Wtorek, 29 listopada 2022 r., imieniny Błażeja, Saturnina, Fryderyka

Pogotowie Reporterskie

Spotkanie z Anną Marią Wesołowską

 

W dniu 27 października 2022 roku Szkołę Podstawową nr 1 im. T. Kościuszki w Łasku odwiedziła  pani sędzia Anna Maria Wesołowska. Spotkanie otworzyła pani dyrektor Izabela Knul, która przedstawiła dostojnego gościa oraz przywitała uczniów klasy VII i wszystkich klas VIII wraz z opiekunami. Projekt ten przebiegał pod nazwą „Współczesne zagrożenia bezpieczeństwa  dzieci i młodzieży”

Anna Maria Wesołowska znana jest z paradokumentu ,,Sędzia Anna Maria Wesołowska”. Ta wyjątkowa osoba, jest nie tylko postacią telewizyjną, ale przede wszystkim sędzią która przez  40 lat orzekała w Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Łodzi. Z udziałem gościa przeprowadzone zostały dwa spotkania edukacyjno- profilaktyczne. W tych niezwykłych lekcjach prawa i profilaktyki wzięło udział 105 uczniów. Z kolei drugie spotkanie, które odbyło się w godzinach popołudniowych dedykowane było dla nauczycieli i rodziców. Wzięło w nim udział 30 pracowników szkoły oraz 40 opiekunów. 

Tematy omawiane w czasie spotkania wywołały ogromne zainteresowanie, a czas przeznaczony okazał się zbyt krótki na wyczerpujące odpowiedzi. 

Podczas spotkań poruszane były sprawy związane z przestępczością nieletnich i odpowiedzialnością prawną za czyny karalne. Pani Sędzia uświadamiała zebranym, że coraz więcej młodych ludzi staje przed sądem, coraz młodsi dokonują przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, sięgają po alkohol, narkotyki i inne używki. Uświadamiała młodych ludzi, gdzie istnieją granice między głupstwem a przestępstwem, żartem a wykroczeniem przytaczając historię „chłopaka z różą”. Unaoczniła jak wygląda życie młodego człowieka „po błędzie”. Pani Sędzia upatruje przyczyny tego stanu w zacierających  się granicach między tym, co jest dobre, a co złe. Mówiła o braku szacunku dla siebie oraz dla drugiego człowieka. Namawiała, by przerywać zmowę milczenia, by przełamywać złe zasady i nie ukrywać problemów. Poruszyła także zagadnienia dotyczące niebezpieczeństw, które czyhają na dzieci i młodzież w internecie. Pani Sędzia w bardzo ciekawy sposób opowiadała o swoich doświadczeniach zawodowych. Przytoczyła historie z sali sądowej, które szczególnie zapadły jej w pamięć. Podczas wizyty zachęcała młodzież do aktywnego włączania się w edukację prawną poprzez tworzenie w szkołach tzw. „kącika prawnego”. Uczniowie mogli dowiedzieć się również wiele o pracy sędziego. Potencjalni przyszli prawnicy mogli nawet przymierzyć togę i wziąć do ręki łańcuch sędziowski

Pani Anna Maria Wesołowska w trakcie drugiego spotkania adresowanego do nauczycieli i rodziców, omówiła kwestie dotyczące ochrony młodzieży przed przemocą i konfliktami z prawem. Zwróciła uwagę na problemy przemocy fizycznej i psychicznej w rodzinie, szczególnie uwrażliwiała dorosłych, jak ważna jest umiejętność słuchania i rozmawiania z młodym człowiekiem. Przypomniała rodzicom o obowiązku współpracy ze szkołą w organizowaniu kształcenia i wychowania dzieci i młodzieży. Przykłady przekazane przez Panią Sędzię uświadomiły  rodzicom, jak ważną rolę odgrywają oni w życiu
i rozwoju własnych dzieci. Sędzia, omawiając przykładowe sytuacje i przepisy prawa, powoływała się na własne doświadczenia z sali rozpraw. Podkreśliła, żeby wychować szczęśliwe i dobre dzieci potrzebny jest autentyczny rodzic, który kocha, ale również wymaga od swojego dziecka. Podkreśliła, że szkoła, to najważniejsze miejsce na świecie, bo tu buduje się przyszłość. Autorytet szkoły i rodzica oraz współpraca między nimi może zagwarantować sukces wychowawczy. Pani Sędzia mówiła o obowiązkach rodzica wobec dziecka, jak również o obowiązkach dziecka wobec rodziny i instytucji szkoły. Kluczem do wszystkiego jest rozmowa, dobra współpraca, a cel niezmiennie jeden- dobro dziecka.

Spotkanie z sędzią Anną Marią Wesołowską z pewnością było bardzo ciekawą i interesującą lekcją życia, która być może skłoni niejedną osobę do refleksji i pozwoli dostrzec problemy innych w najbliższym otoczeniu.

 

Skomentuj [ 2 ]
17:15, 17.11.2022 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Jan @ 08:01, 18.11.2022r. IP: *

Gdyby od początku transformacji ustrojowej środowisko sędziowskie było bardziej otwarte na społeczeństwo, gdyby nie było tak hermetyczne i wyobcowane i gdyby było wśród nich więcej osób wychodzących do ludzi jak bohaterka artykułu, mali ludzie nigdy nie odważyliby się brutalnie i totalnie atakować polskich sędziów.

Stefan @ 00:40, 19.11.2022r. IP: *.*.211.30

Tere fere, homo sowieticus pisus się nie odważy? A kto im zabroni? Przecież z nimi Bóg, a kto przeciwko nim to gorszy sort, element animalny, zdrajcy.
Radio Maryja i TVP potwierdzi wszystko jak będzie potrzeba.

Dodaj komentarz
Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Pogoda

Popularne artykuły


ReklamaNajnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji

Najnowsze komentarze

Najnowsze zdjęcia


© Copyright 2011-2022 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Projekt i wykonanie: PRO-NET