Szczęśliwy finał poszukiwań 86-latka
Wspólne działania policjantów i strażaków z powiatu łaskiego doprowadziły do odnalezienia mężczyzny, który podczas spaceru stracił orientację w terenie i nie był w stanie samodzielnie wrócić do domu. Świetne rozeznanie terenu, specjalistyczny sprzęt i zaangażowanie mundurowych doprowadziły do miejsca, gdzie znajdował się zdezorientowany senior.
Łaskich mundurowych podczas poszukiwań wspierała Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza OSP Justynów oraz Grupa Ratownictwa Specjalistycznego OSP Łódź-Jędrzejów.
W sobotę, 26 sierpnia 2023 roku, około godziny 15:00 funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Łasku otrzymali zgłoszenie dotyczące zaginięcia 86-letniego mieszkańca Pabianic. Mężczyzna spędzał weekend na terenie działki rekreacyjnej w miejscowości Zielęcice. Z informacji pochodzących od żony wynikało, że jej mąż w godzinach przedpołudniowych wybrał się na spacer do okolicznych lasów. Zaginiony senior od jakiegoś czasu ma problemy z pamięcią i prawdopodobnie nie wie, jak wrócić na działkę.
Dyżurny łaskiej jednostki natychmiast skierował wszystkie patrole w okolice, gdzie mógł przebywać zaginiony. W jednostce został ogłoszony alarm. Policjanci nie tracąc ani chwili rozpoczęli poszukiwania seniora. Z uwagi na schorzenia mężczyzny istniało realne zagrożenie dla jego zdrowia i życia. W poszukiwaniach brało udział 45 policjantów, 16 słuchaczy Ośrodka Szkolenia Policji w Łodzi z siedzibą w Sieradzu, 6 strażaków z Komedy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łasku, 18 druhów z trzech jednostek OSP – Okup, Wiewiórczyn oraz Łask. Ponadto dyżurny Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi na miejsce poszukiwań skierował specjalistyczną Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą OSP Justynów oraz Grupę Ratownictwa Specjalistycznego OSP Łódź-Jędrzejów. W trakcie poszukiwań wykorzystano 19 pojazdów, 2 quady, 3 psy służbowe oraz drona z kamerą termowizyjną.
Mundurowi sprawdzali lasy, dukty leśne, rejony okolicznych stawów i rozlewisk a także znajdujące się w rejonie poszukiwań mokradła. Policjanci rozpytywali także okolicznych mieszkańców. Jeden z napotkanych podczas poszukiwań mężczyzn wskazał policjantom kierunek, w którym zaginiony mężczyzna mógł pójść. Trop ten okazał się trafiony, bo grupa poszukująca, która poruszała się na quadach, po chwili ujawniła zdezorientowanego i wycieńczonego seniora. Mężczyzna, został przekazany zespołowi ratownictwa medycznego a następnie trafił w ręce rodziny. Poszukiwania zakończyły się około godziny 20:00. Miejsce odnalezienia mężczyzny znajdowało się prawie dwa kilometry od działki, na której przebywał wraz z rodziną.
Ta historia skończyła się szczęśliwie, ale policjanci przypominają kilka ważnych zasad, jakie należy stosować, wychodząc do lasu, aby nie doszło do niebezpiecznych sytuacji:
- poinformuj bliskich o wyprawie do lasu oraz wskaż okolicę, w której będziesz przebywać oraz kiedy planujesz powrót,
- zabierz ze sobą elementy odblaskowe lub latarki, dzięki nim nocą będziesz bardziej widoczny,
- przydatny będzie telefon komórkowy z naładowaną baterią, który może okazać się pomocny w sytuacjach kryzysowych,
- ze względów bezpieczeństwa nie wchodź na treny podmokłe i bagna,
- zabierając ze sobą dzieci lub osoby starsze, nie tracić ich z pola widzenia,
- zapamiętuj charakterystyczne na danym terenie elementy, numery słupków granicznych, dzięki którym będziesz mógł szybciej odnaleźć drogę powrotną,
osobie starszej rozważ zakup zegarka z funkcją GPS oraz dostępem do Internetu, aby w łatwy sposób można było ją zlokalizować,
- w przypadku zaginięcia kogoś z bliskich Ci osób jak najszybciej powiadom najbliższą jednostkę Policji.
sierż. sztab. Bartłomiej Kozłowski
zdjęcia: OSP Justynów / KPP Łask
- Skomentuj [ 0 ]
- 15:45, 29.08.2023 r.
Wasze komentarze
Dodaj komentarz
Reklama





Popularne artykuły
- Łask. Startuje projekt „Miejskie Zacisze”
- Uwaga‼️‼️ zaginęła starsza pani‼️ AKTUALIZACJA
- Koniec roweru miejskiego w Łasku
- Bezpieczniej dla pieszych w Łasku
- 10. Festiwal Róż – niedziela pełna słońca, uśmiechów i niezwykłych chwil
- „Kwiaty Wołynia” – Pamięć, prawda, godność
- Wojewoda łódzki zwołuje sztab kryzysowy- AKTUALIZACJA
- Niż genueński podtopił regiony
- Aktualizacja ostrzeżenia meteo
- Policjant po służbie zatrzymał nietrzeźwego kierującego, a ten chciał mu wręczyć łapówkę
Reklama


Najnowsze ogłoszenia
- Kostka brukowa wokół pomników
- LETNISKO
- Wynajmę garaż
- Do wynajecia
- Toyota Yaris , benzyna, 2024 r, jak nowa
- Spszontanie
- Działki budowlane
- Stróżówka Portiernia Ochrona Wartownia Budka Parkingowa Pawi
- Skuter Aprilia Sonic 50 2T 2003r
- Mini Piła Akumulatorowa Imoum 2x Aku Mocna Lekka Mała Zestaw
Przeglądaj
Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Ostatnio na forum
- Jak zmienia się nasze miasto
- Szukam lokalnego korepetytora
- Podziękowanie
- Witam wszystkich, szukam lokalnego korepetytora
- Przerwy w oświetleniu ulic.
- Łohojsk nie powinien być już miastem partnerskim dla Łasku
- Zima,zima
- F16
- Czy mógłby ktoś wyjaśnić co z remontem drogi nr 473,cz będzie rondo w Bałuczu.
- Gdzie na bezpieczne zakupy
Więcej dyskusji
Najnowsze komentarze
- Oj te zdrowie...
- Czuć Wyszyńskim, choć akurat tym razem to nie ten idol.
- Karol | 13:22, 13.07.2025 r. „Gdybyśmy byli podobni do dzisiejszych Włoch, gdybyśmy mieli taką
- Karol | 13:22, 13.07.2025 r. Po pierwsze, to o Jedwabnem słowem, póki co, nie wspomniałem, Bander
- Celina | 12:21, 13.07.2025 r. Ależ solidaryzujemy się, jak w przypadku wszystkich rocznic narodowe
- Jak twierdzi Roman Giertych właśnie to środowisko polityczne, które promuje upamietnienie rzezi
- Rosja zawsze rozgrywa narody poprzez narodowych debili ... Bandera nabrał "wiatru w żagle" po Trak
- Jak widać to kolejne tragiczne wydarzenie, które zamiast do zadumy, do uszanowania ofiar jest powo
- I tyle - samo sedno, szkoda tylko, że tak mało ludzi też tak to widzi. Ludek sobie spokojnie śpi
Pogoda
Najnowsze zdjęcia
-
10. Festiwal Róży w Łasku
-
Święto Truskawki 2025 - część 1 (niedziela)
-
Święto Truskawki 2025 - część 4
-
Święto Truskawki 2025 - część 3
-
Święto Truskawki 2025 - część 2
-
Święto Truskawki 2025 - część 1
-
Walne zebranie delegatów Łaskiej Spółdzielni Mleczarskiej
-
III Piknik Kół Gospodyń Wiejskich z Powiatu Łaskiego
-
Maturzyści z LO w Kolumnie zakończyli rok szkolny
-
Kwietna łąka Młodzieżowej Rady Miejskiej