Sobota, 23 września 2023 r., imieniny Bogusława, Tekli, Liberta

Pogotowie Reporterskie

Buczek. Narodowe Czytanie w Gminie Buczek

 

Kolejna odsłona Narodowego Czytania przybliżyła nam powieść Elizy Orzeszkowej Nad Niemnem. Wydana w Warszawie w roku 1888 powieść jest najważniejszym dokonaniem literackim Elizy Orzeszkowej. Utwór pierwotnie miał nosić Mezalians, co sugerowało główny wątek utworu tj. miłość panny ze dworu i zagrodowego Szlachcica. Jednak w miarę pisania książki okazało się, że dzieło będzie o wiele poważniejsze w swym przesłaniu ideowym. 

Orzeszkowa ostatecznie wyszła poza historię miłości Jana i Justyny, udało jej się ukazać rozległy obraz społeczeństwa polskiego po klęsce powstania styczniowego.

Fragmenty powieści wytypowanej do czytania narodowego biblioteka gminna wraz ze Szkołą Podstawową w Buczku przedstawiła uczniom i gościom w piątek 8 września. Spotkaliśmy się z rodziną Bohatyrowiczów i Korczyńskich, poznaliśmy ich problemy, rozterki i marzenia. Zapatrzyliśmy się w nadniemeńską przyrodę, która odgrywa w powieści ważną rolę , wyznacza rytm życia.

Ważnym fragmentami powieści podzielili się nasi lektorzy: Dorota Ciabiada, Mieczysława Kubik, Teresa Kaletka, Elżbieta Tarka, Kamila Tyluś, Barbara Olejnik i Józef Malinowski.

Udział w Narodowym Czytaniu dostarcza nam wiele przyjemności, to pożyteczne i pasjonujące spotkanie z klasyką literatury polskiej.

 

Źródło: GBP w Buczku

Skomentuj [ 0 ]
10:20, 15.09.2023 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama
Popularne artykuły


Reklama
Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnieOstatnio na forum

Więcej dyskusji

Najnowsze komentarze


Pogoda

Facebook
Najnowsze zdjęcia
© Copyright 2011-2023 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET