UNICEF. Liczba matek cierpiących na niedożywienie wzrosła o jedną czwartą
W 12 krajach najsilniej dotkniętych globalnym kryzysem żywnościowym i żywieniowym liczba ciężarnych i karmiących piersią dziewcząt i kobiet, cierpiących z powodu ostrego niedożywienia, wzrosła od 2020 r. z 5,5 mln do 6,9 mln – wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez UNICEF.
Publikacja wskazuje, że połowa przypadków zahamowania wzrostu u dzieci poniżej 2. roku życia rozwija się w czasie ciąży i w pierwszych sześciu miesiącach życia. UNICEF wzywa do pilnych inwestycji w kluczowe programy dotyczące żywienia dziewcząt i kobiet oraz do rozwiązania problemu ich niedożywienia.
Globalny kryzys żywieniowy, najwyraźniej odczuwalny w 12 krajach (Afganistan, Burkina Faso, Czad, Etiopia, Kenia, Mali, Niger, Nigeria, Somalia, Sudan Południowy, Sudan i Jemen) pogłębia się przez toczącą się wojnę w Ukrainie i trwającą suszę, a także konflikty i niestabilność w niektórych krajach regionu. Epicentrum tego kryzysu stanowią Azja Południowa i Afryka Subsaharyjska, gdzie mieszka dwie trzecie spośród wszystkich dorastających dziewcząt i kobiet cierpiących na niedowagę na świecie, a także 3 na 5 doświadczających anemii. Prawdopodobieństwo niedowagi u dziewcząt i kobiet z najuboższych gospodarstw domowych jest dwukrotnie wyższe niż u tych z najbogatszych rodzin.
Globalnie ponad miliard nastolatek i kobiet cierpi z powodu niedożywienia (w tym niedowagi i niskiego wzrostu), niedoborów podstawowych mikroelementów oraz anemii, co ma katastrofalne skutki dla ich życia i samopoczucia.
"Dziewczęta i młode kobiety muszą mieć zapewnione odpowiednie odżywianie, by prawidłowo się rozwijać. Jest to kluczowe zwłaszcza podczas ciąży, gdy organizm potrzebuje jeszcze większej ilości niezbędnych składników odżywczych, aby zapewnić właściwy wzrost i rozwój dziecka. Niezaspokojenie tych potrzeb żywieniowych ma poważne konsekwencje zarówno dla matek, jak i ich dzieci". (Renata Bem, Dyrektor Generalna UNICEF Polska)
Raport UNICEF zwraca uwagę, że globalne kryzysy nadal nieproporcjonalnie częściej zaburzają dostęp kobiet do odpowiedniej żywności. W 2021 r. w takiej sytuacji było o 126 mln więcej kobiet niż mężczyzn, w porównaniu z różnicą sięgającą 49 mln w 2019 r. W ciągu dwóch lat dysproporcja między płciami w zakresie braku bezpieczeństwa żywnościowego zwiększyła się ponad dwukrotnie.
"Światowy kryzys żywnościowy wpędza miliony matek i ich dzieci w poważne niedożywienie. Bez pilnych działań ze strony społeczności międzynarodowej konsekwencje takiej sytuacji mogą trwać przez kolejne pokolenia. Aby zapobiec niedożywieniu dzieci, musimy również zająć się właściwym podejściem do odżywiania dorastających dziewcząt i kobiet. W przeciwnym razie wzrasta ryzyko zagrażających życiu komplikacji, w tym w czasie ciąży i porodu, a szanse na urodzenie niedożywionych dzieci rosną. Co więcej, brak odpowiedniego odżywiania nastolatek i kobiet utrwala nierówności płci, powodując zmniejszenie ich potencjału edukacyjnego czy zawodowego". (Catherine Russell, Dyrektor Generalna UNICEF)
Skala zjawiska złego odżywiania wśród dziewcząt i kobiet oraz jego długofalowe konsekwencje wymagają pilnego podjęcia działań. Raport UNICEF wzywa w związku z tym do niezwłocznego poczynienia inwestycji w kluczowe programy dotyczące żywienia dziewcząt i kobiet oraz do jak najszybszego rozwiązania problemu ich niedożywienia.
- Skomentuj [ 0 ]
- 14:40, 14.03.2023 r.
Wasze komentarze
Dodaj komentarz
Reklama





Popularne artykuły
- Nastolatka pod kołami nissana
- Łask. Odeszli do wieczności
- Buczek. Zdaniem Wójta
- Potrącenie dwóch nastolatek na przejściu dla pieszych w Łasku
- Buczek. Setne urodziny Mariana Kępczaka
- Przebudowa 11 ulic w Woli Łaskiej i Ostrowie – prace nabierają tempa
- Zjednoczona Prawica o podwyżce cen biletów ZKM
- Policyjna asysta honorowa na ślubie łaskich policjantów
- Odeszła Halina Kaźmierska
- Przebudowa budynków mieszkalnych wielorodzinnych - ogłoszenie przetargu
Reklama


Najnowsze ogłoszenia
- Romantic Violin - skrzypce na ślub i inne uroczystości
- Garaż do wynajęcia
- Sprzedam ogródek działkowy
- Sprzątanie
- Sprzedam Opel Astra J
- Opieka nad osobą starszą
- kupie silnik 2.9 td do sprinter 212 / 312 do kwoty 7000
- Znaleziono kołpak Renault 15'
- Kocurki oddam do adopcji
- Zagubione klucze
Przeglądaj
Dodaj ogłoszenie bezpłatnie
Ostatnio na forum
- Jak zmienia się nasze miasto
- Szukam lokalnego korepetytora
- Podziękowanie
- Witam wszystkich, szukam lokalnego korepetytora
- Przerwy w oświetleniu ulic.
- Łohojsk nie powinien być już miastem partnerskim dla Łasku
- Zima,zima
- F16
- Czy mógłby ktoś wyjaśnić co z remontem drogi nr 473,cz będzie rondo w Bałuczu.
- Gdzie na bezpieczne zakupy
Więcej dyskusji
Najnowsze komentarze
- Facet do samochodu osobowego, co prawda dużego, podczepił wielką przyczepę z trzema mauzerami, k
- A bo sygnalizacja świetlna to powinna być w Łasku na każdym skrzyżowaniu! (dopiero zaczęły by
- Pamiętacie ten wypadek co dziewczynka zginęła jadąc z Łasku do Zduńskiej Woli i też Pan Szkud
- Pomagamy i chronimy - gratulacje.
- W świetle obowiązującego obecnie prawa to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu a kierowca winie
- Pięknie wyglądacie ,🎉🎊🎂
- Lazły gapiąc sie w telefony.Może i mialy pierwszenstwo,ale i co z tego? bum
- No cóż tylko pogratulować odwagi i umiejętności,br
awo. - Jak wielu z nas mam swoje poglądy, sympatię i także swoją interpretację tego co dzieje się w
- Panie Dominiku, proszę pisać od razu, że chodzi o ubezpieczenie a nie o informacje o wypadku.
Pogoda
Najnowsze zdjęcia
-
10. Festiwal Róży w Łasku
-
Święto Truskawki 2025 - część 1 (niedziela)
-
Święto Truskawki 2025 - część 4
-
Święto Truskawki 2025 - część 3
-
Święto Truskawki 2025 - część 2
-
Święto Truskawki 2025 - część 1
-
Walne zebranie delegatów Łaskiej Spółdzielni Mleczarskiej
-
III Piknik Kół Gospodyń Wiejskich z Powiatu Łaskiego
-
Maturzyści z LO w Kolumnie zakończyli rok szkolny
-
Kwietna łąka Młodzieżowej Rady Miejskiej

