Czwartek, 13 maja 2021 r., imieniny Serwacego, Ofelii, Roberty

Pogotowie Reporterskie

Perełki regionu cz. II - Kościół pw. Ducha Świętego w Łasku

 

Historia modrzewiowego kościółka sięga 1495 roku, kiedy to powstała drewniana kaplica w pobliżu przytułku (domu dla starców, ubogich i kalek). Na jej miejscu w 1666 roku, siłami miejscowych rzemieślników wzniesiono drewnianą świątynię. W XVIII w. w Łasku osiedlali się ewangelicy - niemieccy koloniści, którzy zwrócili się z prośbą do właściciela miasta o przekazanie opuszczonego wówczas kościółka.

Ostatecznie nastąpiło to w 1811 roku. Luteranie dbali o świątynię, którą wyremontowali i doposażyli. W tamtych czasach uzyskała również swój wyjątkowy wystój. Dziedziczka Karszewa Zofia Wehr ufundowała zdobienia m.in. ołtarza, ambony i chrzcielnicy, które zostały wykonane ze sprowadzonych z Sopotu muszelek, korali i morskich kamieni.
W czasie wojny w kościele odbywały się ewangelickie nabożeństwa, lecz po jej zakończeniu, decyzją władz przekazano go parafii rzymskokatolickiej, co wzbudziło zdecydowany sprzeciw ówczesnych użytkowników świątyni. Ostatecznie podpisano ugodę i w ramach współpracy ekumenicznej luteranie mogli odprawiać nabożeństwa w każdą ostatnią niedzielę miesiąca.

W latach 70. ewangelicy zrezygnowali z korzystania z kościółka, przenosząc się do nowej kaplicy. Brak gospodarza przełożył na pogarszanie się jego stanu technicznego. Dopiero w 1990 roku grupa lokalnych pasjonatów związała Społeczny komitet Odnowy Zabytkowego Kościoła św. Ducha i rozpoczęły się kilkuletnie prace remontowe.

Świątynia odzyskała swój dawny blask i stała się perełką drewnianego budownictwa w regionie.
W 1994 roku przekazano świątynię Wojsku Polskiemu i do dziś należy do Rzymsko-Katolickiej Parafii Wojskowej pw. Ducha Świętego w Łasku.

 

 


Źródło:Informacja Turystyczna w Łasku

Skomentuj [ 1 ]
12:45, 09.04.2021 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

J. @ 15:29, 09.04.2021r. IP: *

Niewątpliwie jest piękny.
Warto go zobaczyć bez względu do kogo należy,zabytek to zabytek podziwiać należy bez względu na przekonania, takie miejsca same się promują. dbajmy o nie przecież to nasze dziedzictwo.

Dodaj komentarz
Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Pogoda

Popularne artykuły


Reklama
Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnieOstatnio na forum

Więcej dyskusji


Najnowsze komentarzeNajnowsze zdjęcia
© Copyright 2011-2021 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Projekt i wykonanie: PRO-NET