Sobota, 3 czerwca 2023 r., imieniny Klotyldy, Leszka, Tamary

Pogotowie Reporterskie

ZUS. Płatniku nie przegap terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej


Ponad 2,2 mln płatników rozliczyło już roczne składki na ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli z rozliczenia wynika nadpłata składki, płatnicy mogą złożyć wniosek o jej zwrot. Muszą się jednak spieszyć, bo zrobić to mogą do 1 czerwca. Na zwrot nadpłaconych składek może liczyć 1,4 mln przedsiębiorców. Do tej pory do ZUS-u trafiło ponad 436 tys. wniosków o zwrot nadpłaty na kwotę 823 mln zł.

Jak wnioskować o zwrot nadpłaty

Wniosek o zwrot nadpłaty udostępniany jest na Platformie PUE ZUS w widoku  „Moje dane”, w sekcji „Wnioski o zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne”.  Żeby otrzymać zwrot, należy zweryfikować wniosek, podpisać go  i odesłać go przez PUE ZUS. 

Przed wysłaniem wniosku należy jeszcze zweryfikować i potwierdzić numer konta bankowego, na które ma być przelana nadpłata. Jeżeli rachunku bankowego, na który płatnik chce mieć dokonany zwrot nie ma na jego koncie w ZUS, to powinien złożyć dokument ZUS ZBA, aby go dodać.

Nadpłatę ZUS przekaże na rachunek bankowy zapisany na koncie płatnika składek do 1 sierpnia br.

Czasu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne jest coraz mniej.  Jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty do 1 czerwca i nie ma on zaległości z tytułu składek lub nienależnie pobranych świadczeń, to ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika do końca 2023 r.                                

Jeśli nie wysłałeś dokumentów do 22 maja, zrób to jak najszybciej

W sytuacji, gdy płatnik składek z różnych przyczyn nie mógł złożyć do ZUS-u rocznego rozliczenia 
w terminie do 22 maja br., to może jeszcze przekazać ten dokumenty do 30-31 maja br. tak, aby w przypadku nadpłaty, mógł zatwierdzić wniosek o jej zwrot i wysłać go do  ZUS do 1 czerwca br.
Sam fakt przekazania dokumentów rozliczeniowych po terminie (w tym roku po 22 maja) nie rodzi konsekwencji.

Jeśli masz niedopłatę

Jeśli z rocznego rozliczenia wynika niedopłata, to płatnik powinien uregulować ją wraz ze składką za kwiecień jednym przelewem  na swój indywidualny  numer rachunku składkowego (NRS) w terminie do 22 maja. Opłacenie składek po terminie wiąże się z koniecznością naliczenia odsetek za zwłokę- jeśli przekraczają one kwotę 34,90 zł.

 

Monika Kiełczyńska
Regionalna rzeczniczka prasowa ZUS 
województwa łódzkiego

Skomentuj [ 0 ]
15:40, 25.05.2023 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Pogoda

Popularne artykuły


ReklamaNajnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie
Ostatnio na forum

Więcej dyskusji

Najnowsze komentarze
Najnowsze zdjęcia© Copyright 2011-2023 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET