Czwartek, 25 kwietnia 2024 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry

Pogotowie Reporterskie

Noc Muzeów, noc atrakcji

Nocne zwiedzanie grodziska w Tumie, gdzie zaplanowano też fireshow, pokój zagadek i laboratorium eksperymentów w Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej, wernisaż wystawy z wyjątkowymi zdjęciami USA w ŁDK – to tylko część atrakcji, które czekają na mieszkańców województwa łódzkiego podczas tegorocznej edycji Europejskiej Nocy Muzeów. Wszystkie będą bezpłatne i – zgodnie z nazwą wydarzenia – odbędą się po zmroku. 

Co na tę okazję przygotowały placówki kultury województwa łódzkiego?

 

Przed nami 18. edycja Europejskiej Nocy Muzeów w Łodzi i województwie. Na mieszkańców czekają wernisaże wystaw, zwiedzanie stałych ekspozycji, zabawy z historią, kulturą i nauką czy fotografią. Każdy znajdzie coś dla siebie, bo nasze placówki kultury przygotowały bardzo bogaty i różnorodny program.

Co się będzie działo?

Teatr Wielki w Łodzi zaprasza na nocne zwiedzanie wystawy zdjęć w Cyfrowym Muzeum pt. „Twarze opery” -  portrety artystów teatru autorstwa Joanny Miklaszewskiej (od północy z 13/14 maja).

Szczegóły na stronie: www.cyfrowemuzeum.operalodz.pl

 

Muzeum Sztuki w Łodzi w Noc Muzeów będzie otwarte w godz. 18:00-01:00. 

W ms1 (ul. Więckowskiego 36, wejście od ul. Gdańskiej 43) będzie można zwiedzić Magazyn Studyjny i  ekspozcję „W jakim pięknym miejscu jesteśmy”. 

W ms2 (ul. Ogrodowa 19, Manufaktura) odwiedzający wyruszą w nocną podróż po „Atlasie nowoczesności”, podczas której sami będą tworzyć wizualne mapy skojarzeń, rozpostarte na wyspach ekspozycji stałej. O godz. 19. i 20.30 rozpocznie się również zwiedzanie wystawy „Prototypy 06: Alicja Bielawska. Na przecięciu linii” (wstęp na tę wystawę w sobotę – 1 zł).

W  Muzeum Pałac Herbsta (Przędzalniana 72) będzie można obejrzeć m.in. nową wystawę „Poszerzone Pole Widzenia”.

Szczegóły na profilu: https://www.facebook.com/events/672063063850748

 

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi zaprasza do swojej siedziby w Łodzi przy pl. Wolności 14 (będą stałe i czasowe wystawy i atrakcje na dziedzińcu muzeum) oraz do otwartego w kwietniu Grodziska w Tumie koło Łęczycy. Wszyscy, którzy zdecydują się wybrać w podróż do średniowiecznej Polski będą mogli zwiedzić grodzisko, posłuchać o prowadzonych tu badaniach archeologicznych oraz obejrzeć pokazy fireshow.

Oba obiekty będzie można zwiedzać bezpłatnie w godz. 18-23.30. Tego dnia Skansen Łęczycka Zagroda Chłopska będzie nieczynny.  

 

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi czeka na odwiedzających w godz.18-24. W programie m.in. dźwiękowe i muzyczne zabawy z Makey Make w Laboratorium, prezentacje najciekawszych obiektów Muzeum Książki Dziecięcej oraz rękopisów ze zbiorów książnicy. Na ten jeden wieczór pracownicy biblioteki zamienią się w skrybów i postacie z dawnych epok historycznych. 

Najmłodsi czytelnicy zamienią się w detektywów, którzy będą musieli odkryć tajemnice Pokoju Zagadek inspirowanych literaturą Martina Widmarka. Jedną z atrakcji będzie Akcja Bookface, czyli zabawa fotograficzna polegająca na stworzeniu obrazu lub zdjęcia, które będzie połączeniem sylwetki i okładki książki.  

 

Łódzki Dom Kultury w Noc Muzeów zaprasza w godz. 18:00-24:00. Jedna z atrakcji to wernisaż wystawy „Amerykański sen Czesława Czaplińskiego. Fotografie” (Galeria Imaginarium, wejście od strony dworca Łódź Fabryczna), pochodzącego z Łodzi wybitnego artysty-fotografa, reportera, dokumentalisty i filmowca, od 1979 roku mieszkającego w Warszawie i Nowym Jorku. Tłem wernisażu będzie koncert Rafała Sona i Marcina Wernera pt. „My Way”. 

ŁDK zaprasza też do Galerii Nowej, gdzie odbędzie się wernisaż wystawy malarskiej „Doktor Sobchuck i pan Hyde” autorstwa Tomasza Sobczaka. 

Z kolei w galerii FF będzie można obejrzeć ekspozycję Roberta Jundo pt. „Nieobecni/Absens”. To cykl kolorowych fotografii inspirowanych przedwojennymi kadrami filmowymi, które poddano eksperymentom formalnym m.in. rozpikselowaniu.  

Ostatnia z propozycji ŁDK to plenerowa wystawa łódzkiej grupy „Powidoki” w składzie Andrzej Bator, Jacek Galewski, Robert Jundo i Maksymilian Max Majewski. Ich prace pod wspólną nazwą "W poszukiwaniu nowej forMY" będzie można oglądać w Galerii Zewnętrznej od strony ulicy Traugutta).

 

Szczegóły wydarzeń przygotowanych przez ŁDK można znaleźć pod adresem: https://www.facebook.com/events/510891400524671

 

Pod patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego odbędzie się też „Noc Muzeów” w PGE Gigantach Mocy w Bełchatowie. Organizatorzy zapraszają na questing po ekspozycji „Dokop się do prawdy”. W programie m.in. pokazy tresury psa tropiącego oraz prezentacje sprzętu i metod pracy policji i straży pożarnej, strefa wynalazków i innowacji, konkursy, warsztaty klocków Lego oraz inne atrakcje. PGE Giganty Mocy zapraszają w godz. 18-22.

 

Pierwsza Noc Muzeów w Łodzi odbyła się w 2005 roku. W akcji wzięło udział 8 placówek. Dziś to dziesiątki jednostek kultury: muzea, biblioteki, także gminne. 

 

Skomentuj [ 0 ]
10:20, 13.05.2022 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama



Popularne artykuły


Reklama




Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie




Ostatnio na forum

Więcej dyskusji





Najnowsze komentarze


Pogoda

Facebook


Najnowsze zdjęcia


© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET