Rowerowy wypoczynek w powiecie łaskim śladem Bursztynowego Szlaku Rowerowego
Wiosna w pełni, a to oznacza powrót rowerzystów i wszystkich miłośników aktywnego wypoczynku na trasy. Jedną z nich jest Rowerowy Szlak Bursztynowy – 250-kilometrowa trasa przebiegająca na zachód od powiatu łaskiego. Dzieli się ona na dwie części – Szlak Nadwarciański i Szlak Nadbzurzański.
Oba etapy Bursztynowego Szlaku Rowerowego zachwycają malowniczą przyrodą oraz interesującymi miejscami do zwiedzania. Bursztynowy Szlak Rowerowy jest przeznaczony nie tylko dla rowerzystów – fani pieszych wycieczek i miłośnicy historii regionu także znajdą na trasie coś dla siebie. Dzięki wsparciu Funduszy Europejskich, również na terenie powiatu łaskiego mamy wiele miejsc dostosowanych do rowerowego odpoczynku na świeżym powietrzu.
W poszukiwaniu „złota północy”
Bursztynowy Szlak Rowerowy jest częścią starożytnego szlaku handlowego, łączącego wybrzeża Adriatyku z Bałtykiem. Dawniej kupcy z basenu Morza Śródziemnego podążali tą trasą w celu zdobycia „złota północy” – bursztynu – który był szczególnie ceniony w Cesarstwie Rzymskim. Dzisiaj Bursztynowy Szlak Rowerowy biegnie przez województwo łódzkie wzdłuż Warty oraz pradoliny Bzury-Neru. Na trasie turystycznej, która powstała dzięki dofinansowaniu z Funduszy Europejskich, możemy także podziwiać wspaniałe zabytki dziedzictwa kulturowego regionu.
Śladami rzek
Pierwsza część Bursztynowego Szlaku Rowerowego to Szlak Nadwarciański, rozpoczynający się w Załęczu Małym i biegnący aż do Uniejowa. Na jego terenie znajdują się dwa parki krajobrazowe – Załęczański i Międzyrzecza Warty i Widawki. Po drodze czekają na nas takie atrakcje jak gród rycerski w Konopnicy, kurhany w Przywozie i Strobinie, oraz dawna siedziba kasztelanii w Sieradzu. Pierwszy etap starożytnej trasy kupieckiej prowadzi nas aż nad zbiornik Jeziorsko, gdzie możemy spokojnie odpocząć nad wodą nim ruszymy w dalszą trasę. Będąc w okolicy warto także zrelaksować się w termach w Uniejowie, które zostały rozbudowane dzięki wsparciu Funduszy Europejskich.
Drugim etapem Bursztynowego Szlaku Rowerowego jest Szlak Nadbzurzański. Biegnąc przez pradolinę Bzury-Neru w północnej części województwa, ten etap trasy turystycznej prowadzi nas nie tylko przez urokliwą scenerię natury, ale także przez historyczne miejscowości regionu łódzkiego, przede wszystkim Łęczycę i Łowicz. Podczas wyprawy rowerowej warto zarezerwować sobie czas na zwiedzenie wspaniałego zabytku romańskiej architektury, czyli kolegiaty w Tumie oraz niedawno otwartego średniowiecznego grodziska, zrewitalizowanego z Funduszy Europejskich. Wszyscy miłośnicy historii mogą również odwiedzić pobliski skansen „Łęczycka Zagroda Chłopska” znajdujący się w Kwiatkówku. Na Szlaku Nadbzurzańskim możemy zobaczyć także posiadłości magnackie w Walewicach i Naborowie. Bursztynowy Szlak Rowerowy w regionie łódzkim kończy się niedaleko miejscowości Bolimów.
Rowerowy odpoczynek na łonie natury w powiecie łaskim
Na wiosenne i letnie wycieczki rowerowe po regionie łódzkim polecamy nie tylko Bursztynowy Szlak Rowerowy. Wspaniałym miejscem do rowerowego odpoczynku na świeżym powietrzu jest także Park Krajobrazowy Międzyrzecza Warty i Widawki, leżący częściowo na terenie powiatu łaskiego. Jest to świetna opcja dla osób, które chcą aktywnie spędzić czas i przy okazji odpocząć w pięknych okolicznościach przyrody. Odnowione w ramach Funduszy Europejskich oznakowania szlaków turystycznych na terenach parków krajobrazowych województwa łódzkiego i nowe tablice informacyjne jeszcze bardziej zachęcają do rowerowych wycieczek po Parku Krajobrazowym Międzyrzecza Warty i Widawki.
Projekt „Odnowienie oznakowania szlaków turystycznych w parkach krajobrazowych województwa łódzkiego wraz z uzupełnieniem systemu informacji turystyczno-przyrodniczej” powstał w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. Inwestycja wyniosła ponad 384 tysięcy złotych, z czego blisko 261 tysięcy złotych zostało dofinansowanych ze środków Funduszy Europejskich.
W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt:
rpo@aplanmedia.pl
Artykuł sponsorowany
- Skomentuj [ 0 ]
- 16:30, 12.05.2022 r.
Wasze komentarze
Dodaj komentarz
Pogoda
Popularne artykuły
- Łask. Odeszli do wieczności
- 24. Jarmark Łaski – Łask 2022
- Łask. Odeszli do wieczności
- Ruszy renowacja zabytkowego dworku (video)
- Łask. Odeszli do wieczności
- Buczek. Nowe nakładki asfaltowe i inne inwestycje
- Buczek. Możliwe przerwy w dostawie wody
- Zaginieni mieszkańcy województwa łódzkiego MAJ 2022
- Remont wraz z kompleksową termomodernizacją zabytkowego dworu w Ostrowie
- Jednośladem bezpiecznie do celu – hulajnoga elektryczna
Reklama

Najnowsze ogłoszenia
- Całoroczne domy letniskowe do wynajęcia na Mazurach
- Działka budowlana Łask
- Szukam małej działki
- Rower Kellys Viper
- Sprzedam drzewo
- Sprzedam dzialke
- Lokal uzytkowy centrum w Lasku
- Piec Eko groszek Hef 25 kw
- Dom w Łasku-Kolumnie - centrum Kolumny
- Opiekunka do starszego pana
Przeglądaj
Dodaj ogłoszenie bezpłatnie


Ostatnio na forum
- kasyna
- Łohojsk nie powinien być już miastem partnerskim dla Łasku
- Zima,zima
- F16
- Czy mógłby ktoś wyjaśnić co z remontem drogi nr 473,cz będzie rondo w Bałuczu.
- Gdzie na bezpieczne zakupy
- Walka z koronawirusem w wydaniu łaskiej przychodni
- GDZIE JEST POLICJA?!!!
- Przed wyborami parlamentarnymi
- Podwyźka za ścieki
Więcej dyskusji


Najnowsze komentarze
- Jeśli policja została powolona do tego co piszą to komendant główny powinien stanąć przed są
- Po prostu jest nas za dużo i za duża jest konsumpcja w stosunku do jednego człowieka. Krótko i n
- No i radny Starzyński, jeden z nielicznych, którzy odzywają się na sesji, po przerwie zdyscyplin




Najnowsze zdjęcia
-
Dzień Flagi w Łasku
-
Uroczysta akademia w ZSO w Łasku - Kolumnie
-
XVIII Rajd Górski Korona Gór Polski
-
Bieg z okazji 600-lecia Łasku
-
82. rocznica zbrodni katyńskiej
-
Odbiór techniczny kamienicy w Łasku
-
Topienie marzanny z PTTK
-
Wiosna 2022 - zdjęcia naszych czytelników
-
Pożar domu w Okupie
-
Pożar w bloku przy ul. Polnej
