Czwartek, 13 maja 2021 r., imieniny Serwacego, Ofelii, Roberty

Pogotowie Reporterskie

Łask. Zdaniem burmistrza

 

Dramat w szpitalach. Coraz więcej chorych w ciężkim stanie. Wczoraj poinformowano  o ostatnich dniach – alarmował na I stronie „Dziennik Łódzki” z dnia 9 kwietnia br. Sytuacja jest dramatyczna, czego nikt nie ukrywa. Stan ten odbija się na wielu podmiotach, w tym na gminach.

FUNDUSZ PARTYJNYCH INWESTYCJI

to słowa wyjęte z tekstu medium społecznościowego, moim zdaniem znakomicie ilustrujące to, co dzieje się w Polsce, a co chcę Państwu przedstawić. Media tzw. publiczne informują systematycznie o pomocy, jaką rząd RP wspiera samorządy lokalne. Ogłoszono 3 tury składania wniosków w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. W ramach I tury dofinansowanie otrzymały wszystkie jednostki samorządu terytorialnego według pewnych wskaźników. Gmina Łask otrzymała 2.591.434 zł. Cieszyliśmy się bardzo i bardzo dziękuję wszystkim, którzy takie rozwiązania – myślę w miarę obiektywne – wprowadzili. Niestety to koniec dobrego.

W ramach drugiego naboru z terminem składania wniosków do 30 września 2020 r, gdzie do podziału było 4.35 mld. zł, złożyliśmy wniosek na 2 zadania – „Przebudowa ciągów dróg gminnych we wsi Rokit-nica w gminie Łask” oraz „Budowa sieci wodociągowej we wsi Rokitnica w gminie Łask”, na łączną kwotę 9.551.761,97 zł.

Na trzeci nabór z terminem 28.12.2020 r., gdzie do podziału było 1.65 mld zł, złożyliśmy wniosek na 3 następujące zadania „Przebudowa drogi gminnej nr 103184E we Wronowicach”, „Rewitalizacja budynku przy pl.11 Listopada 1 w Łasku” i „Przebudowa Targowiska Miejskiego w Łasku” - na łączną kwotę 7.059.308,14 zł. W obu tych naborach (drugim i trzecim) gm. Łask, podobnie jak Buczek, Sędziejowice, miasto Zduńska Wola i setki innych gmin nie otrzymała przysłowiowego złamanego szeląga. Na pocieszenie premier M. Morawiecki tłumaczył, że w drugim naborze w ramach równego rozwoju kraju pieniądze skierowano do gmin mniej aktywnych w aplikowaniu o środki zewnętrzne, w tym unijne. To tłumaczenie pokrętne, jeśli się zważy, że znacznie bogatsze miasta czy gminy od wspomnianych gmin dofinansowanie otrzymały. Poza tym wolałbym, aby Łask zaliczyć, wg oceny premiera, do gmin nieaktywnych z przydziałem chociaż 2 - 3 mln. zł na inwestycje. Przy obiektywnym podziale to kwota bardzo wyważona. Proszę zważyć, nabory 2 i 3 to 6 mld zł do podziału na ok. 2300 j.s.t.JESTEŚMY

TRAKTOWANI PO MACOSZEMU

Piszę te gorzkie słowa, aby Państwo mieli świadomość z jakimi problemami borykamy się, jak jesteśmy traktowani po macoszemu. Na taką rządową sprawiedliwość nie pozostałem bierny. Po „wycięciu” Łasku w drugim naborze - w oparciu o przepisy o dostępie do informacji publicznej zwróciłem się na piśmie do premiera o poinformowanie mnie o kryteriach i zasadach podziału pieniędzy. I radni, i burmistrz, i pracownicy, którzy wkładają wiele wysiłku i pracy w przygotowanie wniosków (nie są to sprawy proste), mają prawo wiedzieć, dlaczego dofinansowania nie otrzymaliśmy, gdzie popełniono błędy, czego zaniedbano, kto zawiódł.

I tu super kabaret by się nie powstydził. Z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów otrzymałem 2 pisma. Niech Państwo ocenią jednak sami, w którym piśmie napisano prawdę, a w którym mijano się z prawdą, gdyż pisma podpisane przez tę samą osobę są zupełnie sprzeczne, dlaczego tak postąpiono i co taką sprzecznością chciano osiągnąć?

W piśmie z 16 grudnia napisano: ...ze względu na obszerność wniosku oraz konieczność wyszukania i przygotowania dokumentów /.../ Informacja ta zostanie udostępniona w terminie nie dłuższym niż 2 miesiące”.

Drugie pismo przytaczam w całości, aby uniknąć sugestii, że być może coś ważnego pominąłem. Oto jego treść: W odpowiedzi na wniosek z 11 grudnia 2020 r. wyjaśniam, że – zgodnie z § 8 uchwały nr 102 Rady Ministrów z dnia 23 lipca 2020 r. w sprawie wsparcia na realizację zadań inwestycyjnych przez jednostki samorządu terytorialnego (M.P. poz.662 z późn. zm.) - decyzja o podziale środków, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 3 uchwały, została podjęta na podstawie rekomendacji Komisji do spraw Wsparcia Jednostek Samorządu Terytorialnego powołanej przez Prezesa Rady Ministrów na podstawie § 9 ust. 1 uchwały. Zadaniem Komisji było dokonanie oceny wniosków, biorąc pod uwagę kryteria określone w § 10 uchwały. Uchwała nie przewiduje trybu pisemnego uzasadniania sposobu rozpatrzenia złożonych wniosków, zatem nie ma możliwości przedstawienia pisemnego uzasadnienia udzielonych przez Komisję rekomendacji poszczególnym wnioskodawcom.

RZĄD ODMÓWIŁ TAKŻE POWIATOWI

Tyle pismo. Jak to jest możliwe, aby w demokratycznym państwie prawnym (art. 2 Konstytucji) funkcjonowały sądy kapturowe, bo tym w istocie jest opisane postępowanie rządu, który odmawia przekazania podstawowych informacji dotyczących oceny wniosku. Nie mogę uzyskać informacji, ale mogę zadać ważne pytania. Panie Premierze, Panowie Parlamentarzyści koalicji sprawującej władzę - jesteście wszak współodpowiedzialni za to, co w Polce się dzieje. W czym mieszkańcy Rokitnicy są gorsi od mieszkańców jednej z sąsiednich gmin, która otrzymała dofinansowanie na 3 zadania inwestycyjne. Jak to możliwe, że dla rządu pilniejsza jest budowa wielopokoleniowego placu zabaw (takie też były dofinansowania) niż zaopatrzenie mieszkańców w wodę właśnie w sołectwie Rokitnica!!!

Szanowni Państwo, przecież przy dobrej woli to takie proste, rozwiązań może być wiele. Właśnie przy dobrej woli, której ewidentnie brakło.

Bardzo ubolewam, że w trzeciej turze, niestety, także powiat łaski nie otrzymał dofinansowania na tak ważne zadanie, jak rewitalizacja dworu Szweycerów w Ostrowie. Może trzeba podjąć trudne, ale konieczne decyzje, aby ten cenny zabytek uratować.

 

14 kwietnia 2021 r. Gabriel Szkudlarek 

Skomentuj [ 16 ]
14:35, 30.04.2021 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Cinek @ 16:38, 30.04.2021r. IP: *.*.170.148

Dobry tekst burmistrzu. Szczera prawda. Dofinansowania idą tam gdzie rządzi PiS. Mieszkańcy się nie liczą. Na każdym kroku pokazują ludziom że albo głosują na nich albo o pieniądzach na rozwój samorządów, drogi, place zabaw, boiska mogą jedynie pomarzyć.
P. S. Albo jechać do Widawy. Tam nawet na ścieżki jest dofinansowanie, ale trzeba spać w piżamie z wizerunkiem Kurdupla.

Andrzej @ 16:56, 30.04.2021r. IP: *.*.125.33

A może by tak burmistrz się w końcu określił jaką opcje polityczną popiera. Zachowywanie się jak chorągiewka na wietrze spowoduje, że od nikogo nie dostanie pieniędzy bez względu na to kto będzie rządził. Chyba najwyższy czas wybrać kogoś młodszego i bardziej energicznego.

mikolaj @ 17:54, 30.04.2021r. IP: *.*.14.125

kiepskiej baletnicy sukienka przeszkadza

JR @ 18:42, 30.04.2021r. IP: *.*.129.21

Oby tylko nie popierał platformersów. Wszyscy pamiętamy te słabe 8 lat...masakra

Kan @ 18:54, 30.04.2021r. IP: *.*.179.30

No właśnie, wszyscy pamiętamy i takiego dziadostwa jak jest teraz to nie było za żadnych poprzednich rządów.

Marek @ 22:02, 30.04.2021r. IP: *.*.185.217

do Andrzej@ - tym wpisem potwierdzasz (bo wiesz z rozmów ze swoimi pisiorami), że środki są przyznawane za popieranie konkretnej opcji (PiS) a nie za uczciwie przygotowany wniosek i pracę na rzecz mieszkańców.
Hańba, takim zdrajcom Ojczyzny jak ty!

Kit @ 22:49, 30.04.2021r. IP: *.*.225.230

Kto to ten Sz . Na początku na banerach hasło Prawy człowiek . Na uroczystościach zapraszał posłów z PIS . Jednak koalicja już zawarta z PO w gminie . Inwestycji tyle w Łasku co już dawno nie było ale boli to trzeba pomarudzić . Jednak te Pisiory prężnie działają to trzeba ich oczernić trochę . Niestety ludzie widzą że PIS nieźle sobie radzi w Łasku i ja na przekór powiem ciesze się i jak tak będziecie pracować to poprę PIS na kolejne wybory .

Andrzej @ 23:09, 30.04.2021r. IP: *.*.125.33

Kit, ten Sz. to kółko biznesowo-polityczne - wzajemnej adoracji. Czas na zmiany...
Marek, odtrącili cię od koryta? To zdrajcy, ale tak to jest jak się trzyma sztamę z lumpenliberałami, zawsze pod sobą kopali dołki.

jpk @ 06:10, 01.05.2021r. IP: *

do kogo należy remontowany budynek na pl.11 Listopada 1? może p.CG wyremontował by go za własne pieniądze, przecież to jego własność

Pace @ 07:33, 01.05.2021r. IP: *

Rząd daje dotacje tylko swoim poplecznikom, wiele jest o tym artykułów, m.in. https://www.dziennikwschodni.p l/polityka/rzadowe-pieniadze-d la-swoich-z-pis-posel-z-lublin a-mowi-o-komisji-sledczej,n,10 00280197.html

Takich niesprawiedliwości nie było nigdy za innych rządów, że ludzie jeszcze nie poznali się na tych zdrajcach...

Bella @ 08:28, 01.05.2021r. IP: *.*.225.230

Burmistrz chyba coś słabo zarządza pieniążkami i liczy że jak pokrzycze na rząd to przykryje słabą kondycję gminy . Kto mu broni pisać wnioski ? Starać się o dotacje i działać aktywnie . Nie lepiej innych obarczyć winą za brak swojej aktywności . Mam wrażenie że tu chyba wchodzi w grę zazdrość o działania PIS i że pokazali że można coś zrobić w Łasku

