Środa, 10 sierpnia 2022 r., imieniny Borysa, Filomeny, Wawrzyńca

Pogotowie Reporterskie

Razem w Sieradzu o skróceniu czasu pracy do 7 godzin

Partia Razem składa projekt ustawy zakładającej skrócenie wymiaru czasu pracy. Działacze ugrupowania zapewniają, że ustawa ulży przepracowanym polskim pracownikom i zapewni korzyści pracodawcom. Internetowo przedsięwzięcie może poprzeć każdy.

- Permanentne przemęczenie i brak czasu wolnego ma katastrofalne skutki dla polskiego społeczeństwa. Rozpadowi ulegają więzi rodzinne i społeczne, spada aktywność obywatelska, pogarsza się stan zdrowia. Dlatego postanowiliśmy złożyć projekt ustawy w Sejmie, który skróci czas pracy z ośmiu do siedmiu godzin dziennie, tak jak to jest na przykład we Francji – mówiła Paulina Matysiak na dzisiejszej konferencji prasowej na sieradzkim rynku. 

Partia zapowiada wniesienie projektu ustawy skracającej czas pracy z 8 godzin do 7 godzin dziennie. Jak argumentują lewicowi działacze, poza realizacją celów społecznych i zapewnieniu pracodawcom większej wydajności siły roboczej, ustawa ulży też przepracowanym pracownicom i pracownikom. Według raportów Hays Polska, niemal 75 proc. zatrudnionych w Polsce świadczy pracę w nadgodzinach. Ponad połowa z nich nie otrzymuje za tę pracę wynagrodzenia, czyli pracę w godzinach nadliczbowych świadczy nieodpłatnie. 62 proc. pracujących w nadgodzinach skarży się na stres, przemęczenie i inne dolegliwości związane z pracą. O skali problemu świadczą doniesienia Państwowej Inspekcji Pracy. Kontrole wykazują przypadki osób, które w ciągu kilku lat wyrobiły nawet 700 godzin nadliczbowych, za które nie otrzymały wynagrodzenia, ani dnia wolnego.

– Więcej czasu spędzonego na relaksie przełoży się na niższy poziom stresu, mniejsze 

wyczerpanie zawodowe. Do tego dochodzą argumenty o szerszych możliwościach rozwoju osobistego pracownika, który czas wolny mógłby przeznaczyć na rozwój umiejętności i zainteresowań. Poszerzone w wolnym czasie kompetencje mogłyby zwiększyć wydajność siły roboczej – mówił podczas konferencji Ernest Rzeźnikowski, sieradzki przedsiębiorca.

35 godzin w tygodniu od ponad dwudziestu lat pracują już m.in. Francuzi, Duńczycy, czy Norwegowie

– Zmniejszenie wymiaru pracy odbędzie się bez wpływu na miesięczne dochody osób pracujących obecnie w wymiarze 40 i więcej godzin w tygodniu – mówiła Anna Sikora, liderka Razem w Sieradzu. – To oznacza, że zmniejszenie czasu pracy nie powinno mieć wpływu na poziom miesięcznych zarobków pracowników i pracownic w Polsce. Niezaprzeczalne korzyści nie ominą również pracodawców. Wypoczęty i dobrze opłacany pracownik, który w wolnym czasie ma możliwość rozwoju osobistego w oczywisty sposób będzie bardziej wydajny w pracy.

Partia Razem wraz z klubem Lewicy zapowiadają złożenie projektu ustawy skracającej czas pracy we wrześniu. Ale inicjatywę "Pracujmy krócej" może wesprzeć każdy. Wystarczy podpisać pod internetową petycją na stronie https://pracujmykrocej.pl/ 

Skomentuj [ 4 ]
08:20, 05.08.2022 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Pawel @ 12:23, 05.08.2022r. IP: *.*.73.182

Serio?

Gawel @ 12:44, 05.08.2022r. IP: *.*.15.158

Nie, na żarty, za to za pisa jest na poważnie - 12 godzin dziennie za miskę ryżu, bo na więcej nie wystarczy.

hej @ 18:28, 07.08.2022r. IP: *.*.156.36

Wcale niech nie pracują tylko po pensję niech przychodzą.

POPISNAUKA @ 13:45, 09.08.2022r. IP: *.*.39.106

Taki piękny plakat widziałam w lat 60tych rów melioracji w nim 100 osób z szpadlami 40 lat później ten sam plakat 5 osób i koparka hahaha i do tego te 5 osób opartych szpadlami ciekawe ;)

Dodaj komentarz
Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Pogoda

Popularne artykuły


ReklamaNajnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie
Ostatnio na forum

Więcej dyskusji

Najnowsze komentarzeNajnowsze zdjęcia


© Copyright 2011-2022 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Projekt i wykonanie: PRO-NET