Poniedziałek, 3 października 2022 r., imieniny Teresy, Józefy, Heliodora

Pogotowie Reporterskie

3 miliony dla OSP w Łódzkiem

(fot. Piotr Wajman)

 

Nowe pompy, węże, radiostacje, nożyce, kamery termowizyjne, agregaty, odzież bojowa – to sprzęt, jaki jeszcze w tym roku trafi do remiz 156 jednostek OSP w Łódzkiem. Pieniądze na ten cel – 3 mln złotych – przekazał Samorząd Województwa Łódzkiego, który w ten sposób chciał wesprzeć te straże, które część swojego wyposażenia przekazały dla Ukrainy. 

We wtorek, 20 września, w siedzibie OSP Rąbień (pow. zgierski) symboliczne czeki odebrali druhowie z 27 jednostek z całego województwa - to tylko część ze wszystkich 156 OSP, które wygrały w konkursie „Zwiększenie potencjału ratowniczego ochotniczych straży pożarnych województwa łódzkiego”.  Po raz pierwszy jednostki mogły same aplikować o pieniądze, bez pośrednictwa gmin, jak to było do tej pory.

 – Jako samorząd województwa chcemy być bliżej was, chcemy, żebyście wiedzieli, że macie w nas partnera – podkreślił Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego podczas uroczystości przekazania czeków.  Zainteresowanie konkursem było tak duże, że sejmik podwoił kwotę dotacji z 1,5 do 3 mln zł. Wnioski złożyło 385 straży, co jak przypomniał marszałek bardzo dużo mówi o konieczności doposażania strażaków-ochotników.

 – Na co dzień to wy druhowie przybywacie z pomocą, a dzisiaj tę rolę odwracamy, bo to my przychodzimy z drobną pomocą dla was – dodał Grzegorz Schreiber. Konkurs został ogłoszony w połowie roku. Jego celem było doposażenie przede wszystkim tych  jednostek, które oddały swój sprzęt strażakom z Ukrainy. – Doceniamy te straże, które w obliczu największego zagrożenia potrafią się dzielić z innymi. Wy wsparliście druhów z Ukrainy, my wspieramy was,  żebyście mogli uzupełnić wyposażenie – podkreślił marszałek.

Dotacje dla poszczególnych jednostek wynoszą od 3 do 20 tys. zł. W każdym przypadku to pieniądze na konkretne wyposażenie wskazane przez daną jednostkę. OSP Kalinowa z pow. sieradzkiego chce kupić nomexy (specjalistyczną odzież bojową) i agregat prądotwórczy. – Brakuje nam tego sprzętu, a mieliśmy przykład Smaszkowa, nad którym przeszła trąba powietrzna. Nasz obecny agregat jest wyeksploatowany, nie wystarcza na nasze potrzeby, a one są coraz większe. Porządny agregat w trudnych sytuacjach jak wichury i inne klęski żywiołowe sprawi, że będziemy mogli skutecznie pomóc mieszkańcom – mówi Dariusz Mikołajczyk, prezes OSP Kalinowa.

Z kolei OSP Sieradz za 20 tys. zł będzie kupować zestaw podpór stabilizujących do zabezpieczenia pojazdów podczas wypadków drogowych. – Nie mamy takiego sprzętu – przyznaje Robert Tworek, prezes jednostki. – Jesteśmy w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym i dużo jeździmy do wypadków, to prawie połowa naszych wszystkich wyjazdów w roku. Bardzo się cieszymy z tej dotacji, bo zestaw podpór jest nam niezbędny do działań, które prowadzimy na S8 i drogach krajowych.

W uroczystej zbiórce przed strażnicą OSP Rąbień wzięli też udział nadbrygadier Krzysztof Hejduk, zastępca komendanta głównego PSP, nadbrygadier Grzegorz Janowski, łódzki komendant wojewódzki PSP w Łodzi oraz jego zastępca, starszy brygadier Paweł Malinowski. W wydarzeniu uczestniczył również poseł Piotr Polak, radna wojewódzka Dorota Więckowska i samorządowcy m.in. z Aleksandrowa Łódzkiego.

- Dziękuję za ten program, to wsparcie jest niezbędne – podkreślił nadbryg. Krzysztof Hejduk, który sam jest członkiem OSP w Rąbieniu, gospodarza uroczystości, ale i jednej z wygranych jednostek. Jak przypomniał, to strażacy ochotnicy, ramię w ramię z zawodowcami z PSP są zawsze pierwsi na miejscu zdarzenia. – Pandemia, Białoruś a potem Ukraina  pokazały, że strażacy są pierwsi do reakcji w sytuacji każdego zagrożenia życia i mienia – powiedział.

Jak przypomniał komendant, druhowie z Łódzkiego mogą liczyć na wspólną pomoc Komendy Głównej PSP, samorządu województwa, samorządów lokalnych i WFOŚiGW. Dzięki tej współpracy strażacy ochotnicy mają nowe auta, a w przyszłych latach – jak deklarował nadbryg. Krzysztof Hejduk – będą mogli liczyć na wsparcie przy remontach remiz.

 

Skomentuj [ 0 ]
09:40, 22.09.2022 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Pogoda

Popularne artykuły


ReklamaNajnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji

Najnowsze komentarze


Najnowsze zdjęcia


© Copyright 2011-2022 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Projekt i wykonanie: PRO-NET