Do Bella @ 08:50, 01.05.2021r. IP: *.*.140.27

To co pisze Burmistrz to jest prawda ,pieniądze nie są rządu i PiS-u pieniądze są wszystkich podatników w Polsce i wszyscy powinni proporcjonalnie otrzymywać pieniądze na napisane wnioski a nie pisior z Widawy dostaje 8 mil zł a inne gminy zero, to jest zwykłe a teraz opowiadają jak to będą dobrze dzielić ,nieprawda PO ma rację walczyć z PiS pisiorów ,drogi ....z funduszu dróg samorządowych tylko dla Widawy i powiatu i my nie będziemy się dalej na to zgadzać , mieszkańcy, płacimy podatki a nie kła... i oszusta ,Trzeba ta PiSowską z tą niesprawiedliwością ,PiS to mówi co innego, odwracaj się i w plecy taki jest pisiorow ,rządy

Do Andrzej @ 09:47, 01.05.2021r. IP: *.*.170.123

Jako wyborca młodego pokolenia mam dosyć takich jak ty Andrzeju ludzi, co całe życie chodzicie na smyczy jakiejś władzy, aby wam okruchy ze stołu rzucili! Chcę samorządu apolitycznego, gdzie wszyscy mają szansę na równy dostęp do środków z różnych programów. Nie starczy zapewne dla wszystkich, ale jedynym kryterium powinno być merytoryczne przygotowanie wniosku, a nie kogo całuje w tyłek i kogo popiera. Lata komuny i rządy PiS-u widać Andrzeju wypaczyły ci całkowicie zdrową ocenę sytuacji.

Marek @ 10:03, 01.05.2021r. IP: *.*.239.177

Burmistrz jest mistrzem w pozyskiwaniu dotacji to w czym problem? Jest członkiem takiego towarzystwa "Grabia" co załatwia pieniążki z unii i daje swoim rodzinom wiec kasy unijnej powinien mieć jak lodu. Czyżby następna zagrywka polityczna przed następnymi wyborami? Jako wyborca młodego pokolenia mam dosyć takich jak burmistrz ludzi, co całe życie chodzą na smyczy jakiejś władzy, aby im tylko okruchy ze stołu rzucili! Chcę samorządu apolitycznego! Lata komuny burmistrzu wypaczyły ci całkowicie zdrową ocenę sytuacji.

Do bella @ 10:17, 01.05.2021r. IP: *.*.203.25

Inwestycje są prowadzone w gminie dzięki profesjonalizmowi urzędników a nie dzięki PiSowi, bo ten to tylko kłody pod nogi rzuca. Ludzie już mają dość niejasnych i niezrozumiałych decyzji rządowych. Boli nas to że do wyborów szli z hasłem prawa na sztandarach, a co jest wszyscy widzą i żadna TVPinfo tego nie zmieni. A z naszego ogródka: radni PiS robią "wszystko"na pokaz. Wszystko-czyli głównie propaganda - konkretów brak. Żaden z nich nie ujmie się za dofinansowaniem na inwestycje, a tylko dlatego że miastem nie zarządza pisior. To jest powód dla którego miasto ma zakręcony kurek i nie dostaje pieniędzy na inwestycje mimo składanych wniosków. Inwestycje są dla mieszkańców a nie dla partii jednej czy drugiej. Przestańcie uprawiać propagandę, tylko zacznijcie działać na rzecz Naszego Miasta.
P. S. To się również tyczy opcji burmistrza. Przewodniczący ze swoimi radnymi też mógłby spuścić hamulec i dodać gazu.

Mario @ 23:38, 02.05.2021r. IP: *.*.240.100

Nie jest żadną tajemnicą że pis daje tylko swoim i swoimi wszystko obsadza. Największe media mówią już o tym głośno że ta partia daje swoim gdyż każdy ma być mierny bierny ale wierny.
Za taką mafijną wręcz działalność oni powinni być rozliczeni. Szastają naszymi pieniędzmi bez żadnej kontroli i dokumentacji, wszystko na gębę dla swoich.

Dodaj komentarz
Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Pogoda

Popularne artykuły


Reklama

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie


Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


Najnowsze komentarzeNajnowsze zdjęcia
© Copyright 2011-2021 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Projekt i wykonanie: PRO-NET