Środa, 10 sierpnia 2022 r., imieniny Borysa, Filomeny, Wawrzyńca

Pogotowie Reporterskie

Buczek. Ratujemy miejsca pamięci

W pierwszych dniach lipca 2022 roku z inicjatywy Grażyny Struzik, przy wsparciu Wójta Bronisława Węglewskiego powstał Społeczny Komitet Odnowy Miejsc Pamięci Narodowej położonych na terenie Gminy Buczek. Siedzibą Komitetu jest Gminna Biblioteka Publiczna w Buczku znajdująca się przy ulicy Szkolnej 1.

Przed powstaniem komitetu Gmina Buczek starała się pozyskać środki zewnętrzne na odnowę miejsc pamięci. Niestety z powodu braku jakiejkolwiek dokumentacji pozyskanie środków stało się niemożliwe. Wobec tego jedyną drogą na ratunek pomnikom historii było powołanie do życia Społecznego Komitetu. 

Założyciele Komitetu jak również jego sympatycy dotarli do historii jednego z żołnierzy poległych w czasie II Wojny Światowej. Mowa o Tomaszu Słomianie, który zginął w dniu 3 września 1939 roku w Czestkowie. Właśnie nagrobek Tomasza Słomiana chcielibyśmy odnowić w pierwszej kolejności.  W związku z tym zwracamy się do wszystkich mieszkańców gminy i nie tylko, z prośbą o pomoc w sfinansowaniu tego przedsięwzięcia. 

Miejsce pochówku Tomasza Słomiana chyli się ku upadkowi. Pomnik wymaga odnowienia. Jest on ważnym symbolem, przypomina historyczne dzieje  naszego narodu. To również znak, który łączy tych, którzy dbali o to miejsce z tymi, którzy przyjdą po nas. Jest miejscem kultu pamięci o bohaterach wojennych i nie może ulec zapomnieniu. Nie możemy pozostać obojętni wobec ogromnego poświęcenia, jakim był udział w obronie naszej ojczyzny tego młodego człowieka. Pamięć o Tomaszu Słomianie musi trwać! Szczególnie teraz, kiedy za naszą wschodnią granicą trwają działania wojenne, pamięć o poległych nabiera innego wymiaru.  

Pokładając nadzieję na Państwa przychylną reakcję na nasz apel, podajemy nr konta, na które można dokonywać wpłat: 

Konto Społecznego Komitetu Odnowy Miejsc Pamięci Narodowej położonych na terenie Gminy Buczek

BS Warta O/Buczek Nr  83 9270 0006 0105 6006 2001 0001

Bliższe informacje o działalności Komitetu Odnowy Miejsc Pamięci położonych na terenie Gminy Buczek można odnaleźć na Facebooku.

https://www.facebook.com/Spo%C5%82eczny-Komitet-Odnowy-Miejsc-Pami%C4%99ci-Narodowej-Gmina-Buczek-106638008785994

Jeżeli jesteście państwo w posiadaniu informacji na temat historii naszego regionu, które mogłyby się przyczynić do ocalenia bądź ujawnienia miejsc pamięci prosimy o kontakt pod nr telefony Gminnej Biblioteki Publicznej w Buczku 43 677 44 43 bądź droga mailową na adres komitet.buczek@gmail.com

 

                                                                     

                                                       Społeczny Komitet Odnowy Miejsc Pamięci Gminy Buczek

Skomentuj [ 0 ]
16:20, 04.08.2022 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Pogoda

Popularne artykuły


ReklamaNajnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji

Najnowsze komentarze


Najnowsze zdjęcia


© Copyright 2011-2022 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Projekt i wykonanie: PRO-NET