Czwartek, 13 maja 2021 r., imieniny Serwacego, Ofelii, Roberty

Pogotowie Reporterskie

2 Maja- Święto Flagi

 

Dzisiaj obchodzimy Święto Flagi Rzeczpospolitej. Jednak nie jest to dzień wolny od pracy. A skąd w ogóle to święto? Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest świętem wprowadzonym na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku, obchodzone między świętami: 1 maja i 3 maja. Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

15 października 2003 r. do laski marszałkowskiej wpłynął poselski projekt zmiany ustawy o godle, barwach i hymnie RP, ustanawiający m. in. Dzień Flagi RP. W toku prac legislacyjnych Senat RP w uchwale z dnia 12 lutego 2004 zaproponował poprawki, m.in.: zastąpić Dzień Flagi RP Dniem Orła Białego, uznając godło za naczelne spośród symboli RP]. Ostatecznie Sejm odrzucił ww. poprawkę i 20 lutego 2004 ustanowił Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Dnia 2 maja w 1945 r. polscy żołnierze zdobywający stolicę hitlerowskich Niemiec umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa - Siegessäule oraz na Reichstagu w Berlinie. W latach Polski Ludowej właśnie w tym dniu zdejmowano po 1 maja flagi państwowe, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja.


Oprócz Polski, święto własnej flagi obchodzi się również w licznych innych krajach, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Argentynie, Finlandii, Turkmenistanie, Ukrainie, na Litwie i w Chinach.

Skomentuj [ 2 ]
08:55, 02.05.2021 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Andrzej @ 15:59, 02.05.2021r. IP: *.*.153.186

Dzisiaj świętuje te kilka mln Polaków co musieli uciekać z kraju przed biedą za rządów POpsl.

A-a @ 18:15, 02.05.2021r. IP: *.*.2.92

Oj, Andrzej, Andrzej, ciesz się, że tak naprawdę to nie znasz prawdziwego znaczenia słowa "bieda", bo gdybyś je rozumiał, to nigdy byś takich głupot publicznie nie odważył się napisać i nie kompromitowałby się na całego.

Dodaj komentarz
Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Pogoda

Popularne artykuły


Reklama
Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie


Ostatnio na forum

Więcej dyskusji

Najnowsze komentarze
Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2021 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Projekt i wykonanie: PRO-NET