Poniedziałek, 12 kwietnia 2021 r., imieniny Juliusza, Ludosława, Zenona

Pogotowie Reporterskie

Łaska oczyszczalnia w konkursie "Modernizacja roku 2020"

Wystartowaliśmy w ogólnopolskim konkursie "Modernizacja roku 2020". Dlaczego by nie spróbować??? Obok konkursu głównego trwa towarzyszący - głosowanie online. Głosowanie trwa. Dziękujemy za każdy oddany głos. Łącznie startuje 391 projektów z całej Polski. W Naszej kategorii "obiekty ochrony środowiska" to 18 projektów. Czy mamy szanse? My w to gorąco wierzymy, a Państwo?

Konkurs główny oceni specjalnie powołana komisja, ale jednocześnie trwa głosowanie internetowe. Pokażmy ekologiczną Gmina Łask na forum ogólnopolskim.

 

Więcej: strona konkursowa

Skomentuj [ 17 ]
08:15, 08.04.2021 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Zile @ 09:35, 08.04.2021r. IP: *.*.185.202

Mariusz powodzenia, choć z góry wiadomo że wygra... Widawa!!! Taki trend.

Aska @ 10:55, 08.04.2021r. IP: *.*.143.164

Zile ....masz racje ,Widawa to PiS a PiS nie ma litości ,potrafią wszystkich co są przeciwko nim zniszczyć a swoich złodziei i kombinatorów bronić ,na sport kasy gminy nie dostają ,chociaż te pieniądze na to są przeznaczone a marszałek daje widawie ,bufonowi na siłownie zewnętrzna i babcie upowszechniają sport w widawie a młodzież siedzi przed komputerami ,,,katastrofa ,kiedy to barbaznstwo oszukaństwo się skończy ,rolnicy już się odwracają ,kto następny ...? gminy i społeczeństwo ,bo kasę z rzadu dostają tylko PiS i konfidenci rządzący gminami

Gienia @ 09:34, 09.04.2021r. IP: *.*.33.24

Łaska oczyszczalnia to kompromitacja.
Dodatkowo woda najgorsza i najdroższa w Polsce. Całe te ustrojstwo to kpl.zero.

do Gienia @ 10:54, 09.04.2021r. IP: *.*.167.129

Na czym ta kompromitacja polega ???? Rozwiń swoją myśl.

MPWIK @ 12:25, 09.04.2021r. IP: *.*.167.129

Droga Pani Gieniu czy Łaska oczyszczalnia to kompromitacja?? Przed kilu laty, gdy "zapach" umilał życie prawie połowie miasta pewnie z czystym sumieniem można byłoby powiedzieć, że była to kompromitacja....... Dziś dzięki środkom Unii Europejskiej (34,7 mln PLN) w formie dotacji mamy jeden z najnowocześniejszych obiektów w całej Polsce, który stał się obiektem przyjaznym dla mieszkańców i środowiska. Z osadu produkujemy biogaz, który spalany w układzie kogeneracji produkuje energię elektryczną oraz cieplną na potrzeby oczyszczalni ścieków. Wybudowane suszarnie pozyskujące energię słońca znacznie zmniejszyły ilość stanowiącego odpad osadu, który nie jest uciążliwy "odorowo" dla mieszkańców oraz znacznie ułatwia zagospodarowanie osadu. Dziś "Aglomeracja Łask" praktycznie spełnia wszystkie wymogi w zakresie spełnienia wymogów Dyrektywy ściekowej 91/271/EWG, którą Polska zobowiązała się wdrożyć do końca 2015 roku. Dziś, o tym nikt nie mówi, Komisja Europejska wszczęła postępowanie wobec Polski w zakresie naruszenia dyrektywy ściekowej za co grożą potężne kary finansowe, które zapłacą samorządy (oby do tego nie doszło). A jak będą kary to nie będzie inwestycji w postaci tak pożądanych przez mieszkańców dróg czy chodników. Dzięki tej inwestycji przy znacznej dotacji Gmina Łask uchroniona jest przed widmem tych kar a MPWIK nie płaci podwyższonych opłat za korzystanie ze środowiska (opłata za odprowadzanie ścieków oczyszczonych do Grabii) oraz kar za przekroczenia. Pewnie argumentem jest cena ścieków, która niestety wzrosła i z tego powodu jesteśmy krytykowani. Cena to jeden z podstawowych warunków otrzymania dotacji, która musi być zgodna z zasadą "zanieczyszczający płaci" czyli użytkownicy systemu muszą ponieść faktyczne koszty funkcjonowania systemu tak samo jak w opłatach za odpady komunalne.
Tak więc czy oczyszczalnia jest kompromitacją???? Gdyby oczyszczalnia nie była zmodernizowana, a dzisiejsza cena wynikała z kar jakie MPWIK ponosił by z tytułu zanieczyszczenia środowiska oraz utylizacji osadu (którego obecnie produkujemy pięciokrotnie mniej) to tak, była by to kompromitacja....... A dziś no cóż mamy nowoczesny obiekt, który dzięki bezzwrotnym środkom z Unii Europejskiej pozwoli funkcjonować w pełnej zgodności z obowiązującymi przepisami nie narażając nas na nieuzasadnione koszty działalności, które przenoszone są w taryfy z tytułu opłat za wodę i ścieki weryfikowane i zatwierdzane przez powołany państwowy organ regulacyjny jakim jest Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Jeżeli są dalsze pytania to zapraszamy do konstruktywnej i merytorycznej dyskusji.....

Do MPWiK @ 14:58, 09.04.2021r. IP: *.*.169.17

Nie wiem, czy warto jest się wysilać na taki referat, do Gienia przemawia tylko pasek z TVP Info.

MPWIK @ 15:08, 09.04.2021r. IP: *.*.167.129

Uważamy, że warto..... Tego typu informacji prawie nikt poza serwisami branżowymi nie publikuje. Gmina Łask w tym zakresie nie ma już się czego wstydzić. My największe inwestycje mamy już za sobą a inni no cóż.... nie oceniamy.
Chętnie odpowiemy na każde pytanie :-)

J. @ 15:41, 09.04.2021r. IP: *

Z powodu covid Gienia43 nie ma z kim pogadać i gorzkie żale wylewa na forum.
Gienia wstydź się.
Wodę mamy taką jaką mamy wcale nie najgorszą
I tak mamy lepiej bo ją mamy, pół świata nie ma dostępu do żadnej wody i chlipią co popadnie a tu nowoczesna oczyszczalnia ale tobie źle bo królewna we wodzie evian chciałaby się kąpać, przeprowadź się na Arktykę tam mało zanieczyszczeń wszelkiego typu.
Zdrowia i wszelkiego dobrego wszystkim

Sandra54 @ 16:49, 09.04.2021r. IP: *.*.33.243

Gienia nie przejmuj się tymi wpisami.
Zainteresowani zapraszam na:
https://youtu.be/UZS01-a-rKg
Polecam i czekam na ataki ze strony Trolli
POiPSL.
Pozdrawiam serdecznie normalnych.
Ps.Co do cen wody to wystarczy wejść na strony internetowe i porównać ceny wody w Polsce. Niestety nie chlubnie w nim przewodzimy. Do tego jakość wody, która pozostawia dużo do życzenia...
Ilość kamienia w wodzie w Łasku to porażka,ale także inne składniki wody to szkoda słów.

Mpwik @ 17:40, 09.04.2021r. IP: *.*.132.5

Droga Sandra54 jakie składniki w wodzie wodociągowej są takie złe? Prosimy o konkrety.....
Twardość wody to nic innego jak związki wapnia i magnezu które w wyniku obróbki termicznej wytrącają się w formie osadu (kamienia). Czy wiesz, że woda w Łasku należy do średnio twardych (190 mg Caco3) i posiada w swoim składzie wiele cennych minerałów takich jak magnez - 6,47 mg/l, wapń - 65,2 mg/l, Potas - 1,01 mg/l, sód - 2,74 mg/l..... oraz w śladowych ilościach zgodnych z rozporządzeniem Ministra Zdrowia związków żelaza i manganu. Dodamy tylko, że Łaska woda pochodzi z odwiertów głębinowych sięgających pokładów wodonośnych trzeciorzędowych. Związki mineralne w naszej wodzie to wartości porównywalne z wodą źródlaną w sklepach za którą płaci Pani krocie bo około 2 PLN za butelkę 1,5 litra. Porównywalna woda z kranu to koszt 0,027 PLN (1,5 litra ze ściekami). Czy warto przepłacać i produkować plastikowy odpad??? Twardość wody to nic innego jak minerały po które biegamy do apteki... Gwarantujemy, że jak zagotuje Pani wodę mineralną butelkowaną to "kamienia" w czajniku będzie o wiele więcej. Fi tego proszę wziąść fakt ciągłego monitoringu wody przez nasze wewnętrzne laboratorium oraz zewnętrzne laboratoria akredytowane oraz Państwową Inspekcję Sanitarną. Czy woda butelkowana jest tak kontrolowana? I czy jest odpowiednio magazynowana (bez dostępu promieniowania słonecznego)? Proszę porównać etykietę wody ŹRÓDLANEJ (nie mineralnej) ze sklepu z naszą Kranówką i dopiero oceniać.....
Cena wody z sieci wodociągowej to 4,67 PLN za 1000 litrów wody - czy jest najdroższa??
Dlatego prosimy o trochę więcej obiektywizmu w ocenach.... Pozdrawiamy i zachęcamy do picia wody kranowej bez przegotowania z wszystkimi dostępnymi w niej minerałami których tak bardzo potrzebujemy do życia.... Powiedzmy plastikowym butelkom stanowcze nie i zadbajmy o mniej tego typu odpadów.

Mpwik @ 17:48, 09.04.2021r. IP: *.*.132.5

Sandra54 zapraszamy na nasz profil na Facebooku gdzie można znaleźć wiele informacji o wodzie, naszych działaniach oraz wiele ciekawostek i naszej działalności.... A jeżeli podejrzewasz, że u Ciebie z naszą wodą jest coś nie tak to prosimy o kontakt e-mail tech@mpwik-lask.pl Przyjedziemy pobierzemy wodę do badań i sprawdzimy, być może jest jakiś problem który postaramy się rozwiązać. Od tego jesteśmy :-)

kaminiom w wodzie - nie! @ 20:18, 09.04.2021r. IP: *.*.13.206

Najgorsza woda w kranach była gdy po mieszkaniach buszowali magicy sprzedający, a w zasadzie wciskający, makabrycznie drogie filtry do wody. Taki sztukmistrz nabierał wody z kranu do swojej probówki, wkraplał tam jakąś tajemniczą miksturę i w probówce pojawiał się brązowo-brunatny szlam, na widok którego mieszkaniec niemal natychmiast podpisywał umowę na zakup zupełnie zbędnego systemu filtracyjnego. Jak widać nadal nie brak wyznawców tej magii, ale z drugiej strony dlaczego miałoby ich nie być skoro są płaskoziemcy, są zwolennicy teorii, że na oddziałach zakaźnych leżą statyści a covid to letka grypka, to i są ludzie poszukujący kaminia w wodzie wodociągowej.

Fik @ 23:20, 09.04.2021r. IP: *.*.177.194

Dlaczego uczciwie nie podaliście, że na Wasz wniosek został skrócony okres obowiązywania dotychczasowej taryfy za wodę i wystąpiliście o zatwierdzenie wyższych cen przez PGW Wody Polskie. Mieszkańcy otrzymali informację, że to Wody Polskie podniosły ceny wody w Łasku.
Dlaczego ścieki nadal płyną do parku?
Woda z kranu ma słodkawy smak.
Osady przekazywane na pola pod uprawy - kto stosuje taką utylizację? Jak uniknąć kupowania warzyw z takich pól?

Mpwik @ 07:45, 10.04.2021r. IP: *.*.132.5

Do Fik
Nigdy nie podawaliśmy, że ceny wody podniosło PGW Wody Polskie, tylko że zatwierdza decyzją uzasadniony wniosek... Fakt, że Mpwik w tym roku nie składał wniosku gdyż tak jak Pan napisał został złożony wniosek o skrócie wówczas obowiązujących taryf głównie z powodu wprowadzenia dopłaty przez Gminę Łask do wody dla gospodarstw domowych - była potrzeba wydzielania grup taryfowych aby dopłata nie trafiła np. dla prowadzących działalność i instytucji... Poprzedni taryfa też zakładała podwyżki na podobnym poziomie jak obecna i miejmy nadzieję, że to koniec podwyżek dla naszych mieszkańców. Wzrost taryf to między innymi z amortyzacja oraz obsługa pożyczki inwestycyjnej wytworzonego majątku powstałego w wyniku realizacji inwestycji.
Czy ścieki płyną do parku? Nie do końca gdyż jest to wylot kanalizacji deszczowej i tak naprawdę to wody deszczowe i roztopwe. Kanalizają deszczową administruje Gmina Łask.
Czy woda z kranu ma słodkawy smak? Tu na forum tego niestety nie rozstrzygniemy - prosimy o kontakt e-mail tech@mpwik-lask.pl
Osady są stosowane pod uprawy rolne po spełnieniu licznych wymogów prawnych nakładanych przez obowiązujące przepisy. Badany jest grunt, osad celem ustalenia odpowiednich dawek i co najważniejsze przeznaczony jest tylko i wyłącznie pod uprawy zbożowe oraz rośliny przemysłowe typu np rzepak. Nie jest stosowany pod rośliny okopowe gdyż zakazuje tego prawo, więc proszę spokojnie bez obaw kupować warzywa. Praktycznie 100% oczyszczalni ścieków, których jakość osadu dopuszcza do stosowania w rolnictwie stosuje taką metodę, która jest wręcz preferowana. Tak naprawdę, osad to produkt przemiany ludzkiej materii podobnie jak obornik czy gnojowica, która gdzie trafia??? A czy jest badana tak jak nasz osad? Śmiemy twierdzić, że nie.... A Nasz osad to naturalne związki organiczne bogate w azot, fosfor, potas i wiele innych mikroelementów a po modernizacji oczyszczalni to praktycznie bezwonny produkt....

Edward @ 11:03, 10.04.2021r. IP: *.*.253.67

Woda jest jedną z najdroższych i najgorszych w Polsce.
Zapraszamy na pobranie próbek na np.Okupie,Orchowie...
Woda jest z taką ilością kamienia, że np.czajnik elektryczny trzeba regularnie raz na tydzień myć octem w celu usunięcia kamienia. Do tego regularnie automat w dolnopluku wytrzymuje maks pół roku i od kamienia szlak go trafia.
Dlaczego MPWiK nie reaguje na smród z kanalizacji sanitarnej idącej wzdłuż drogi wojewódzkiej 482, która od momentu wybudowania nie była czyszczona.
Dlaczego studzienki nie są regularnie przeglądane??? Chodzimy tam ze znajomymi na teren natura 2000 i widzimy co tam się dzieje? Przybywa tam tylko śmieci. Powstają dzikie wysypiska śmieci.
Nikogo to nie interesuje? Dziwne.
Wystarczy ruszyć tylko swoje cztery litery i ruszyć w teren,a nie tylko siedzieć w fotelu i wciskać ludziom bajeczki jaka to woda jest super jakości i wszystko jest ok.
Więcej powagi i szacunku do Nas mieszkańców Łasku.

Sil @ 11:35, 10.04.2021r. IP: *.*.202.25

Edward, nie trzeba robić badań wody w Okupie i Orchowie, bo z twojego tekstu wynika że ty już je zrobiłeś skoro twierdzisz że woda jest najgorsza w Polsce. MPWiK, róbcie ludziska swoje, zawsze znajdzie się "Edward" który chce zaistnieć, poprzez niczym nie poparty komentarz.
P. S. Edward jak już chodzisz na piesze wędrówki, to weź że sobą worek na śmierci. Może w przypływie ludzkiej empatii, schylisz się po jakiś papierek czy butelkę.

Mpwik @ 14:32, 10.04.2021r. IP: *.*.132.5

Do Edward
O wodzie, cenie i "kamieniu" pisaliśmy wyżej, więc nie będziemy tego powielać....
Kanalizacja jest monitorowana na bieżąco i czyszczona w zależności od potrzeb... Prosimy o informację na adres e-mail tech@mpwik-lask.pl o który odcinek Panu chodzi (równoległy do Ul. Żeromskiego zapewne).....
Pisze Pan o powadze i szacunku???
To że odpowiadamy na wszelkie Państwa pytania i wątpliwości tu na forum, to nie jest powaga i szacunek.... Pewnie najlepiej było by milczeć, zamknąć się w biurach i nic nie robić.... Nie oczekujemy od Państwa pochwał, a obiektywną krytykę przyjmujemy i analizujemy jak poprawić nasze usługi, dlatego i tu jesteśmy na tym forum.... Więcej optymizmu życzymy, a przy kolejnym spacerku w rejonach obszaru Natura 2000 prosimy o zdjęcia i podesłanie na powyższy e-mail, a my zajmiemy się tematem lub przekażemy do odpowiednich instytucji... Miłego weekendu życzymy...

Dodaj komentarz
Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Pogoda

Popularne artykuły


Reklama
Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie


Ostatnio na forum

Więcej dyskusji

Najnowsze komentarze
Najnowsze zdjęcia
© Copyright 2011-2021 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Projekt i wykonanie: PRO-NET