Czwartek, 21 października 2021 r., imieniny Urszuli, Hilarego, Celiny

Pogotowie Reporterskie

Sędziejowice. Gmina w ZIT

ZIT to skrót od powołanego w Sieradzu Związku Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. W jego skład weszło 10 gmin, w tym Gmina Sędziejowice. Dzięki porozumieniu gminy członkowskie mogą korzystać ze wsparcia finansowego na wspólne projekty – choćby na transport publiczny czy poprawę stanu środowiska przyrodniczego. ZIT umożliwi korzystanie ze wsparcia finansowego na wspólny transport publiczny czy poprawę stanu środowiska przyrodniczego.

Związek Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych obejmuje gminy: Miasto Sieradz, Miasto Zduńska Wola, Gminę Łask, Gminę Sieradz, Gminę Zduńska Wola, Gminę Zapolice, Gminę i Miasto Szadek, Gminę Wodzierady, Gminę Buczek oraz Gminę Sędziejowice. Został powołany w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego MOF Sieradz-Zduńska Wola-Łask, który został wyznaczony w Strategii Rozwoju Województwa Łódzkiego do 2030 i stanowi jeden z obszarów strategicznej interwencji.


- Spotykamy się z dobrym przekazem, ponieważ pracując nad strategią Województwa Łódzkiego, zastanawialiśmy się, jak skonstruować to, co za chwilę będzie dla Was bardzo ważne. A zatem Miejskie Obszary Funkcjonalne to była ta myśl, która się wtedy pojawiła. Cieszę się, bo ta inicjatywa spotkała się z bardzo dobrym odzewem. Obszar pomiędzy Sieradzem a Łaskiem jest tym terenem, który do MOF doskonale się nadaje. Państwo pierwsi odpowiedzieliście na nasze pytanie i rozpoczęli z nami dialog. Daliście sygnał innym częściom naszego województwa. My jako władze tego województwa dajemy perspektywę działania, ale to Państwo musicie tę perspektywę zapełnić – mówił Grzegorz Schreiber, Marszałek Województwa Łódzkiego.


Porozumienie powołujące Związek ZIT określa zasady współpracy samorządów, w tym przygotowanie Planu Działań ZIT lub strategii rozwoju ponadlokalnego, która będzie podstawowym dokumentem umożliwiającym aplikowanie o dofinansowanie projektów. Zadaniem Związku Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych jest m.in. kreowanie polityki rozwoju czy przygotowanie Planu Działań ZIT / Strategii MOF w oparciu o istniejące dokumenty strategiczne
i planistyczne.


- Na projekty związane z funkcjonowaniem MOF przewidziane są w Regionalnym Programie Operacyjnym do 2027 osobne, specjalnie dedykowane pieniądze. Gminy ZIT łącznie mogą liczyć na ponad 200 milionów zł – wyjaśnia Dariusz Cieślak, wójt Gminy Sędziejowice. - Jest to z pewnością duża szansa rozwojowa dla naszej gminy, szczególnie w sytuacji, kiedy angażujemy ogromne środki w nowe przedszkole i stację uzdatniania wody. Dzięki udziałowi w ZIT mamy możliwość finansowania kolejnych inwestycji bez konieczności nadmiernego zadłużania gminy – dodaje Cieślak.

Powołanie ZIT w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Sieradz - Zduńska Wola – Łask umożliwi korzystanie ze wsparcia finansowego na:
- rozwój zrównoważonego transportu publicznego łączącego miasta i ich obszary funkcjonalne,
- poprawę stanu środowiska przyrodniczego,
- zwiększenie efektywności energetycznej w obszarze funkcjonalnym.

Skomentuj [ 1 ]
16:15, 12.10.2021 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

***** *** @ 03:11, 13.10.2021r. IP: *.*.152.198

ZIT razem z WOT-em jednym podmiotem?
Jedno warte drugiego?

Dodaj komentarz
Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Pogoda

Popularne artykuły


ReklamaNajnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


Najnowsze komentarzeNajnowsze zdjęcia
© Copyright 2011-2021 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Projekt i wykonanie: PRO-NET