Piątek, 22 października 2021 r., imieniny Halki, Kordiana, Kordelii

Pogotowie Reporterskie

Źle segregujemy - wyższa stawka za łamanie zasad

 

Od stycznia tego roku, podczas każdorazowego odbioru odpadów, kontrolowana jest ich segregacja. Pracownicy firmy wywozowej sprawdzają pojemniki i worki do selektywnej zbiórki pod kątem gromadzenia w nich odpadów niezgodnie z zasadami segregacji. Za łamanie zasad naliczana będzie podwyższona opłata. Nieprawidłowości stwierdzono już w ponad stu przypadkach.

Prawidłowa segregacja ma wpływ na ilość odpadów zmieszanych. Co do zasady, im jest ich więcej, tym koszty ponoszone przez Gminę są wyższe. W myśl przepisów, Gmina nie może dotować odbioru odpadów, a koszty muszą być podzielone pomiędzy mieszkańców. Jeśli koszty Gminy rosną, również opłata pobierana od mieszkańców musi iść w górę.

Ponadto Gminy zobowiązane są do osiągnięcia określonych poziomów recyklingu masy odpadów komunalnych. Te poziomy rosną z roku na rok. Za brak ich osiągnięcia na Gminy będą nakładane wysokie kary finansowe. Te kary również wpłyną bezpośrednio na wzrost opłat pobieranych od mieszkańców.

Przepisy zostały tak skonstruowane, aby segregacja odpadów się opłacała, a w zasadzie tak, aby brak segregacji był bardzo nieopłacalny. Dlatego na terenie gminy prowadzone są kontrole.

Selektywna zbiórka odpadów komunalnych dotyczy wszystkich właścicieli nieruchomości i jest obowiązkowa. W przypadku stwierdzenia nieselektywnego zbierania odpadów bądź innego przypadku niewłaściwego umieszczenia odpadów w pojemnikach lub workach, odpady przyjmowane są, jako odpady komunalne zmieszane. Właściciel nieruchomości powiadomiony zostaje o naruszeniu zasad segregacji.

Powiadomienie następuje poprzez przylepienie na pojemniku czerwonej nalepki z informacją kiedy i jaką nieprawidłowość stwierdzono. Dwa kolejne, następujące po sobie powiadomienia lub trzykrotne, w ciągu sześciu miesięcy, skutkować będą wszczęciem postępowania administracyjnego w celu naliczenia wyższej opłaty. Obecnie wynosi ona 60 zł za osobę miesięcznie.

 

Skomentuj [ 5 ]
17:25, 07.10.2021 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Piotr @ 19:18, 07.10.2021r. IP: *.*.219.72

Efekty "ekologii" a to dopiero początek.

eco @ 04:02, 08.10.2021r. IP: *.*.127.151

Za segregwane odpady typu papier,metal czy plastik firmy smieciarskie powinny obniżac ołaty,wszak zarabiają na tym nezłą kasę.

Jan @ 08:21, 08.10.2021r. IP: *.*.4.157

Kara, kara, kara, komuna powróciła w pełni, w czystej postaci. Za wszystko kara, dziesiątki służb, które mają nas pilnować, nie dość że mandaty podniesiono do gigantycznej wysokości, to okazuje się, że teraz nawet śmieciarze mogą nas karać.

Wychodzi na to, że znów "rząd sam się utrzyma" i nic dziwnego, że właśnie wczoraj podjęto pierwszą decyzję na drodze wyjścia z UE a prezes NBP bez owijania w bawełnę mówi wprost - "pieniądze z Unii są nam niepotrzebne" bo za wszystko pisowi zapłacimy my, Polacy.

Taki Kaczyński kosi forsę z 4 źródeł: za bycie posłem, za stanowisko wicepremiera, za szefa partii i z tytułu emerytury i żeby na to wszystko starczyło będą nas teraz karać gdy się pomylimy i karton po mleku wrzucimy do nie tego kosza.

Janek @ 11:37, 08.10.2021r. IP: *.*.235.164

Jan = dzban, pusty, głuchy i bez dna...

Arek @ 09:39, 09.10.2021r. IP: *.*.155.9

Zacznijmy od tego że ta nasz firma od śmieci, Eko region nawet nie ma aut przystosowanych do odbiorki segregowanych śmieci. No chyba że my je segregujemy a oni i tak wszystko do jednego auta i heja.... A jak Pana dołożysz od siebie parę groszy to nie patrzą tylko dosłownie wszystko zapakują.... Więc o jakiej segregacji tu mowa....

Dodaj komentarz
Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Pogoda

Popularne artykuły


ReklamaNajnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie
Ostatnio na forum

Więcej dyskusji

Najnowsze komentarze

Najnowsze zdjęcia
© Copyright 2011-2021 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Projekt i wykonanie: PRO-NET