Czwartek, 19 maja 2022 r., imieniny Iwa, Piotra, Celestyna

Pogotowie ReporterskieDziałania „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”

 

12 maja 2022 roku na terenie województwa łódzkiego przeprowadzone zostaną działania pod nazwą „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”. Celem działań jest wzmocnienie bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów, motorowerzystów tych użytkowników dróg, którzy nie są chronieni karoserią pojazdu, a przeciwnie są najbardziej zagrożeni kontaktem z nią.

W 2021 roku na terenie województwa łódzkiego doszło do 2309 wypadków(w tym 342 wypadki na przejściach dla pieszych i przejazdach dla rowerzystów), w których zginęło 191 osób ( w tym 20 osób zginęło na przejściach dla pieszych).Spośród wielu przyczyn wypadków drogowych z udziałem niechronionego uczestnika ruchu drogowego  na pierwszy plan wysuwa  się najechanie na pieszego. W wyniku najechania na pieszego śmierć poniosło 46 pieszych co stanowiło  24,1% ogółu ofiar śmiertelnych.  Niestety nadal  pomimo podejmowanych przez Policję wielu działań profilaktycznych i edukacyjnych,  a także zmienionym w 2021 roku przepisów kodeksu drogowego w wielu przypadkach, w dalszym ciągu przejścia dla pieszych  nie gwarantują  pieszym bezpiecznego   przekroczenia jezdni.

Dlatego 12 maja 2022 roku od wczesnych godzin porannych   funkcjonariusze drogówki w całym garnizonie łódzkim wezmą pod lupę  zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych, ale też bacznie przyjrzą się zachowaniom samych pieszych. Policjanci swoim nadzorem obejmą   miejsca, które są szczególnie niebezpieczne, np. przejazdy dla rowerzystów przejścia przez ruchliwe jezdnie, a także miejsca w których w przeszłości dochodziło do potrąceń pieszych lub lokalizacje w których piesi nie stosują się
do obowiązujących przepisów. Pod czujne oko mundurowych trafią nie tylko piesi ale również cykliści.
    Nasze działania to apel do uczestników ruchu drogowego, aby  szczególnie na przejściach dla pieszych ale i w ich pobliżu zawsze zwiększali  swoją uwagę i przede wszystkim zachowywali szczególną ostrożność. Przypominamy  ażeby piesi podczas przekraczania jezdni, bez względu na posiadane pierwszeństwo, zawsze pamiętali o obserwacji pojazdów oraz  nie używali telefonów komórkowych. Zwracamy też  uwagę na to by kierujący pojazdami widząc znak informacyjny o przejściu dla pieszych, zgodnie z przepisami zmniejszyli  prędkość i co bardzo ważne  zwiększyli swoją uwagę. Apelujemy również  do pieszych żeby każdorazowo  przekraczając jezdnię  zastanowili się czy kierowca może  ich dostrzec? I to co najistotniejsze,  czy sam fakt wejścia na jezdnię jest w danym  momencie bezpieczny.


asp. sztab. Marzanna Boratyńska WRD KWP w Łodzi

Skomentuj [ 7 ]
10:45, 12.05.2022 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Aneta @ 12:37, 12.05.2022r. IP: *.*.253.22

Kiedy szanowna Policja z Łasku zrobi akcję i zaprowadzi porządek nagminnego łamania przepisów przez kierowców na utworzonej mijance w związku z budową ronda na skrzyżowaniu dróg 473/482?
Kierowcy nagminnie nie przestrzegają ustawionej tam tymczasowej sygnalizacji świetlnej. Czy naprawdę ciężko jest przeprowadzić akcję np stawiając nie oznakowany radiowóz i wyłapać cwaniaczków? Jazda na czerwonym świetle,wymuszanie pierwszeństwa to chyba poważnie wykroczenia.

Adam @ 14:31, 12.05.2022r. IP: *.*.204.238

Domagamy się ukarania mandatem każdego, kto nie przestrzega przepisów przy wjeździe do Vendo-Parku

Henio @ 22:28, 12.05.2022r. IP: *

Problemów jest wiele a policja nic z tym nie robi bo lepiej stać w krzakach z radarem.
Do firmy lupol wjezdzają ciężarówki które cofając notorycznie wjezdzają na nowy chodnik. Zaraz te bezmózgi które kierują tymi autami rozjeżdżą chodnik i ścieżkę rowerową. Tak jak wspomnial przedmówca do vendo parku ludzie notorycznie skręcają jadąc od strony centrum i blokują ruch. Policji nie ma. Za to jak chodziło maseczki to stali od rana do nocy.

km @ 00:34, 13.05.2022r. IP: *.*.157.45

Kto pozwolił na otwarcie VENDA bez dojazdu?
Do MC Donalda też będą mogli wjeżdżać tylko z od strony Pabianic, ale do Pabianic już nie wyjadą? Ktoś zrobił fuszerkę z dojazdem, a inni mają płacić - jakby np. przez m-c nikt tam nie wjeżdżał i nie robił zakupów, to może zrobili by dojazd.Tam powinno być rondo.
Albo należy wcześniej wyraźnie oznaczyć, że należy skręcić na światłach i droga jest wzdłuż cmentarza.

K. @ 10:14, 13.05.2022r. IP: *.*.9.142

W miejscowościach, w których władza służy mieszkańcom, w czasie budowy centrów handlowych od razu przebudowuje się dojazdy, przykładem Zduńska Wola i ul. Łaska/Piwna czy Sieradzka/Obwodnica na Trzech Koronach, natomiast w miasteczkach gdzie władzę wybierają głównie członkinie KGW, bo reszcie nie chce się chodzić na wybory, jest jak jest. Ja wiem, że w tym przypadku miasto "nic ni może" bo dojazd do centrum handlowego V. jest z drogi wojewódzkiej, ale my w takim razie też nie możemy głosować na tego modela fotograficznego wspaniale wychodzącego na fotkach z kobietami z KGW.

Adam @ 16:08, 13.05.2022r. IP: *.*.204.137

Jeszcze raz
Karać łamiących przepisy r.d. w tym miejscu i kropka

jpk @ 03:37, 14.05.2022r. IP: *.*.209.18

nie było by problemu, gdyby przy wjeździe do Kauflanda było rondo

Dodaj komentarz
Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Pogoda

Popularne artykuły


Reklama
Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie
Ostatnio na forum

Więcej dyskusji

Najnowsze komentarze
Najnowsze zdjęcia© Copyright 2011-2022 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Projekt i wykonanie: PRO-NET