Niedziela, 16 czerwca 2024 r., imieniny Aliny, Justyny, Benona

Pogotowie Reporterskie

Jeszcze więcej zieleni

Zielone zakątki i oazy, ogrody deszczowe, sensoryczne oraz kwietne, ścieżki edukacyjne, parki i skwery – to pomysły gmin i miast z Łódzkiego na stworzenie nowych terenów zielonych. Wszystkie pojawią się jeszcze w tym roku dzięki pieniądzom z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. Na program „Ogrody przyjazne naturze” samorząd województwa przeznaczył w 2023 roku 3 miliony złotych.

W Dąbrowicach, w gm. Maków (pow. skierniewicki) powstanie „zielony zakątek” z miododajnymi roślinami, domkami dla ptaków oraz motyli. Teren zostanie ogrodzony i ekologicznie oświetlony. Ogród miododajny, podzielony na sad owocowy i łąkę kwietną, wyrośnie też w samych Skierniewicach. Mieszkańców od miejskiego hałasu będzie chronić zielona ściana z bluszczu.

W Radomsku, w przemysłowej części miasta, od negatywnych skutków urbanizacji uwagę będzie odwracać nowoczesny „Skwer przy kominie”. Betonową kostkę zastąpi urodzajna ziemia, na której zostaną posadzone drzewa, krzewy i byliny. We wsi Chojne (pow. sieradzki) pojawi się leśny ogród ze ścieżką edukacyjną dla najmłodszych oraz altaną i ławkami do wspólnego spędzania czasu dla wszystkich mieszkańców.

Z kolei mieszkańcy Osjakowa (pow. wieluński) będą się cieszyć „ogrodem zmysłów”, bo zaprojektowana zieleń będzie działać na wszystkie zmysły odwiedzających tamtejszy park. Powstanie w nim także zielony plac zabaw. W Wolborzu (pow. piotrkowski) mieszkańcy będą mieli ogrody deszczowe, a w Tomaszowie skwer z tężnią i ścianą zieleni. Projektów, które zazielenią i upiększą region jest 21. Celem wszystkich jest stworzenie na mapie województwa nowych miejsc do rodzinnego odpoczynku i rekreacji na łonie natury.

- Nie mogę się doczekać, kiedy będę mógł odwiedzić te wszystkie zielone miejsca, bo są one dokładnie spełnieniem założeń naszego projektu „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski” – mówi Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego. – Po zainteresowaniu konkursem, widać, jak bardzo samorządom miast i gmin zależy na urządzaniu parków, skwerów, ogrodów czy po prostu alei kwietnych, które często mają walor edukacyjny, a dzięki swojej różnorodności botanicznej na pewno są przyjazne ptakom i owadom.

To już drugi konkurs w ramach programu „Ogrody przyjazne naturze”. W 2022 roku, również za kwotę 3 mln zł, w całym regionie powstały 22 nowe obszary zielone. Mieszkańcy Brzezin mają „Zieloną wyspę w sercu miasta”, w Skierniewicach zazielenia się urządzony w ubiegłym roku skwer przy kinoteatrze Polonez, a w Tomaszowie nowe nasadzenia pojawiły się w samym centrum, na placu Kościuszki. Każda gmina, zarówno w pierwszej, jak i tegorocznej edycji konkursu, mogła maksymalnie otrzymać 150 tys. zł. To pieniądze na nasadzenia oraz urządzenie terenów zielonych, ale i na zakup pomp oraz innych systemów do deszczówki, a także elementów małej architektury.

 

Zdjęcia Sebastian Sołtyszewski – na zdjęciach realizacja projektu „Zielona wyspa w sercu miasta” w Brzezinach z ubiegłorocznego programu „Ogrody przyjazne naturze”.

 

Skomentuj [ 7 ]
11:15, 01.06.2023 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Janek @ 12:37, 01.06.2023r. IP: *.*.132.9

Czy mnie pamięć nie myli w Lasku kilka lat temu burmistrz i radni zabetonowali rynek

Hhh @ 14:46, 01.06.2023r. IP: *

Idz zobacz jak Burmistrz dba o ogród różany na Przylesiu

Jan @ 16:51, 01.06.2023r. IP: *.*.204.204

Ale przecież takie skrzynki można postawić na rynku i chyba byłby to przyjemniejszy widok..

JJan @ 19:28, 01.06.2023r. IP: *

Jeśli w związku z łaskim rynkiem coś jest zabetonowane, to zdaje się, że przede wszystkim jest to twoja głowa, bo żeby o placu, na którym jest chyba ze 100 drzew, ok. 20 rabat i zieleńców, powiedzieć iż jest zabetonowany, to pewnie trzeba mieć w głowie więcej betonu niż w kacapskiej rakiecie?

G @ 22:35, 01.06.2023r. IP: *

JJan.
Widać JJan. Żeś się w betonozie wychował!

Do G @ 10:11, 02.06.2023r. IP: *

Czyli wg ciebie na rynku powinno się uprawiać ziemniaki albo może ćwikłę?

G @ 22:59, 02.06.2023r. IP: *

Koperek uprawiajmy

Dodaj komentarz
Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama
Popularne artykuły


ReklamaNajnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji

Najnowsze komentarze


Pogoda

FacebookNajnowsze zdjęcia


© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET