Niedziela, 26 września 2021 r., imieniny Justyny, Cypriana, Euzebiusza

Pogotowie Reporterskie

Łódzkie na plus – podsumowanie tygodnia w skrócie (video)

Krzyki, wybuchy, ryk samolotów – w Beleniu koło Zduńskiej Woli można było w sposób bardzo realistyczny obejrzeć tragedię września 1939 r. Grupy rekonstrukcyjne – w sumie ponad 200 osób - odtworzyły kilka epizodów krwawej bitwy stoczonej w tym miejscu przez 10 Dywizję Piechoty Armii „Łódź”. Obchody upamiętniające wybuch drugiej wojny światowej i walki obronne odbywają się w całym regionie.

 

Inscenizacje historyczne to element projektu samorządu województwa „Łódzkie Pamięta”. Na polach między Beleniem i Strońskiem rekonstruktorzy stworzyli inscenizację bitwy nad Wartą - jednego z najkrwawszych bojów stoczonych przez Armię Łódź podczas wojny obronnej 1939 roku. Oprócz żołnierzy polskich i niemieckich, a także ludności cywilnej, były: samolot, czołgi, ciężarówki, ciężkie karabiny maszynowe, armaty i moździerze. Odtworzonych zostało kilka epizodów krwawej bitwy, m.in. ucieczka ludności cywilnej z terenów opanowywanych przez niemieckie wojska, w tym bombardowanie wsi leżącej w pobliżu walk, atak Niemców na polskie linie obronne oraz kontratak polskiego wojska zakończony wycofaniem się w obliczu przeważających sił wroga.

Całość zakończyła defilada i nocny apel upamiętniający poległych w walce Polaków. Rekonstrukcję obejrzało około 10 tysięcy mieszkańców województwa. 

 

Podobny rozmach, choć inny charakter miała inscenizacja w Łowiczu. Tutaj widzowie obejrzeli walki w centrum miasta w czasie Bitwy nad Bzurą - największego starcia polsko-niemieckiego podczas wrześniowych walk obronnych. Rekonstruktorzy odtworzyli nocny epizod bitwy o miasto. Walki odbyły się w ścisłym centrum, na Starym Rynku.

Obu inscenizacjom towarzyszyła wystawa sprzętu wojskowego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

 

 

 

Skomentuj [ 3 ]
16:35, 10.09.2021 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Q @ 22:41, 10.09.2021r. IP: *.*.63.95

Coś za szybko chyba opis o Łowiczu

konserwator dnia codziennego @ 16:31, 11.09.2021r. IP: *.*.169.45

A kiedy inscenizacja pandemii albo tzw. polskiego ładu?

inscenizacja pandemii albo tz @ 17:08, 11.09.2021r. IP: *.*.78.25

konserwator dnia codziennego

Dodaj komentarz
Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Pogoda

Popularne artykuły


Reklama
Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie
Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


Najnowsze komentarze
Najnowsze zdjęcia
© Copyright 2011-2021 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Projekt i wykonanie: PRO-NET