Niedziela, 16 czerwca 2024 r., imieniny Aliny, Justyny, Benona

Pogotowie Reporterskie

Wystawa "10x10" malarstwo Ernesta Zawady

 

Prof. Ernest Zawada urodzony w 1971 roku w Cieszynie, rodowity Koniakowianin. Mieszka i tworzy w Bielsku-Białej. Dziekan Wydziału Humanistyczno- Społecznego Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego. Studia na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Stefana Gierowskiego (1995). W 2008 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego sztuki. 11 maja 2020 roku, decyzją Prezydenta RP uzyskał tytuł profesora sztuki. 

Zajmuje się malarstwem sztalugowym, grafiką warsztatową i instalacją. Jest autorem działań wizualnych w przestrzeni publicznej. Autor ponad stu wystaw i prezentacji indywidualnych (w bieżącym roku w Rzymie). Brał udział w ponad stu wystawach zbiorowych. Swoje prace prezentował m.in. w Waszyngtonie, Nowym Jorku, Londynie, Brukseli, Wiedniu, Wenecji,Budapeszcie, Paderborn, Wolfsburgu, Ostrawie, Bratysławie. Na 13. Biennale we Florencji uzyskał drugą nagrodę.

Jego prace znajdują się w kolekcjach muzealnych (Acco - Izrael, Watykan, Bielsko-Biała) oraz prywatnych w kraju i na świecie (m.in. kolekcja Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego). Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dwukrotnie nominowany do nagrody Ikara. Aktualnie zatrudniony jako pracownik naukowy w Instytucie Pedagogiki UBB w Bielsku-Białej.

Współpracuje z ośrodkami naukowymi i artystycznymi w kraju i za granicą. Autor książki: "Nauka rysunku - ucz się od polskich mistrzów", a także artykułów naukowych dotyczących metodyki edukacji artystycznej. Kurator Galerii Akademickiej Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego.

 

Zapraszamy we wtorek, 21 listopada o godzinie 17:00.

Skomentuj [ 0 ]
12:40, 15.11.2023 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama
Popularne artykuły


ReklamaNajnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie
Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


Najnowsze komentarze


Pogoda

FacebookNajnowsze zdjęcia


© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET