Czwartek, 19 maja 2022 r., imieniny Iwa, Piotra, Celestyna

Pogotowie Reporterskie250 mln zł na rozwój geotermii w Polsce

Budżet na finansowanie geotermii w Polsce zostanie zwiększony z 300 na 480 mln zł, a w drugim, aktualnym naborze, z 70 na 250 mln zł. Anna Moskwa, Minister Klimatu i Środowiska o rozszerzeniu ram finansowych programu poinformowała w środę (11 maja) w Sieradzu, gdzie trwa budowa nowej ciepłowni miejskiej, w której podstawowym paliwem będzie ciepło pozyskiwane z ziemi oraz biomasa.

Program "Udostępnianie wód termalnych w Polsce” jest realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach programu, gminy mogą uzyskać pełne i bezzwrotne dofinansowanie na wykonywanie prac i robót geologicznych związanych z poszukiwaniem i rozpoznawaniem złóż wód termalnych w celu ich udostępnienia. Obecny nabór wniosków został przedłużony do 30 września br. Wsparcie z programu skierowane jest do gmin.

- Każdy samorząd może liczyć na 100-procentowe dofinansowanie części badawczej, która pozwala ocenić, jaki jest potencjał. Jeśli jest on obiecujący co do ilości, jak i wymiaru oraz efektu finansowego, czyli wpływu na cenę dla odbiorcy, realizowana jest sama inwestycja związana z geotermią – wyjaśniła minister.

Anna Moskwa nieprzypadkowo w Sieradzu ogłosiła zwiększenie rządowego wsparcia dla gmin i ich związków na udostępnienie wód termalnych, bo realizowany przez miasto projekt geotermalny został wzorcowo przygotowany, a województwo łódzkie jest dobrym przykładem pomyślnego inwestowania w zielona energię.

- Nasza spółka Łódzka Kolej Aglomeracyjna jest pierwszą spółką kolejową w kraju, która dziś w 30 procentach, a docelowo w 100 procentach,  zasilana jest z zielonej energii. Mamy również jedne z najbardziej znanych w całym kraju baseny geotermalne w Uniejowie, z których korzystają mieszkańcy całej Polski. Teraz, dzięki rządowemu programowi mieszkańcy Sieradza będą korzystać z geotermii ogrzewając swoje mieszkania, dbać o ekologię i swoje zdrowie – powiedział obecny na konferencji prasowej Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber.

Ciepło produkowane w powstającej na terenie Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej zabezpieczy potrzeby bytowe mieszkańców 40-tysiecznego Sieradza przez ok. 9 miesięcy w roku, bez uruchamiania kotłów węglowych. Tym samym zmniejszy emisję gazów cieplarnianych emitowanych ze spalania węgla o ok. 40 tys. ton CO2 rocznie.

- Inwestycję zakończymy w przyszłym roku. Nasza rzeczywistość bardzo ulegnie zmianie. Będziemy mieli blisko 80 procent energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii – powiedział Paweł Osiewała, Prezydent Sieradza.

W latach 1995-2022 Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogółem udzielił wsparcia dla 46 projektów polegających na poszukiwaniu i ocenie zasobności podziemnych złóż gorącej wody. Łączna kwota dotacji przyznanych w tym okresie samorządom na wykonanie badawczych otworów geotermalnych wyniosła 583,5 mln zł. Sieradzki projekt, przedstawiony tutaj jako przykład, należał do 11 badawczych przedsięwzięć dofinansowanych przez NFOŚiGW w latach 2016-2022 z programów geologicznych.  

bg

Zdjęcia: Piotr Wajman

Skomentuj [ 3 ]
14:20, 12.05.2022 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

jpk @ 15:18, 12.05.2022r. IP: *.*.209.18

aby nie podgrzewać tej geotermy jak u Rydzyka

Henio @ 22:24, 12.05.2022r. IP: *

Jak dadzą to swoim ale zabiorą wszystkim.

k @ 10:02, 13.05.2022r. IP: *.*.9.142

A pioniondze, jak to w pisowskim zwyczaju, znów na tekturze.

Dodaj komentarz
Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Pogoda

Popularne artykuły


ReklamaNajnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie
Ostatnio na forum

Więcej dyskusjiNajnowsze komentarzeNajnowsze zdjęcia© Copyright 2011-2022 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Projekt i wykonanie: PRO-NET