Pomagamy dzieciom z zespołem FASD
Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży. Nawet jedna lampka wina do kolacji zaszkodzi dziecku w brzuchu matki. Niestety liczby nie wyglądają optymistycznie. 1076 dzieci na konsultacjach diagnostycznych, 605 z diagnozą zaburzeń ze spektrum FASD czyli płodowych zaburzeń alkoholowych. Tylu małych pacjentów z naszego regionu trafiło do Regionalnego Punktu Diagnozy i Terapii FASD, który funkcjonuje w strukturach Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi.
To dzieci, które mają problemy m.in. z rozwojem mowy, koordynacją ruchową, koncentracją i uczeniem się. Ich matki piły alkohol w ciąży. Regionalny Punkt FASD obchodzi dzisiaj 5-lecie działalności. W jubileuszowej uroczystości, oprócz małych pacjentów i ich rodziców, wziął udział Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego.
Pani Anna z Łodzi na terapię do Regionalnego Punktu Diagnozy i Terapii FASD przyjeżdża już z drugim dzieckiem. – Starsza dziewczynka uczy się teraz w szkole. Wcześniej miała problemy na przykład z łapaniem przedmiotów. A po terapii jest najlepszą uczennicą w klasie. Jestem z niej dumna. Skończyła już terapię – opowiada łodzianka. – Teraz do Punktu Diagnozy FASD przyjeżdżam z młodszym chłopcem. Panie, które tu pracują wkładają całe serce i bardzo im dziękuję.
Pani Anna jest rodziną zastępczą dla dzieci swojego brata. – Czytałam o FASD i obserwowałam dzieci. Niestety moje podejrzenia się sprawdziły w obu przypadkach– mówi kobieta.
Na jubileusz 5-lecia działalności Regionalnego Punktu FASD zaproszono dzisiaj dzieci będące pod opieką Punktu oraz ich rodziców i opiekunów. Uroczystość odbyła się w siedzibie Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi przy ul. Snycerskiej. Mali pacjenci wzięli udział w warsztatach cyrkowo – teatralny. Było dużo zabawy, poczęstunek i tort.
13 marcu 2018 roku odbyły się pierwsze konsultacje diagnostyczne w Regionalnym Punkcie Diagnozy i Terapii FASD. Było to pierwsze takie miejsce w Polsce powołane przez samorząd województwa. Dzieci z FASD mogą tu liczyć na kompleksową pomoc i wsparcie. Przeprowadzana są kompleksowe diagnozy, prowadzone terapie neurorozwojowe, organizowane spotkania psychoedukacyjne dla rodziców i opiekunów oraz grupy wsparcia. Każde dziecko objęte procesem diagnostycznym w kierunku FASD konsultowane jest przez lekarza i psychologa lub neuropsychologa. W zależności od indywidualnego procesu diagnostycznego dziecka zlecana jest również konsultacja psychiatryczna.
- Funkcjonujący od 5 lat Regionalny Punkt Diagnozy FASD to dowód na to, że samorząd województwa łódzkiego diagnozuje i odpowiednio reaguje na problem, gdy jest taka potrzeba – podkreśla Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego.
Do Regionalnego Punktu FASD można też zgłosić się na terapię prowadzoną metodą integracji sensorycznej SI oraz z wykorzystaniem elementów metody S. Masgutowej. Skorzystało z tej możliwości ponad 100 dzieci. Organizowane są spotkania psychoedukacyjne oraz grupy wsparcia dla rodziców i opiekunów dzieci, które już ukończyły proces diagnostyczny w Punkcie FASD. Udzielane jest wsparcie wychowawcze. W ramach psychoedukacji zorganizowane zostały cztery cykle czterodniowych spotkań, w których uczestniczyło 76 rodziców i opiekunów dzieci z FASD. Natomiast spotkania grup wsparcia odbywają się zwykle raz lub dwa razy w miesiącu.
Dr n. med. Monika Głuchowska, specjalista położnictwa i ginekologii Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. M.Pirogowa w Łodzi podkreśla, że w ciąży absolutnie nie wolno pić żadnego alkoholu. – To bardzo ważne. Każda ilość alkoholu w ciąży szkodzi – podkreśla doktor Głuchowska. – Absolutnie, wbrew niektórym opiniom, nie wolno sięgać nawet po lampkę czerwonego wina czy koniaku. Picie alkoholu w ciąży prowadzi m.in. do wad rozwojowych u dziecka oraz porodu przedwczesnego.
Niestety wciąż nie wszyscy rozumieją ten problem. – Zdarza się, że nawet do szpitala trafiają ciężarne pod wpływem alkoholu – podkreśla doktor Głuchowska. – Na szczęście mamy coraz więcej świadomych kobiet. Pomagają w tym publikacje medialne. Dlatego trzeba jak najwięcej mówić głośno o zaburzeniach FASD u dzieci.
Katarzyna Maciołek, dyrektor Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi podkreśla, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży. – Zaburzenia FASD niestety pozostaną do końca życia. Rehabilitacja nie skończy się nigdy – mówi dyrektor Maciołek.
- Skomentuj [ 0 ]
- 14:14, 16.03.2023 r.
Wasze komentarze
Dodaj komentarz
Reklama





Popularne artykuły
- Jubileuszowy 10. Festiwal Róży (zdjęcia i video)
- Łask. Odeszli do wieczności
- Łask. Startuje projekt „Miejskie Zacisze”
- Uwaga‼️‼️ zaginęła starsza pani‼️ AKTUALIZACJA
- Koniec roweru miejskiego w Łasku
- Bezpieczniej dla pieszych w Łasku
- Stracił panowanie nad motocyklem
- Wojewoda łódzki zwołuje sztab kryzysowy- AKTUALIZACJA
- Niż genueński podtopił regiony
- Aktualizacja ostrzeżenia meteo
Reklama


Najnowsze ogłoszenia
- poszukiwani respondenci z całej Polski!
- Kostka brukowa wokół pomników
- LETNISKO
- Wynajmę garaż
- Do wynajecia
- Toyota Yaris , benzyna, 2024 r, jak nowa
- Spszontanie
- Działki budowlane
- Stróżówka Portiernia Ochrona Wartownia Budka Parkingowa Pawi
- Skuter Aprilia Sonic 50 2T 2003r
Przeglądaj
Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Ostatnio na forum
- Jak zmienia się nasze miasto
- Szukam lokalnego korepetytora
- Podziękowanie
- Witam wszystkich, szukam lokalnego korepetytora
- Przerwy w oświetleniu ulic.
- Łohojsk nie powinien być już miastem partnerskim dla Łasku
- Zima,zima
- F16
- Czy mógłby ktoś wyjaśnić co z remontem drogi nr 473,cz będzie rondo w Bałuczu.
- Gdzie na bezpieczne zakupy
Więcej dyskusji
Najnowsze komentarze
- "niestety lata komuny bardzo wypaczyły w naszym społeczeństwie znaczenie własności wspólnej i
- Zosia | 15:44, 11.07.2025 r. Oczywiście, że są i pewnie nie byłby to problem... niestety mam prz
- Do Pana Jana. Podziwiam przenikliwe przypuszczenia. Jak się okazało, również w Łasku można spo
- no chyba, że się wtedy jeszcze z jakimś decydentem podzielił...
- Też nie mogę się dość przyczyny naniesienia tej powierzchni wyłączonej na Armii Krajowej. To
- @Wieśniak, za dużo filozofujesz. Jakoś nie widzę żeby ludzie opalali się na Pl. 11 Listopada,
- !?!? @ 14:53, 11.07.2025r. = Celina
- Będzie tak samo niewykorzystany jak skwer z drugiej strony kościoła. Mam wrażenie,.że ten proj
- Ten kto to ... wpuścił na rynek nazywa się - Chiny.
Pogoda
Najnowsze zdjęcia
-
10. Festiwal Róży w Łasku
-
Święto Truskawki 2025 - część 1 (niedziela)
-
Święto Truskawki 2025 - część 4
-
Święto Truskawki 2025 - część 3
-
Święto Truskawki 2025 - część 2
-
Święto Truskawki 2025 - część 1
-
Walne zebranie delegatów Łaskiej Spółdzielni Mleczarskiej
-
III Piknik Kół Gospodyń Wiejskich z Powiatu Łaskiego
-
Maturzyści z LO w Kolumnie zakończyli rok szkolny
-
Kwietna łąka Młodzieżowej Rady Miejskiej