Dyrektywa ściekowa w Łasku - przepisy prawa
Dyrektywa ściekowa – tyle o tym piszemy i informujemy. Ale tak naprawdę o co chodzi z tą dyrektywą i jak się przekłada na Gmina Łask wszczęte postępowanie naruszeniowe Komisji Europejskiej wobec Polski z tytułu nie spełnienia wymogów dokumentu, który powinniśmy osiągnąć na dzień 31.12.2015r
Dyrektywa ściekowa 91/271/EWG z dnia 21 maja 1991r zwana potocznie „dyrektywą ściekową” funkcjonuje w obrocie prawnym już 30 lat. Polska przystępując do Unii Europejskiej zobowiązała się wypełnić wymagania dyrektywy właśnie do końca 2015 roku. Dlatego w Gminie Łask doszło do intensywnej rozbudowy systemu kanalizacyjnego w ostatniej dekadzie czasu. Projekt „Modernizacja oczyszczalni ścieków oraz rozbudowa i modernizacja kanalizacji na terenie Gminy Łask”, który uzyskał znaczne wsparcie Środkami z Unii Europejskiej to tak naprawdę finał tych działań, gdyż zmodernizowana została oczyszczalnia ścieków i rozbudowany został system kanalizacji sanitarnej umożliwiając kolejne przyłączenia mieszkańców do systemu kanalizacyjnego . Na poczet wdrożenia dyrektywy w Polsce powstał Krajowy Program Oczyszczania Ścieków Komunalnych #KPOŚK, który koordynuje i monitoruje inwestycje w sektorze kanalizacyjnym w wyznaczonych aglomeracjach takich jak „Aglomeracja Łask”, która po „kolejnym przeglądzie” została wyznaczona – zaktualizowana i zatwierdzona przez Radę Miejską w Łasku w dniu 3 grudnia 2020r (Uchwała nr XXVI/336/2020) . Obecnie trwa ocena oddziaływania na środowisko VI Aktualizacji Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych (VIAKPOŚK).
Co takiego musi spełnić Nasza Aglomeracja Miejska Łask (PLLO14) – o wielkości 24 611 RLM (Równoważna liczba mieszkańców) aby spełnić wymogi Dyrektywy ściekowej i nie narazić się na kary Komisji Europejskiej z tytułu nie wykonania zobowiązań O tym poniżej:
Zgodnie z zapisami Dyrektywy 91/271/EWG:
- Art. 3 – Aglomeracja Łask – musi wyposażyć wyznaczony obszar w odpowiedni system zbierania ścieków komunalnych gwarantujący blisko 100% poziom obsługi mieszkańców zapewniając ich przyłączenie do sieci kanalizacyjnej (wymagany wskaźnik przez Komisję Europejską to minimum 98%). Warunku na dzień dzisiejszy jeszcze nie spełniamy , gdyż osiągnęliśmy obecnie 96,4% - Dlatego tak ważne jest przyłączenie wszystkich nieruchomości do wybudowanej sieci kanalizacyjnej.
- Art. 4,5 – Zapewnienie odpowiedniego oczyszczania ścieków komunalnych odprowadzanych z obszaru aglomeracji zgodnie z tabelą 1 dyrektywy oraz ze względu, iż Polska należy do „obszarów wrażliwych” również zgodnie z tabelą 2 załącznika nr I dyrektywy. Co to oznacza? Odpowiednia redukcja związków BZT5, ChZT, Zawiesiny ogólnej oraz podwyższony stopień usuwania związków biogennych Azotu i Fosforu odpowiedzialnych za eutrofizację wód – dlatego Łaska oczyszczalnia ścieków musiała przejść modernizację, gdyż aglomeracja Łask stanowi aglomerację powyżej 10 000 RLM – więc wymaga podwyższonego stopnia oczyszczania ścieków - Dziś Warunek spełniony
- Art. 10 - Zapewnienie odpowiedniej wielkości oczyszczalni ścieków zapewniającej odpowiedni stopień oczyszczania ścieków z aglomeracji oraz odpowiednią wydajność w każdych normalnych warunkach klimatycznych – kolejny czynnik wymuszający modernizację oczyszczalni ścieków – Dziś Warunek Spełniony.
To tylko „pigułka” podstawowych wiadomości, które miejmy nadzieję dość czytelnie przedstawiają obraz ostatnich działań w Gminie Łask w zakresie inwestycji w sektor wodociągowo – kanalizacyjny dążących do spełnienia wymogów dyrektywy oraz KPOŚK.
