Raport pomocy uchodźcom w 20. dniu konfliktu zbrojnego w Ukrainie
Od wybuchu wojny w Ukrainie do woj. łódzkiego napływają uchodźcy trzema podstawowymi ścieżkami : -indywidualnie -autobusami -koleją. Od początku agresji Rosji na Ukrainę do Polski trafiło 1,783 mln uchodźców (na 14.03.2022 r. do 15 godz.). Dokładne dane dotyczące liczby uchodźców, którzy przybyli indywidualnie i zostali na terenie woj. łódzkiego zostaną zebrane w momencie ich rejestracji do bazy PESEL oraz rozpoczęcia wypłacania wsparcia dla rodzin, które zgodziły się przyjąć uchodźców pod swój dach.
Od 24 lutego odbywają się stałe połączenia autokarowe pomiędzy Łodzią, a województwami przygranicznymi: podkarpackim i lubelskim. W związku z tym Wojewoda Łódzki już w pierwszych dniach wojny utworzył punkt informacyjny na Dworcu Łódź- Kaliska, przez który przeszły tysiące osób potrzebujących pomocy.
Oprócz tego do ośrodków zorganizowanych przez wojewodę codziennie przyjeżdzają uchodźcy, którzy są kierowani zarówno z województw przygranicznych z Ukrainą jak i z województw: mazowieckiego i małopolskiego.
Wojewoda koordynuje każdy taki przejazd, który jest organizowany we współpracy z rządem, innymi wojewodami i samorządami. W tym celu zorganizował flotę 27 autokarów i 65 busów, których znaczna część to pojazdy Państwowej Straży Pożarnej.
Do woj. łódzkiego przyjechało do tej pory 6 pociągów, a w nich blisko 2300 osób. Uchodźcy, którzy wyrażają chęć pozostania w woj.łódzkim są przewożeni do miejsc zakwaterowania stworzonych przez wojewodę oraz samorządy. To kilkadziesiąt obiektów na terenie całego województwa.
40 % miejsc dla uchodźców stworzył wojewoda, a 60 % samorządy i organizacje pozarządowe na podstawie porozumień zawartych z wojewodą. Koszty przygotowanych miejsc pokrywa rząd.
We współpracy z marszałkiem województwa łódzkiego został stworzony punkt recepcyjny w Łódzkim Domu Kultury. To miejsce w którym na strudzonych podróżą uchodźców czeka miejsce do odpoczynku. Mogą tu zjeść ciepły posiłek, skorzystać z sanitariatów. Na miejscu w trybie 24-godzinnym pracują niestrudzenie przedstawiciele służb wojewody, wszystkich służb mundurowych jak również wolontariusze. Z pomocą przychodzą też codziennie wielu ludzi dobrej woli.
Cała pomoc humanitarna dla uchodźców jak i walczących Ukraińców, która płynie ze wszystkich powiatów woj.łódzkiego trafia do łódzkiej firmy logistyczej Uniq Logistic, która jest partnerem wojewody w przekazywaniu naszej pomocy do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych i dalej na Ukrainę.
Cześć darów pozostaje w samorządach w celu pomocy uchodźcom, którzy pozostają na miejscu. Wszystkich którzy chcą zaoferować swoją pomoc uchodźcom zachęcamy do zgłaszania się przez rządową stronę www.pomagamukrainie. gov.pl
We współpracy z rządem, różnymi instytucjami, wojskiem, służbami mundurowymi, organizacjami pozarządowymi, samorządem województwa łódzkiego, miastem Łódź i pozostałymi samorządami wojewoda koordynuje każdy aspekt pomocy dla uchodźców od momentu postawienia stopy na terenie województwa aż po znalezienie bezpiecznego schronienia.
- Skomentuj [ 2 ]
- 14:25, 15.03.2022 r.
Wasze komentarze
Barbara @ 20:01, 15.03.2022r. IP: *
Michał Adamczyk z TVP info pomoże ,bo dziś łze jak knur ,Kurski wyskocz z tabliczka to fałsz że Tusk i Giertych wywołali tą zabawę w Ukrainie
Ela @ 18:40, 16.03.2022r. IP: *.*.46.153
Barbara,Twoja wypowiedź jest pozbawiona sensu,więc nie bardzo wiem co naprawdę chciałaś powiedzieć ale jeśli wojnę nazywasz zabawą to jest to co najmniej nie na miejscu
Dodaj komentarz
Reklama





Popularne artykuły
- KORAB Łask z ważnym apelem do mieszkańców
- Uważajmy na fajerwerki!
- Księga wieczysta - szybkie sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości
- Buczek. Prośba do mieszkańców w sprawie parkowania pojazdów w okresie zimowym
- Łask. Od stycznia tańsze bilety dla uczniów
- Plan kolędy na nadchodzący tydzień
- Akcja gaśnicza - pożar w Kolumnie
- Buczek. Zdaniem Wójta- podsumowanie roku 2025
- Wyniki konsultacji „Strategii Rozwoju Powiatu Łaskiego 2030”
- Zaproszenie na zimowiska w Szklarskiej Porębie
Reklama


Najnowsze ogłoszenia
- Mieszkanie do wynajęcia
- Odśnieżanie
- KUPIĘ WOJSKOWE MEDALE,ORDERY,ODZNAKI,ODZNACZENIA
- KUPIĘ SZABLE,BAGNETY,KORDZIKI,NOŻE STARE WOJSKOWE
- Porzodki
- male kotki
- GARAZ do wynajecia
- Zaginął młody kotek
- Mieszkanie do wynajęcia
- Petsitter poszukiwany
Przeglądaj
Dodaj ogłoszenie bezpłatnie
Ostatnio na forum
- Jak zmienia się nasze miasto
- Szukam lokalnego korepetytora
- Podziękowanie
- Witam wszystkich, szukam lokalnego korepetytora
- Przerwy w oświetleniu ulic.
- Łohojsk nie powinien być już miastem partnerskim dla Łasku
- Zima,zima
- F16
- Czy mógłby ktoś wyjaśnić co z remontem drogi nr 473,cz będzie rondo w Bałuczu.
- Gdzie na bezpieczne zakupy
Więcej dyskusji
Najnowsze komentarze
- Aha, to te terminale są zasilane kablem, patrz, nie wiedziałem. A nie wiesz przypadkiem gdzie oni
- Jak widać komendant główny jak minister, mądrością nie grzeszy, (nic dziwnego oni są politycz
- Taaa, a konkretnie kto w ogóle chce te 6 stówek, co to za Stowarzyszenie? Podana strona internetow
- A cały koszt jaki?
- A gdzie cena całkowita wyjazdu bo to w sumie najważniejsze piszecie o zaliczce
Pogoda
Najnowsze zdjęcia
-
10. Festiwal Róży w Łasku
-
Święto Truskawki 2025 - część 1 (niedziela)
-
Święto Truskawki 2025 - część 4
-
Święto Truskawki 2025 - część 3
-
Święto Truskawki 2025 - część 2
-
Święto Truskawki 2025 - część 1
-
Walne zebranie delegatów Łaskiej Spółdzielni Mleczarskiej
-
III Piknik Kół Gospodyń Wiejskich z Powiatu Łaskiego
-
Maturzyści z LO w Kolumnie zakończyli rok szkolny
-
Kwietna łąka Młodzieżowej Rady Miejskiej
