Czwartek, 30 maja 2024 r., imieniny Feliksa, Ferdynanda, Zdzisława

Pogotowie Reporterskie

Pabianice: Tylko przejściowe problemy z brakiem kierowców

(fot. Transport Publiczny )

 

W podłódzkich Pabianicach udało się ustabilizować sytuację kadrową MZK. Aktualnie nie ma więc zagrożenia likwidacji kursów w związku z wakatami na stanowisku kierowcy. Przejściowo dochodziło jednak do odwoływania połączeń.  W marcu tego roku MP Łódź poinformowało o dużych problemach związanych z niedostateczną liczbą prowadzących pojazdy. 

W ich wyniku miasto ograniczyło liczbę kursów na części linii autobusowych, wprowadzając cięcia głównie poza szczytem i w dni wolne. Do dziś zawieszone kursy nie powróciły do rozkładów jazdy. Niedostateczna liczba kierowców jest problemem nie tylko największego przewoźnika z regionu, ale także innych operatorów z aglomeracji. 
 


Największe problemy pod koniec 2022 r.

– W bieżącym roku nie było konieczności ograniczania lub odwoływania kursów z uwagi na brak kierowców do realizacji wyznaczonych zadań – zapewnia Jarosław Habura, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Pabianicach. Dodaje jednocześnie, że w drugiej połowie 2022 r. przewoźnik mocno odczuwał takie problemy. Zwłaszcza jesienią dochodziło więc do przypadków odwoływania połączeń na liniach regularnych.

Nasz rozmówca tłumaczy, że notowano wysoką absencję chorobową, a niemal jednocześnie trzech kierowców odeszło na emeryturę. Liczba ta nie wydaje się wysoka, ale w warunkach niewielkiego systemu transportowego staje się znacząca, zwłaszcza przy trudnościach ze znalezieniem nowych pracowników. – Rozpoczęliśmy więc szeroko zakrojoną kampanię informacyjną w celu pozyskania nowych osób do pracy – usłyszeliśmy.


Kadry zostały już uzupełnione

Miejska spółka poszukiwała zarówno posiadających uprawnienia do prowadzenia autobusów, jak i gotowych do podjęcia kursu. – Udało się zatrudnić trzech kierowców z uprawnieniami oraz zakończyć kurs na prawo jazdy kategorii D dla sześciu uczestników – relacjonuje prezes MZK. Większość jego absolwentów jest już pracownikami przedsiębiorstwa.

Dodajmy, że MZK nie obsługuje komunikacji z Łodzią. Do stolicy aglomeracji biegnie bowiem linia tramwajowa, na której standardowo kursują tramwaje łódzkiego MPK. Wciąż trwa jednak jej opóźniona modernizacja. Przedsiębiorstwo z Łodzi obsługuje też autobusowe połączenie zastępcze, choć czasowo jego podwykonawcą było niegdyś MZK.
 
 Czytaj dalej: Transport Publiczny 

 

Skomentuj [ 0 ]
13:35, 25.05.2023 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Popularne artykuły


ReklamaNajnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie
Ostatnio na forum

Więcej dyskusji

Najnowsze komentarze


Pogoda

Facebook
Najnowsze zdjęcia
© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET