Czwartek, 25 kwietnia 2024 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry

Pogotowie Reporterskie

Pomagamy dzieciom z zespołem FASD

(fot. Adam Staśkiewicz)

 

Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży. Nawet jedna lampka wina do kolacji zaszkodzi dziecku w brzuchu matki. Niestety liczby nie wyglądają optymistycznie. 1076 dzieci na konsultacjach diagnostycznych, 605 z diagnozą zaburzeń ze spektrum FASD czyli płodowych zaburzeń alkoholowych. Tylu małych pacjentów z naszego regionu trafiło do Regionalnego Punktu Diagnozy i Terapii FASD, który funkcjonuje w strukturach Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi. 

To dzieci, które mają problemy m.in. z rozwojem mowy, koordynacją ruchową, koncentracją i uczeniem się. Ich matki piły alkohol w ciąży. Regionalny Punkt FASD obchodzi dzisiaj 5-lecie działalności. W jubileuszowej uroczystości, oprócz małych pacjentów i ich rodziców, wziął udział Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego.

Pani Anna z Łodzi na terapię do Regionalnego Punktu Diagnozy i Terapii FASD przyjeżdża już z drugim dzieckiem. – Starsza dziewczynka uczy się teraz w szkole. Wcześniej miała problemy na przykład z łapaniem przedmiotów. A po terapii jest najlepszą uczennicą w klasie. Jestem z niej dumna. Skończyła już terapię – opowiada  łodzianka. – Teraz do Punktu Diagnozy FASD przyjeżdżam z młodszym chłopcem. Panie, które tu pracują wkładają całe serce i bardzo im dziękuję.

Pani Anna jest rodziną zastępczą dla dzieci swojego brata. – Czytałam o FASD i obserwowałam dzieci. Niestety moje podejrzenia się sprawdziły w obu przypadkach– mówi kobieta.

Na jubileusz 5-lecia działalności Regionalnego Punktu FASD zaproszono dzisiaj dzieci będące pod opieką Punktu oraz ich rodziców i opiekunów. Uroczystość odbyła się w siedzibie Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi przy ul. Snycerskiej. Mali pacjenci wzięli udział w warsztatach cyrkowo – teatralny. Było dużo zabawy, poczęstunek i tort.

13 marcu 2018 roku odbyły się pierwsze konsultacje diagnostyczne w Regionalnym Punkcie Diagnozy i Terapii FASD. Było to pierwsze takie miejsce w Polsce powołane przez samorząd województwa. Dzieci z FASD mogą tu liczyć na kompleksową pomoc i wsparcie. Przeprowadzana są kompleksowe diagnozy, prowadzone terapie neurorozwojowe, organizowane spotkania psychoedukacyjne dla rodziców i opiekunów oraz grupy wsparcia. Każde dziecko objęte procesem diagnostycznym w kierunku FASD konsultowane jest przez lekarza i psychologa lub neuropsychologa. W zależności od indywidualnego procesu diagnostycznego dziecka zlecana jest również konsultacja psychiatryczna.

- Funkcjonujący od 5 lat Regionalny Punkt Diagnozy FASD to dowód na to, że samorząd województwa łódzkiego diagnozuje i odpowiednio reaguje na problem, gdy jest taka potrzeba – podkreśla Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego.

Do Regionalnego Punktu FASD można też zgłosić się na terapię prowadzoną metodą integracji sensorycznej SI oraz z wykorzystaniem elementów metody S. Masgutowej. Skorzystało z tej możliwości ponad 100 dzieci. Organizowane są spotkania psychoedukacyjne oraz grupy wsparcia dla rodziców i opiekunów dzieci, które już ukończyły proces diagnostyczny w Punkcie FASD. Udzielane jest wsparcie wychowawcze. W ramach psychoedukacji zorganizowane zostały cztery cykle czterodniowych spotkań, w których uczestniczyło 76 rodziców i opiekunów dzieci z  FASD. Natomiast spotkania grup wsparcia  odbywają się  zwykle raz lub dwa razy w miesiącu.

Dr n. med. Monika Głuchowska, specjalista położnictwa i ginekologii Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. M.Pirogowa w Łodzi podkreśla, że w ciąży absolutnie nie wolno pić żadnego alkoholu. – To bardzo ważne. Każda ilość alkoholu w ciąży szkodzi – podkreśla doktor Głuchowska. – Absolutnie, wbrew niektórym opiniom, nie wolno sięgać nawet po lampkę czerwonego wina czy koniaku. Picie alkoholu w ciąży prowadzi m.in. do wad rozwojowych u dziecka oraz porodu  przedwczesnego.

Niestety wciąż nie wszyscy rozumieją ten problem. – Zdarza się, że nawet do szpitala trafiają ciężarne pod wpływem alkoholu – podkreśla doktor Głuchowska. – Na szczęście mamy coraz więcej świadomych kobiet. Pomagają w tym publikacje medialne. Dlatego trzeba jak najwięcej mówić głośno o zaburzeniach FASD u dzieci.

Katarzyna Maciołek, dyrektor Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi podkreśla, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży. – Zaburzenia FASD niestety pozostaną do końca życia. Rehabilitacja nie skończy się nigdy – mówi dyrektor Maciołek.

Skomentuj [ 0 ]
14:14, 16.03.2023 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama




Popularne artykuły


Reklama



Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie




Ostatnio na forum

Więcej dyskusji





Najnowsze komentarze


Pogoda

Facebook


Najnowsze zdjęcia


© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET