brzydzili się współpracą z okupantem. Komuniści i bandyci to jest prawdziwy obraz Armii Ludowej. #wieśniak kompromitujesz się po raz kolejny. Nieudolnie próbujesz propagować komunizm, a to zgodnie art. 256 Konstytucji jest karalne. To do czego doprowadził ten system, oprócz terroru i zniewolenia, doświadczyła większość z nas. Oprócz zwykłego zapóźnienia on po prostu zbankrutował. Jeżeli ktoś uciekał z kraju, to zawsze z komunistycznego, a nie odwrotnie. W RFN produkowano BMW, a w NRD Trabanta. Jeśli masz taki sentyment do komunizmu to przeprowadź się do Korei Północnej tam nie ma internetu to chociaż nie będziesz wypisywał bzdur na Laskonline.

Wiesniak @ 07:54, 05.03.2021r. IP: *.*.19.80

Robert nie pij tyle ... ;)
Gdzie ja tu pochwalam lub propaguję komunizm ... próbuję Ci dzbanku nakreślić obraz sytuacji i odczucia ludzi w danym okresie ... dlaczego było jak było ...
Ty się lepiej martw co propaguje i wprowadza obecna władza ...

Wiesniak @ 08:16, 05.03.2021r. IP: *.*.19.80

I nie łącz Robercik systemu władzy z gospodarką ... bo to, że system "socjalistyczny" jest bez sensu to zrozumiały już nawet Chiny i Rosja ... PIS chyba jeszcze nie ;) ...
Ale system władzy w Chinach, Rosji a kiedyś i niestety teraz ponownie w Polsce polega na tym , że władza chce trzymać "lud" za mordę ... a w normalnych , rozwijających się krajach to "lud" trzyma za mordę władzę...

Wiesniak @ 20:49, 06.03.2021r. IP: *.*.19.80

Mnie tego nie musisz pisać ... ja to wiem ... transport publiczny, jeśli ma być dobry, bezpieczny, przydatny mieszkańcom i do tego w miarę tani musi być "dotowany" ... Łódź ma problem właśnie z ludźmi i utrzymaniem taboru (i nie chodzi o pieniądze) ... czasem lepiej jest zapłacić prywaciarzowi niż szukać, szkolić kierowców i utrzymywać tabor ... nie jest taniej ale "elastyczniej" a mieszkańcy zadowoleni ... prywaciarz może obsługiwać kilka gmin, a one same nigdy się nie dogadają ...
Ale można też mieć dobry własny ZKM, sprawdzonych kierowców i tabor, ale trzeba go "dotować" ... ale trzeba mieć środki ... a kulą u nogi jest bo takim "z Łasku" nigdy tego nie wytłumaczysz, i zawsze przed wyborami Cię "obsmaruje" ... ;)
I nie płacz, że "tylko" Iveco ... to są nowe, dobre autobusy ... co prawda dofinansowane ze "strasznej" UE ... ale już trudno ;) Szczerze, mam nadzieję dożyć czasów, kiedy nasz kraj będzie tak bogaty, że "im" to wszystko oddamy ;) ...

Dodaj komentarz
Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Pogoda

Popularne artykuły


Reklama
Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnieOstatnio na forum

Więcej dyskusji

Najnowsze komentarze
Najnowsze zdjęcia
© Copyright 2011-2021 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Projekt i wykonanie: PRO-NET