Wtorek, 29 listopada 2022 r., imieniny Błażeja, Saturnina, Fryderyka

Pogotowie Reporterskie

W Łasku odsłonięto pomnik kanclerza wielkiego koronnego i prymasa Polski Jana Łaskiego (zdjęcia)

 

Siedzący nieopodal kolegiaty Jan Łaski dumnie spogląda na swoje miasto. Uroczyste odsłonięcie pomnika wielkiego Polaka i męża stanu było jednym z najważniejszych punktów w kalendarzu obchodów 600-lecia nadania praw miejskich Łaskowi. 

W niedzielnych uroczystościach wzięli udział parlamentarzyści, samorządowcy na czele z Wojewodą Łódzkim Tobiaszem Bocheńskim, duchowieństwo pod przewodnictwem Metropolity Łódzkiego Arcybiskupa Grzegorza Rysia i liczni mieszkańcy.

Przybyłych na uroczystość gości przywitał Burmistrz Łasku Gabriel Szkudlarek, który następnie w towarzystwie Wojewody Łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego i Proboszcza łaskiej kolegiaty ks. kan. Piotra Pirka odsłonił wykonany z brązu monument. Poświecenia pomnika dokonał Arcybiskup Grzegorz Ryś.

Tego dnia w łaskiej kolegiacie odprawiona została msza św. dziękczynna za 600 lat Łasku jako miasta, koncelebrowana przez Arcybiskupa Grzegorza Rysia i Arcybiskupa Seniora Władysława Ziółka. Po mszy wysłuchano koncertu Zespołu Kameralnego No-Net pt. „Fantazje Maryjne”.

Autorem pomnika Jana Łaskiego jest znany twórca dr hab. Karol Badyna, polski rzeźbiarz, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Miejsce, gdzie stanął nie jest przypadkowe. Najstarszy murowany w mieście budynek, czyli kolegiata powstała właśnie dzięki Janowi Łaskiemu.

 

Zobacz zdjęcia:

Odsłonięcie pomnika kanclerza wielkiego koronnego Jana Łaskiego

 

Materiał filmowy 8TVR

 

 

Skomentuj [ 3 ]
17:00, 26.09.2022 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

dwiewieże @ 09:23, 27.09.2022r. IP: *.*.238.30

ciągle o tym OSIRZE i, że na sport za mało, ciągły hejt w tym temacie, obawiam się, że jak te osiłki dojdą do władzy to chodzenie w dresach po Łasku będzie obowiązkiem

kacper @ 13:36, 27.09.2022r. IP: *.*.53.142

nie na miasto tylko na kolegiatę

Dziad @ 12:49, 28.09.2022r. IP: *

Sport w Łasku umiera zwłaszcza piłka nożna bo nie ma obiektów ! Na CSiR nie da się nic zrobić bo bagna i woda wysoko a to nie można pomyśleć o innym miejscu żeby te pieniądze przerzucić i stworzyć nowy projekt ? Narutowicza utrzymuje Korab a mógłby być to super obiekt gdyby tak ktoś z UM pomyślał o tym miejscu.

Dodaj komentarz
Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Pogoda

Popularne artykuły


ReklamaNajnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie
Ostatnio na forum

Więcej dyskusji

Najnowsze komentarze


Najnowsze zdjęcia


© Copyright 2011-2022 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Projekt i wykonanie: PRO-NET