Niedziela, 26 września 2021 r., imieniny Justyny, Cypriana, Euzebiusza

Pogotowie Reporterskie

Grypa czy delta? Sezon infekcyjny coraz bliżej

 

Sezon zachorowań na grypę coraz bliżej, tak samo jak czwarta fala pandemii koronawirusa. Eksperci prognozują, że zostanie zdominowana przez wariant delta (indyjski). Obie choroby są zakaźnymi infekcjami układu oddechowego o podobnych objawach. Jak zatem odróżnić COVID-19 od sezonowej grypy? Wariant delta daje nietypowe objawy

Zakażenia wariantem delta dają objawy, które nie są typowe dla innych odmian koronawirusa. W przebiegu wariantu indyjskiego rzadziej odnotowuje się zarówno kaszel, jak i charakterystyczne zaburzenia węchu i smaku. Dolegliwości przypominają silne przeziębienie – zazwyczaj występuje ból głowy, gardła, katar i gorączka; mogą pojawić się także wymioty, ból brzucha, utrata apetytu, zaczerwienienie oczu i bóle mięśniowo-stawowe. Do bardzo rzadkich poważnych objawów należą też zaburzenia słuchu, ostre zapalenie migdałków, gangrena oraz zaburzenia krzepliwości krwi. 

 


Najskuteczniejszą formą profilaktyki są szczepienia – dostępne preparaty chronią nie tylko przed samym zachorowaniem, ale przede wszystkim hospitalizacją i ciężkim przebiegiem choroby. Równocześnie, przed rozpoczęciem sezonu infekcyjnego warto pamiętać o zaszczepieniu się przeciw grypie – chorobie niesłusznie lekceważonej i bagatelizowanej, która co roku zbiera śmiertelne żniwa na całym świecie.

Grypa – śmierć co minutę

 Na świecie średnio co minutę z powodu grypy umiera jedna osoba. Jednakże, w Polsce zagrożenie jakie niesie ze sobą ta choroba jest często ignorowane, a zainteresowanie szczepionkami pozostaje niewielkie.

– Myślę, że powszechność występowania tej choroby sprawia, że się z nią oswoiliśmy – mówi lek. Małgorzata Ponikowska w rozmowie z www.zaszczepsiewiedza.pl. – Co więcej, często mylimy grypę, która jest chorobą wywołaną przez konkretnego wirusa, tj. wirusa grypy, z przeziębieniami wywołanymi przez różne łagodniejsze wirusy, takie jako rino- czy adenowirusy. 

Najbardziej zagrożeni ciężkim przebiegiem i powikłaniami grypy są seniorzy, dzieci poniżej piątego roku życia, osoby w ciąży oraz przewlekle chore. 

– Dyskusje na temat śmiertelności grypy są bardzo gorące, szczególnie gdy próbuje się udowodnić, że obecnie panujący koronawirus to nic innego jak taka właśnie „zwykła grypa” – przyznaje lek. Ponikowska. – Jednak w tym miejscu przypomnijmy sobie, że ta „zwykła grypa” potrafiła w latach 1918-20 zabić 50 mln ludzi – wszak jest to wirus, który mutuje i zdarzają się wyjątkowo zjadliwe szczepy… – przestrzega ekspertka. 

Grypa czy delta – jak rozpoznać infekcje i jak się przed nimi chronić? 

Odróżnienie grypy od COVID-19 „na oko” nie jest możliwe. Istnieje jednak metoda profilaktyki, która pozwala skutecznie zapobiegać zakażeniom – jest nią szczepienie ochronne; w obu przypadkach bezpieczne i zalecane zarówno młodzieży, dorosłym, jak i seniorom. 

O profilaktyce powinny pomyśleć także osoby w ciąży. Tym bardziej, że w tym sezonie ciężarne będą mogły skorzystać z pełnej refundacji dwóch szczepionek przeciw grypie. To szczepienie jest szczególnie zalecane także dzieciom od 6. do 60. miesiąca życia oraz osobom osłabionym (nawet w trakcie terapii onkologicznych). Warto przy tym pamiętać, że mit o „zachorowaniu na grypę po szczepieniu” nie ma żadnego odwzorowania w rzeczywistości.

 

 

Skomentuj [ 7 ]
09:25, 14.09.2021 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

niechTRWA @ 11:16, 14.09.2021r. IP: *.*.232.220

,,Istnieje jednak metoda profilaktyki, która pozwala skutecznie zapobiegać zakażeniom jest nią szczepienie ochronne; w obu przypadkach bezpieczne i zalecane zarówno młodzieży, dorosłym, jak i seniorom,,Ten kto tio napisał nie ma zielonego pojęcia o profilakktyce.Nagonka na szczepienia to w głownej mierze kampania firm farmaceutycznych zberające za szczepionki żniwo ,miliardy dolarów.
Firmy farmaceutyczne zarobiły na szczepionce przeciwko COVID-19 miliardy dolarów. Liderami są Pfizer i jego niemiecki partner BioNTech, a to jeszcze nie koniec hossy.

Pfizer tylko w pierwszej połowie tego roku zarobił 10,8 mld dolarów (9,2 mld euro). W efekcie firma podniosła swoje prognozy na ten rok, spodziewając się, że do końca 2021 roku osiągnie sprzedaż w wysokości 33,5 mld dolarów.

BioNTech z kolei odnotował przychody w wysokości 7,3 mld euro w pierwszej połowie roku. Obecnie firma spodziewa się, że przychody ze sprzedaży szczepionek wyniosą 15,9 mld euro za cały obecny rok. Wcześniejsze szacunki opiewały na kwotę 9,8 mld euro.I TO SIE TYLKO LICZY! KASA! Wiele osób umiera na wirusy dlatego,że nie jest odpowiednio leczona. Albo wcale ,kiedy lekarze leczyli telefonem

Jaś @ 11:50, 14.09.2021r. IP: *.*.33.104

"Firmy farmaceutyczne zarobiły na szczepionce przeciwko COVID-19 miliardy dolarów" - mógłbyś podać przykład jakiejś firmy, jakiejkolwiek, niekoniecznie farmaceutycznej, krajowej, światowej, wszechświatowej, państwowej, prywatnej, spółdzielczej, dobroczynnej, jakiejkolwiek która wyprodukowałaby miliardy sztuk jakiegoś produktu za darmochę, niekoniecznie leku, jakiegokolwiek bez zarobku, pro bono, dla kaprysu, ot bo komuś się zachciało stracić miliardy dolarów?

Gdzie istnieje ten wasz utopijny prosty, w którym nikt nic nie zarabia i pewnie wszystko jest za darmo? Gdzie trzeba pojechać? Może do Łopatek? Albo dużo, dużo dalej aż do Rząśni?

c.d. Jaś @ 11:52, 14.09.2021r. IP: *.*.33.104

Gdzie istnieje ten wasz utopijny prosty świat, w którym nikt nic nie zarabia i...

karol @ 12:05, 14.09.2021r. IP: *

Jaś - nie zarabiać, czyli - nie mieć nic i być szczęśliwym, jak to głosi klaus shwab ,będziemy my, bo tak zaplanowali globaliści. Plandemia to właśnie wstęp do tej "świetlanej" przyszłości.
I co frajerzy?
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 dawka, aż do skutku.
A skutkiem będzie ŚMIERĆ!!! Kiedy w końcu zrozumiecie, że to DEPOPULACJA??? Kiedy się zbuntujecie??? Już budują izolatoria (obozy koncentracyjne) dla podejrzanych o zakażenie chorobą, która jest mniej śmiertelna niż grypa (którą zresztą jest). Tu nie chodzi o tę śmieszną chorobę, tylko o waszą śmierć i zniewolenie!!!

a'propos @ 12:40, 14.09.2021r. IP: *.*.7.118

Znany w Izraelu działacz antyszczepionkowy, taki ich "karol", zmarł w poniedziałek w szpitalu z powodu zakażenia koronawirusem.

"Jak informuje na swojej stronie "Jerusalem Post", mężczyzna zmarł w poniedziałek rano w szpitalu w Holon. Przyczyną było zakażenie koronawirusem.

Shaulian wzywał wcześniej w mediach społecznościowych swoich zwolenników, by nie szczepili się przeciwko COVID. Przekonywał, że pandemii w ogóle nie ma, a szczepionki są niebezpieczne.

Gdy zachorował na COVID, Shaulian opublikował w internecie nagranie ze szpitala. Powiedział w nim, że jest podłączony do aparatu tlenowego, bez którego się dusi. "Jeśli go zdejmę i przejdę trzy metry - mdleję. Ciężko kaszlę i bardzo się duszę" - mówił."

...no i teraz już się nie dusi.

(i) (i) (i)

doa'propos @ @ 07:31, 15.09.2021r. IP: *.*.239.11

w głowę cie szczepili?

Jaś- jakiś ty cymboł jest. Po to sie tworzy globalną panikę aby robić kasę. Juz dawno temu były próby światowych szczepien! Teraz weszły w fazę swietnej realizacji$$$$

lelekkozodój @ 13:01, 16.09.2021r. IP: *

Wpisz w google nptv i oglądaj polską niezależną telewizję. Wyjdź z matriksa mediów głównego nurtu.

Dodaj komentarz
Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Pogoda

Popularne artykuły


Reklama

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie
Ostatnio na forum

Więcej dyskusji

Najnowsze komentarzeNajnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2021 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Projekt i wykonanie: PRO-NET