Środa, 10 sierpnia 2022 r., imieniny Borysa, Filomeny, Wawrzyńca

Pogotowie Reporterskie

Perełki regionu cz. VII - Dworek w Woli Bałuckiej

 

Jest to prostokątny budynek murowany, który kryje wysoki dwuspadowy dach, pod którym znajduje się użytkowe poddasze. Od frontu zdobi go ganek z niewielkim dwuspadowym daszkiem, który zdobią zakończone łukami okna. Dworek w Woli Bałuckiej zbudowano prawdopodobnie w 1840 roku w miejscu, gdzie stał jego drewniany poprzednik, który spłonął zapewne podczas Powstania Listopadowego. 

Choć oficjalnie mówi się, że prezentuje in styl neoklasycystyczny, właściwie mamy do czynienia z eklektyzmem, widać tu cechy zarówno stylu neogotyckiego jak i neoklasycystycznego.

Zarówno ten drewniany jak i murowany należał do rodziny Słodkowskich. W okresie międzywojennym dwór i ziemia przechodziły z rak do rąk. Przez pewien okres należały m.in. do Dietrichów, których potomkowie wyemigrowali do Dani. Nowi właściciele dbali o dworek, przeprowadzili prace remontowe i mieszkali tam do zakończenia wojny. Z folwarku zachował się jedynie dworek, który aż do 1981 roku był nieużytkowany, powoli podpadając w ruinę. Od całkowitego zniszczenia uratował go obecny właściciel, który nie szczędził środków na jego odrestaurowanie. Dworek zachwyca zarówno z zewnątrz jak i od środka, nawiązując swoim wyposażeniem i klimatem do starego polskiego dworu.

 

Źródło: Informacja Turystyczna w Łasku

Skomentuj [ 0 ]
16:15, 20.07.2021 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Pogoda

Popularne artykuły


ReklamaNajnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie
Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


Najnowsze komentarze


Najnowsze zdjęcia


© Copyright 2011-2022 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Projekt i wykonanie: PRO-NET