Środa, 24 lipca 2024 r., imieniny Kingi, Krystyny, Antoniego

Pogotowie Reporterskie

W Łódzkiem przybędzie odnowionych zabytkowych kapliczek i pomników

Przydrożna kapliczka w Strugienicach (pow. łowicki), drewniana kapliczka w Mokrej Prawej (pow. skierniewicki), do której mieszkańcy modlili się o łaski w ustaniu epidemii cholery czy nagrobek Anieli i Stefana Hellwigów w Bełchatowie – to tylko kilka z listy 15 zabytkowych obiektów małej architektury w Łódzkiem, które w tym roku zostaną poddane renowacji. Decyzja już gotowa, podjęli ją radni sejmiku województwa podczas ostatniej sesji, przeznaczając na ten cel 300 tys. zł, więc teraz czas na prace konserwatorskie.

W tegorocznym konkursie na remont obiektów małej architektury zabytkowej, czyli m.in. kapliczek, krzyży czy pomników, wpłynęło 37 zgłoszeń, z których – we współpracy z poszczególnymi gminami, wybrano 15 projektów. To cenne dla mieszkańców i uznane za zabytkowe: kapliczki, pomniki, posągi czy miejsca kultu. Są wśród nich obiekty wpisane do rejestru zabytków województwa łódzkiego, jak pochodząca z 1820 roku figura św. Wawrzyńca z kapliczki w Strońsku, w gm. Zapolice (pow. zduńskowolski) czy kontynuacja rozpoczętego w ubiegłym roku remontu wpisanej do ewidencji kapliczki św. Antoniego w Rozprzy (pow. piotrkowski). To właśnie one w tym roku – a termin wykonania prac mija z końcem grudnia 2023 - odzyskają dawny blask. W budżecie województwa łódzkiego, decyzją radnych sejmiku, na ten cel zostało zabezpieczone 300 tysięcy złotych.

- Przydrożne krzyże, drewniane figury świętych czy pomniki są niezwykle ważne dla mieszkańców, bo stanowią część historii wsi i miast. Jako samorząd czuwamy nad tym, aby te cenne obiekty pozostały dla kolejnych pokoleń – mówi Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

To już trzecia edycja programu „Mała architektura zabytkowa”. W pierwszej, w 2021 roku, sejmik na ten cel przeznaczył 250 tys. zł, w ubiegłym i w tym, ta kwota została zwiększona o 50 tysięcy. Dzięki wsparciu samorządu województwa na terenie Łódzkiego już odrestaurowano ponad 30 kapliczek i pomników.

 

Skomentuj [ 2 ]
14:20, 30.05.2023 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Ewa @ 19:49, 30.05.2023r. IP: *.*.183.243

Z pięknie spatynowanej kapliczki zrobili odpustowe g...no.
Dramat, brak poczucia smaku.

J. @ 22:53, 30.05.2023r. IP: *

Podzielam cenną uwagę, dramat.

Dodaj komentarz
Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama
Popularne artykuły


Reklama
Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnieDoĹźynki 2024

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji

Najnowsze komentarze


Pogoda

FacebookNajnowsze zdjęcia


© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET