UNICEF. Świat jest u progu katastrofalnego poziomu niedożywienia u dzieci
Gwałtowny wzrost cen żywności spowodowany wojną na Ukrainie oraz cięcia budżetowe dokonane w czasie pandemii zwiększają zapotrzebowanie na żywność terapeutyczną stosowaną w leczeniu niedożywienia. Jednocześnie jej koszt może się zwiększyć nawet o 16%.
UNICEF opublikował dziś raport pt. „Severe wasting: An overlooked child survival emergency”. W publikacji organizacja alarmuje, że świat pogrąża się w spirali globalnego kryzysu żywnościowego. UNICEF zwraca również uwagę, że pomimo rosnącego poziomu niedożywienia u dzieci i kosztów terapii ratującej życie, nie wzrosła liczba środków finansowych przeznaczanych na walkę z głodem.
Konflikty, zmiany klimatu i pandemia COVID-19 siały spustoszenie jeszcze przed wojną na Ukrainie, która dodatkowo nadwyrężyła bezpieczeństwo żywnościowe na całym świecie. Wiele rodzin nie jest w stanie wyżywić swoich dzieci, powiedziała Catherine Russell, Dyrektor Generalna UNICEF.
Zaburzenie przyrostu masy ciała, czyli stan, w którym dzieci są zbyt chude jak na swój wzrost, to najbardziej widoczna i zagrażająca życiu forma niedożywienia. Osłabia układ odpornościowy nierzadko prowadząc do zgonu. Na całym świecie na zaburzenie przyrostu masy ciała cierpi około 13,6 mln dzieci poniżej 5. roku życia. Co piąte z nich umiera.
Najwięcej dzieci dotkniętych tą formą niedożywienia mieszka w krajach Azji Południowej. Zaburzenie przyrostu masy ciała dotyka tam 1 na 22 dzieci – trzy razy więcej niż w krajach Afryki Subsaharyjskiej. Z problemem niedożywienia borykają się również inne regiony świata. Na przykład w Afganistanie szacuje się, że jeszcze w tym roku ponad milion dzieci będzie niedożywionych, czyli niemal dwa razy więcej niż cztery lata temu. Z kolei susza w Rogu Afryki może spowodować szybki wzrost liczby głodujących dzieci z 1,7 mln do 2 mln.
W raporcie UNICEF zauważa również, że wzrost liczby niedożywionych dzieci jest odnotowywany nawet w krajach o względnej stabilności, takich jak Uganda. Od 2016 r. z powodu rosnącego ubóstwa i braku bezpieczeństwa żywnościowego w gospodarstwach domowych, liczba dzieci w tym kraju dotkniętych zaburzeniem przyrostu masy ciała wzrosła o 40%. Do pogorszenia sytuacji przyczyniają się także negatywne skutki zmian klimatu, w tym regularna susza i niewystarczający dostęp do czystej wody i usług sanitarnych.
Niestety obecnie co najmniej 10 milionów poważnie niedożywionych dzieci nie ma dostępu do najbardziej efektywnej terapii leczenia niedożywienia, czyli gotowej do spożycia żywności terapeutycznej. UNICEF szacuje, że z powodu gwałtownego wzrostu cen surowców, koszt gotowej do spożycia żywności terapeutycznej wzrośnie nawet o 16% w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Przy obecnym poziomie wydatków oznacza to, że aż 600 000 dzieci nie będzie miało dostępu do leczenia ratującego życie. Koszty transportu również będą wysokie.
Każdego roku saszetki pasty terapeutycznej ratują życie milionów dzieci na całym świecie. Szesnastoprocentowy wzrost cen może wydawać się możliwy do opanowania w kontekście globalnych rynków żywności, ale na końcu tego łańcucha dostaw znajduje się niedożywione dziecko, które rozpaczliwie potrzebuje pomocy, powiedziała Catherine Russell.
UNICEF ostrzega, że poziom finansowania programów walki z niedożywieniem jest alarmująco niski. Na leczenie zaburzeń przyrostu masy ciała przeznacza się tylko 2,8% środków dedykowanych programom zdrowotnym w ramach Oficjalnej Pomocy Rozwojowej.
Aby dotrzeć do każdego niedożywionego dziecka z ratującą życie pomocą UNICEF apeluje o:
zwiększenie wydatków rządowych na walkę z niedożywieniem w 23 krajach najbardziej dotkniętych tym problemem;
włączenie leczenia niedożywienia do krajowych programów opieki zdrowotnej i pomocy długofalowej tak, aby wszystkie dzieci mogły z niego skorzystać, a nie tylko te znajdujące się w sytuacji kryzysu humanitarnego;
zapewnienie, że środki finansowe przeznaczane na walkę z globalnym kryzysem żywnościowym obejmują wydatki na żywność terapeutyczną;
priorytetowe traktowanie walki z niedożywieniem przez darczyńców i organizacje społeczeństwa obywatelskiego.
Nie ma powodu, dla którego dziecko miałoby cierpieć z powodu niedożywienia. Tym bardziej, jeśli wiemy, jak temu zapobiec. Niestety jest bardzo mało czasu, aby ponownie rozpocząć globalne wysiłki na rzecz zapobiegania i leczenia niedożywienia, zanim ta sytuacja stanie się znacznie, znacznie gorsza, powiedziała Catherine Russell.
