Poniedziałek, 4 lipca 2022 r., imieniny Malwiny, Izabeli, Aureliana

Pogotowie ReporterskieMy name is Jaś. Podsumowaliśmy projekt „Łódzkie dwujęzyczne”

(fot. Sebastian Sołtyszewski)

 

Ponad 2,5 tysiąca maluchów z 25 przedszkoli w całym województwie przez ostatni rok uczyło się języka angielskiego w ramach pilotażowego projektu „Łódzkie dwujęzyczne”. W poniedziałek, w Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Łodzi, podsumowano te zajęcia prowadzone oczywiście przez zabawę. 

Nauczyciele mówili o zaletach nauki języka obcego od najmłodszych lat, przedszkolaki chwaliły się nowymi umiejętnościami, a władze samorządu województwa łódzkiego zapowiedziały kolejne edycje projektu.

- Kiedy marszałek Grzegorz Schreiber inicjował te działania, padły słowa znanego porzekadła: czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał. Dziś ten Jan może powiedzieć, że jest Johnem – powiedział Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego, który wziął udział w konferencji podsumowującej projekt. Jak podkreślił, jego celem było wyposażenie najmłodszych mieszkańców województwa w narzędzie do komunikacji, które i w dzieciństwie, ale przede wszystkim w dorosłym życiu, da nowe możliwości oraz perspektywy rozwoju.  - Język angielski, którego ludzie na świecie uczą się najchętniej jako języka obcego, otwiera drzwi do wiedzy, kompetencji i relacji międzyludzkich. Dlatego tak ważne jest, żeby możliwość nauki tego języka dać już od najmłodszych lat.

Realizacja „Łódzkiego dwujęzycznego” rozpoczęła się w czerwcu 2021 roku. W finansowanym z budżetu województwa łódzkiego projekcie wzięło udział 25 przedszkoli z całego regionu. Realizatorami działań były centra Rozwoju Edukacji WŁ w Łodzi, Piotrkowie, Skierniewicach, Sieradzu i Zgierzu. W pierwszym etapie zakupiono materiały dydaktyczne oraz przeszkolono nauczycieli, którzy od września intensywnie pracowali z przedszkolakami. Nauka poprzez zabawę objęła łącznie 2,5 tysiąca dzieci w całym województwie, choć jak zaznacza Sylwia Laskowska, dyrektor CRE WŁ, z programu docelowo skorzystały całe rodziny.

- Ponad 2,5 tysiąca maluchów z 25 przedszkoli w pięciu regionach, to jest już imponująca liczba, tym bardziej, że oni też mają rodzeństwo, więc jak popatrzeć w ten sposób, to żaden dzieciak nie uczył się sam, na pewno ćwiczył na bliskich, a przy okazji w tym projekcie wzięli udział i rodzice – mówiła dyrektor Laskowska.

Nauka była dostosowana do wielu i potrzeb przedszkolaków – dzieci uczyły się angielskich słówek i zwrotów przez taniec, śpiew, rysowanie i oglądanie filmów. W trakcie realizacji projektu w całym województwie powstało wiele ciekawych prac m.in. plastycznych, które jednocześnie służyły jako pomoce dydaktyczne. W poniedziałek, w CRE WŁ w Łodzi, były one tłem konferencji, bo organizatorzy przygotowali wystawę dzieł maluchów z przedszkoli z całego województwa. Dzieciaki pochwaliły się też praktyczną umiejętnością posługiwania się językiem angielskim: przed gośćmi konferencji wystąpiły dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 112 mieszczącego się przy ulicy Wileńskiej w Łodzi.

Była też część skierowana do dorosłych uczestników projektu – nauczycieli przedszkolnych, koordynatorów z poszczególnych części województwa oraz pracowników CRE WŁ. Wzięli oni udział w wykładzie prof. dr hab. Magdaleny Olpińskiej-Szkiełko z Uniwersytetu Warszawskiego, eksperta badań nad dwujęzycznością, pod tytułem „Czy stworzenie wielojęzycznego społeczeństwa opartego na wiedzy jest możliwe?”. Po wykładzie był także panel dyskusyjny i możliwość wymiany doświadczeń.

Te są bardzo cenne, bo projekt „Łódzkie dwujęzyczne”, wpisujący się w Strategię Województwa Łódzkiego 2030, będzie kontynuowany.  

- Te działania są bardzo potrzebne – dodaje Sylwia Laskowska. Jak zapewniła, prace nad kolejną edycją już trwają. – Jeżeli chodzi o naukę języka angielskiego, to im wcześniej, to tym lepiej i tym łatwiej.

 

Skomentuj [ 0 ]
12:35, 22.06.2022 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Pogoda

Popularne artykuły


ReklamaNajnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie
Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


Najnowsze komentarze
Najnowsze zdjęcia


© Copyright 2011-2022 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Projekt i wykonanie: PRO-NET