Środa, 10 sierpnia 2022 r., imieniny Borysa, Filomeny, Wawrzyńca

Pogotowie Reporterskie

Sędziejowice. Owocne rozmowy i świetna zabawa

Powiat łaski, a konkretnie tutejsze Sędziejowice były kolejnym przystankiem na trasie cyklu „Porozmawiajmy w Łódzkiem”. Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego, spotkał się z mieszkańcami, by rozmawiać o ofercie Urzędu Marszałkowskiego i funduszach europejskich, a potem bawić się wspólnie na pikniku.

Piątkową wizytę w powiecie łaskim marszałek Grzegorz Schreiber rozpoczął jednak od odwiedzin w miejscach, gdzie zrealizowane zostały lub powstaną inwestycje wsparte pieniędzmi z programów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. W miejscowości Dobra marszałek spotkał się mieszkańcami i wręczył im czek na budowę nowoczesnej świetlicy – miejsca integracji. To właśnie mieszkańcy Dobrej jako jedyni w powiecie łaskim zyskali dofinansowanie w nowym konkursie „Infrastruktura sołecka na plus”, na który z budżetu województwa łódzkiego przeznaczone zostały 2 miliony złotych. Dobra na budowę swojej świetlicy otrzymała 100 tysięcy zł.

- Do tej pory wspieraliśmy sołectwa grantami na drobne inwestycje. Jednak słyszałem od państwa, że potrzebne jest też wsparcie obejmujące większe przedsięwzięcia, dlatego zaproponowaliśmy program „Infrastruktura sołecka na plus”. To jego pierwsza edycja, a państwo jesteście pierwszymi zwycięzcami tego programu w powiecie łaskim. Serdecznie gratuluję - mówił Grzegorz Schreiber.

Z kolei w Brzykowie w gminie Widawa marszałek odwiedził księdza Jacka Gładysza, proboszcza parafii św. Jana Chrzciciela. W należącym do parafii kościele dzięki dotacji z programu „Łódzkie ratuje zabytki” odnowiony został ołtarz główny p.w. św. Anny Samotrzeć oraz będący jego częścią obraz z XVIII wieku.

Marszałek Schreiber obejrzał także wielofunkcyjne boisko w Sędziejowicach-Kolonii, które zostało kompleksowo wyremontowane dzięki wsparciu z programu „Infrastruktura sportowa na plus”.  Wspólnie z wójtem gminy Sędziejowice Dariuszem Cieślakiem złożył też kwiaty pod pomnikiem imienia Powstańców 1863 r. na cmentarzu parafialnym w Sędziejowicach.

Spotkanie z cyklu „Porozmawiajmy w Łódzkiem” zostało zorganizowane w Gminnym Ośrodku Kultury w Sędziejowicach. Marszałek Grzegorz Schreiber spotkał się tu z lokalnymi samorządowcami i przedstawicielami organizacji pozarządowych. Samorząd województwa łódzkiego reprezentowały także Iwona Koperska, przewodnicząca Sejmiku WŁ oraz radna wojewódzka Dorota Więckowska. Wśród gości byli między innymi parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości: senator Maciej Łuczak oraz posłowie Piotr Polak i Paweł Rychlik.

Marszałek zachęcał lokalnych samorządowców i organizacje pozarządowe, by sięgali po pieniądze, jakie w licznych programach oferuje Urząd Marszałkowski.

- Choć bywam za to krytykowany, to my kierujemy naszą współpracę, naszą pomoc do mniejszych gmin w o wiele większym stopniu niż to było w poprzednich kadencjach. Oczywiście nie zapominamy o miastach, również o tym największym w województwie, ale dbamy o to, aby nie wyłączać z tej pomocy mniejszych samorządów. Działamy zresztą podobnie, jak rząd Prawa i Sprawiedliwości, który jest naszym znakomitym partnerem. Ten sposób działania rządu przenosimy na poziom województwa - mówił marszałek Grzegorz Schreiber

O ofercie samorządu wojewódzkiego informowali tradycyjnie dyrektorzy departamentów, kierownicy projektów i szefowie instytucji podległych samorządowi województwa.

Podczas spotkania marszałek, przewodnicząca Iwona Koperska oraz radna Dorota Więckowska wręczyli symboliczne czeki. Były to m.in. granty z projektów „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski - Ogrody przyjazne naturze”, „Łódzkie ratuje zabytki” i „Infrastruktura sportowa na plus”.

W tym samym czasie rozpoczął się Piknik Województwa Łódzkiego. Na terenie Urzędu Gminy w Sędziejowicach stanęły między innymi scena, stoiska departamentów Urzędu Marszałkowskiego i jednostek samorządu województwa, stoiska z przysmakami kół gospodyń wiejskich. Były atrakcje i konkursy dla najmłodszych oraz występy lokalnych artystów.

Panie z kół gospodyń wiejskich przygotowały specjały, które podbiły serca nie tylko mieszkańców Sędziejowic, ale także komisji konkursowej, której zadaniem był wybór najsmaczniejszego dania pikniku. Swoje popisowe potrawy zaprezentowały: KGW Pruszkowianki, KGW Grabno-Zamość, KGW Grabianki, KGW Brody, Polsko-Ukraińskie KGW w Byszewach, KGW Dobrowianki. Konkurs potraw regionalnych wygrało KGW Dobrowianki z Dobrej za danie o wdzięcznej nazwie: krem z żurkiem, prażuchem, grillowana biała kiełbasa, jajko przepiórze i oliwka pietruszkowa.

 

Skomentuj [ 3 ]
18:30, 30.07.2022 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Piotr @ 10:35, 31.07.2022r. IP: *.*.165.100

Kraj tonie ale igrzyska dla mas trwają. Za dodrukowane pieniądze można się bawić, ciekawe jak długo. Dziś część ich kocha, zima i bieda tą miłość do sitwy zweryfikuje!

Ja @ 23:39, 31.07.2022r. IP: *.*.173.5

Tak jest PiS doprowadził niebio ruiny Polskę ale do katastrofy gospodarczej polskich rodzin a Cieslak Wojt PSL podaje pisiorom rękę ,będziemy to pamiętać

Ela @ 09:35, 02.08.2022r. IP: *.*.210.235

Impreza zorganizowana przez urząd Marszalkowski i wójta to po prostu zwykły niewypał, to pan marszałek przyjeżdża i mówi jak mamy się zachowywać, co mamy robić jak można zrobić przekręty żeby dostać z urzędu Marszałkowskiego pieniądze, to jest Hańba dla tego urzędu i tych swoich pseldo przyd iPadów , przywieźli autobus ludzi i na tym oparli całą imprezę PiS i psl

Dodaj komentarz
Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Pogoda

Popularne artykuły


ReklamaNajnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie
Ostatnio na forum

Więcej dyskusji

Najnowsze komentarzeNajnowsze zdjęcia


© Copyright 2011-2022 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Projekt i wykonanie: PRO-NET