Działania samorządów w Polsce monitorowane są przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie . A co o naszej Aglomeracji Łask piszą eksperci Wód Polskich? Pan Grzegorz Waligóra naszą aglomerację w komentarzu pod jednym z postów przedstawił na powyższej grafice. Do pełnej zgodności z Dyrektywą 91/271/EWG – UWAGA – brakuje nam już tylko przyłączenia 465 mieszkańców (RLM)
Więc wszystkich, nie przyłączonych i nie zdecydowanych zapraszamy do kontaktu – pomożemy, doradzimy, zaprojektujemy, wykonamy przyłącze a płatność za usługę w uzasadnionych przypadkach rozłożymy na dogodne raty
W kolejnych postach napiszemy o innych zagadnieniach, które również dotyczą aglomeracji Łask wynikających z przepisów prawa.
Źródło: MPWiK w Łasku
- Skomentuj [ 1 ]
- 11:09, 05.10.2021 r.
Wasze komentarze
Dodaj komentarz
Reklama





Popularne artykuły
- Plan kolędy na nadchodzący tydzień
- Łask. Odeszli do wieczności
- Uwaga! Gołoledź na drogach i chodnikach
- 32 BLT. Wigilijna wizyta Szefa Sztabu Generalnego
- Księga wieczysta - szybkie sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości
- Buczek. Prośba do mieszkańców w sprawie parkowania pojazdów w okresie zimowym
- Łask. Harmonogram odbioru odpadów w 2026 roku
- Uważajmy na fajerwerki!
- Łask. Od stycznia tańsze bilety dla uczniów
- Buczek. Zdaniem Wójta- podsumowanie roku 2025
Reklama


Najnowsze ogłoszenia
- KUPIĘ WOJSKOWE MEDALE,ORDERY,ODZNAKI,ODZNACZENIA
- KUPIĘ SZABLE,BAGNETY,KORDZIKI,NOŻE STARE WOJSKOWE
- Porzodki
- male kotki
- GARAZ do wynajecia
- Zaginął młody kotek
- Mieszkanie do wynajęcia
- Petsitter poszukiwany
- Do wynajecia
- Dziaki budowlane
Przeglądaj
Dodaj ogłoszenie bezpłatnie
Ostatnio na forum
- Jak zmienia się nasze miasto
- Szukam lokalnego korepetytora
- Podziękowanie
- Witam wszystkich, szukam lokalnego korepetytora
- Przerwy w oświetleniu ulic.
- Łohojsk nie powinien być już miastem partnerskim dla Łasku
- Zima,zima
- F16
- Czy mógłby ktoś wyjaśnić co z remontem drogi nr 473,cz będzie rondo w Bałuczu.
- Gdzie na bezpieczne zakupy
Więcej dyskusji
Najnowsze komentarze
- Nie przeszkadza, bo tam od lat nie ma gigantycznych fajerwerków wystrzeliwanych bezmyślnie w powie
- Sądzisz Kleofasa według siebie?
- A dlaczego nie przeszkadza wam „światełko do pokoju „ owsika puszczane o godz 20 ?
- Klefos pisze dobrze ,Wolosz jest dobrym człowiekiem i z Wesołowską to dobry duet ,pozostałych dw
- Kleofas ile dostajesz od pana F za trollowanie ?
- Według najnowszych danych, opartych na raportach z końca 2024 i początku 2025 roku, w Polsce w sk
- jestem osoba w podeszlym wieku Polka i obywatelka Gminy Lask
- Pan8e starosto Wołosz dlaczego w naszym powiecie jest tylu etatowych członków ? Czy nie lepiej by
- - tak niechlujnego tekstu nawet nie warto komentować. Troll jakiś zagraniczny czy co?
- dzis niebylam w miescieLaskale widoki smieci sylwestrowych bedziemy ogladac kilka dni poniewaz nikt
Pogoda
Najnowsze zdjęcia
-
10. Festiwal Róży w Łasku
-
Święto Truskawki 2025 - część 1 (niedziela)
-
Święto Truskawki 2025 - część 4
-
Święto Truskawki 2025 - część 3
-
Święto Truskawki 2025 - część 2
-
Święto Truskawki 2025 - część 1
-
Walne zebranie delegatów Łaskiej Spółdzielni Mleczarskiej
-
III Piknik Kół Gospodyń Wiejskich z Powiatu Łaskiego
-
Maturzyści z LO w Kolumnie zakończyli rok szkolny
-
Kwietna łąka Młodzieżowej Rady Miejskiej

