Czwartek, 19 maja 2022 r., imieniny Iwa, Piotra, Celestyna

Pogotowie ReporterskiePieniądze na sprzęt medyczny, ochronę zabytków i infrastrukturę turystyczną

Obradował Sejmik Województwa Łódzkiego. Radni zaakceptowali wyniki pierwszego w tym roku konkursu na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków województwa łódzkiego.  Do beneficjentów trafi 6 milionów złotych. Pieniądze na ratowanie historycznych obiektów otrzyma 65 podmiotów. Zainteresowanie projektem było bardzo duże - wpłynęło 151 ofert. W budżecie zaplanowano środki na drugą edycję konkursu.

Ponad 422 tys. zł. przeznaczonona modernizację i budowę przystani oraz stanic wodnych. Otrzyma je pięć samorządów położonych nad głównymi rzekami województwa - Wartą i Pilicą. Są to dotacje celowe przyznane w ramach programu „Infrastruktura Turystyczna Plus 2022”. Tegoroczna edycja skierowana była do nadpilczańskich i nadwarciańskich gmin.

Radni przegłosowali również zmiany w budżecie Województwa. Tegoroczne przychody będą wyższe o niemal 32 miliony złotych. Wydatki zwiększone zostaną o ponad 26,5 miliona złotych. To wynik skutecznie prowadzonej przez Zarząd Województwa Łódzkiego polityki finansowej. Pieniądze zostały wygospodarowane z nadwyżek z ubiegłych lat. 
Z tych środków sfinansowane zostaną między innymi dodatkowe wydatki na infrastrukturę drogową i ochronę zdrowia,  np. powstanie oddział Kardiologii Interwencyjnej z Pracownią Hemodynamiki w Szpitalu Wojewódzkim im. Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Sieradzu, czy  Stacja Dializ w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zgierzu. Zwiększone wydatki, jak zapewnił radnych Skarbnik, nie wpłyną na wzrost zadłużenia Województwa Łódzkiego.

Na sesji wysłuchano między innymi corocznych informacji na temat Rynku Pracy a także o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego w Województwie Łódzkim.

11 maja, na XLV sesji Sejmiku Województwa Łódzkiego, radni przegłosowali łącznie 5 uchwał. Obrady odbyły się zdalnie.

Uchwały z sesji można znaleźć na: www.bip.lodzkie.pl

Zapis filmowy z posiedzenia Sejmiku Województwa Łódzkiego dostępny jest na: https://bit.ly/3DjMI9T

 

 

 

(wj) zdjęcia Piotr Wajman

Skomentuj [ 0 ]
09:40, 13.05.2022 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Pogoda

Popularne artykuły


ReklamaNajnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji

Najnowsze komentarze
Najnowsze zdjęcia© Copyright 2011-2022 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Projekt i wykonanie: PRO-NET