###
Więcej informacji
O gotowej do spożycia żywności terapeutycznej
Gotowa do spożycia żywność terapeutyczna (ready-to-use therapeutic food, RUTF) to gęsta, wysokoenergetyczna pasta na bazie lipidów, zawierająca mieszaninę orzeszków ziemnych, cukru, oleju, mleka w proszku i mikroelementów. Pasta jest pakowana w pojedyncze saszetki. UNICEF kupuje i dystrybuuje około 75-80% światowego zaopatrzenia pochodzącego od ponad 20 producentów zlokalizowanych na całym świecie.
O Oficjalnej Pomocy Rozwojowej
Oficjalna Pomoc Rozwojowa (Official development assistance, ODA) to pomoc rządowa, która jest ukierunkowana na rozwój gospodarczy i dobrobyt krajów rozwijających się. Komitet Pomocy Rozwojowej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (DAC OECD) przyjął w 1969 r. ODA jako główny instrument pomocy zagranicznej. Obecnie nadal pozostaje ona głównym źródłem finansowania pomocy rozwojowej. Dane ODA są gromadzone, weryfikowane i udostępniane publicznie przez OECD.
- Skomentuj [ 1 ]
- 16:15, 18.05.2022 r.
Wasze komentarze
J. @ 16:39, 19.05.2022r. IP: *
Po prostu jest nas za dużo i za duża jest konsumpcja w stosunku do jednego człowieka.
Krótko i na temat.
Dodaj komentarz
Reklama





Popularne artykuły
- 25. Święto Truskawki w Buczku (zdjęcia, video)
- Łask. Odeszli do wieczności
- Podziękowania z CSiR w Łasku
- 25. Święto Truskawki w Buczku- niedziela (zdjęcia, video)
- Dotacje dla sołectw i oczyszczenie Zalewu „Zajączek” – kolejne inwestycje w gminie Łask
- 10. Festiwal Róż w Łasku na antenie TVP3 Łódź
- ZUS: jesteśmy przygotowani do wypłaty renty wdowiej od 1 lipca
- Czerwcowy numer Panoramy Łaskiej
- Ostrzeżenie przed upałem
- Łask. Nowe życie dla Orlika w Kolumnie – czeka go modernizacja
Reklama


Najnowsze ogłoszenia
- Super pilna pożyczka
- LETNISKO
- Wynajmę garaż
- Do wynajecia
- Toyota Yaris , benzyna, 2024 r, jak nowa
- Spszontanie
- Działki budowlane
- Stróżówka Portiernia Ochrona Wartownia Budka Parkingowa Pawi
- Skuter Aprilia Sonic 50 2T 2003r
- Mini Piła Akumulatorowa Imoum 2x Aku Mocna Lekka Mała Zestaw
Przeglądaj
Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Ostatnio na forum
- Jak zmienia się nasze miasto
- Szukam lokalnego korepetytora
- Podziękowanie
- Witam wszystkich, szukam lokalnego korepetytora
- Przerwy w oświetleniu ulic.
- Łohojsk nie powinien być już miastem partnerskim dla Łasku
- Zima,zima
- F16
- Czy mógłby ktoś wyjaśnić co z remontem drogi nr 473,cz będzie rondo w Bałuczu.
- Gdzie na bezpieczne zakupy
Więcej dyskusji
Najnowsze komentarze
- I tym samym można ogłosić, że rewitalizacja zajączka została ukończona 😁.
- To spotkanie to będzie ble ble ble
- To jest kpina. Powyżej dobrze wyjaśniono skalę tego ośmieszenia. Jak wysoki procent w budżecie
- Co ci peyrolło z tymi ośmiorniczkami?
- Dla lepszego zrozumienia tych kombinacji finansowych warto jest zobrazować w przystępny sposób ja
- Jeśli chodzi o kiedy, data jest znana. Nastąpi to po 6 sierpnia.
- Czyli co? Ma pompować wodę z Grabi do Łasku, ale gdzie, na rynek, na Witaminkę, w czwartki na ta
- Następne oszustwo. Jak komuś się należy więcej to obetna. Dadzą średnio 300zl a resztę ukrad
- Starosta powiedział, ze pole golfowe bedzie budował kolo dworku w Ostrowie. Ciekawe kiedy wprowadz
Pogoda
Najnowsze zdjęcia
-
Święto Truskawki 2025 - część 1 (niedziela)
-
Święto Truskawki 2025 - część 4
-
Święto Truskawki 2025 - część 3
-
Święto Truskawki 2025 - część 2
-
Święto Truskawki 2025 - część 1
-
Walne zebranie delegatów Łaskiej Spółdzielni Mleczarskiej
-
III Piknik Kół Gospodyń Wiejskich z Powiatu Łaskiego
-
Maturzyści z LO w Kolumnie zakończyli rok szkolny
-
Kwietna łąka Młodzieżowej Rady Miejskiej
-
Obchody 85. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Łasku