Wtorek, 28 listopada 2023 r., imieniny Zdzisława, Lesława, Gościerada

Pogotowie Reporterskie

Port multimodalny w Karsznicach gotowy do pracy

Na tę chwilę mieszkańcy Zduńskiej Woli, a zwłaszcza Karsznic, czyli kolejowej dzielnicy miasta, czekali od lat. Ale to moment równie istotny dla całego województwa łódzkiego. W środę 15 października zostało otwarte Centrum Logistyczne Zduńska Wola Karsznice, jedna z najważniejszych inwestycji dla naszego regionu,

- Tego miejsca miało nie być. Jednak wiele osób starało się, aby ono jednak powstało. A przecież Karsznice przez lata były stolicą kolejarzy. Potem, niestety, zostały odstawione od głównego nurtu funkcjonowania polskiej kolei. To, że tu jesteśmy, oznacza, że przywracamy to miejsce na kolejową mapę kraju - mówił Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego podczas otwarcia portu.

 

W tej ważnej uroczystości wzięli też między innymi udział: Marek Matuszewski, poseł Prawa i Sprawiedliwości, radne wojewódzkie Marlena Sagan i Dorota Więckowska, samorządowcy powiatowi, miejscy i gminni. Gospodarzami byli Dariusz Seliga, prezes PKP Cargo oraz Hanna Jażdżyk, prezes PKP Cargo Terminale, która to spółka realizowała inwestycję.

 

Jak podkreślał marszałek Grzegorz Schreiber, budowa portu multimodalnego w Karsznicach to doskonały przykład tego, że coś, co przez wiele lat było niemożliwe, okazało się możliwe. Tę inwestycję przez lata obiecywało wielu lokalnych samorządowców.

 

- Ale z tych planów ciągle nic nie wynikało. Pewnie zabrakło determinacji, jaką trzeba mieć, aby zrealizować projekt tak ważny dla Polski - mówił marszałek.

 

Powstanie terminalu to efekt starań Grzegorza Schreibera oraz realizacja obietnicy, jaką złożył wspólnie z Mateuszem Morawieckim, premierem rządu Prawa i Sprawiedliwości.

 

- Zaangażowałem się w ten projekt, bo od lat słyszałem od mieszkańców Zduńskiej Woli, od radnych PiS, miejskich i powiatowych, że ta inwestycja korzystnie wpłynie na rozwój Zduńskiej Woli - mówi Grzegorz Schreiber. - Już w 2017 roku odwiedziliśmy to miejsce z premierem Mateuszem Morawieckim, bo chciałem, by na własne oczy zobaczył, jaki potencjał w nim tkwi i że koniecznie trzeba to wykorzystać. To był przełomowy moment dla realizacji idei, jaką była budowa portu.

 

Te starania nabrały tempa wkrótce po tym, jak w 2018 roku Grzegorz Schreiber objął funkcję marszałka województwa. W lipcu 2019 roku do Urzędu Marszałkowskiego zostali zaproszeni przedstawiciele największych spółek PKP na robocze rozmowy. To wówczas padła deklaracja dotycząca budowy portu multimodalnego w Karsznicach.

 

Prace w Karsznicach trwały od sierpnia 2022 roku. Na zlecenie PKP Cargo Terminale realizowała je spółka ZUE. Powstało jedno z największych multimodalnych centrów logistycznych w Polsce. Zajmuje blisko 13 hektarów, a sam plac składowy ma powierzchnię ponad 33 tysięcy metrów kwadratowych. Docelowa zdolność przeładunkowa terminalu szacowana jest na 500 tys. jednostek multimodalnych rocznie. Terminal wyposażony jest w inteligentne systemy optymalizujące operacje logistyczne w tym w automatyczny system identyfikacji kontenerów, rozpoznawania potencjalnych uszkodzeń oraz przydzielania slotów dla składów kolejowych i samochodów ciężarowych. Całkowita wartość inwestycji to prawie 128,6 mln zł. Zarząd Województwa Łódzkiego wsparł budowę terminalu kwotą 51,7 mln zł. To dofinansowanie dla spółki PKP Cargo Terminale z Regionalnego Programu Operacyjnego.

 

- To nie było łatwe zadanie. Wspierałem wiele inwestycji i nigdzie nie było tak wielu problemów jak tutaj. Ale cel został osiągnięty. Bardzo dziękuję tym wszystkim, którzy pomagali w realizacji tego zadania, ważnego nie tylko dla Zduńskiej Woli i naszego województwa, ale dla całej Polski - dodał Grzegorz Schreiber.

 

Terminal zapewni kompleksową obsługę logistyczną połączeń kontenerowych na Nowym Jedwabnym Szlaku w relacji Chiny - Europa, a także z portów bałtyckich w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu na południe naszego kraju i cały region środkowoeuropejski. Atuty lokalizacji terminalu to położenie przy ważnej dla całej Europy linii kolejowej nr 131 oraz w bliskim sąsiedztwie trasy ekspresowej S8, co oznacza świetną komunikację we wszystkich kierunkach poprzez autostrady i drogi ekspresowe: węzły A1/A2 oraz A1/S14, S8/S14 oraz S8/A2.

 

Podczas otwarcia portu marszałkowi Schreiberowi dziękowali radni miejscy i powiatowi ze Zduńskiej Woli. - To dla nas historyczna chwila. W imieniu mieszkańców dziękujemy za determinację w działaniach, aby ten projekt został zrealizowany i za impuls rozwojowy, który miasto dzięki niemu dostanie - mówili.

Skomentuj [ 6 ]
12:25, 16.11.2023 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Ola @ 12:49, 16.11.2023r. IP: *.*.238.178

Co wy tu wypisujecie, czyj był to pomysł? Może troszeczkę się cofnąć w czasie i przypomnieć zabiegi byłego senatora ś,p. Owczarka...... bez niego by tego nie było.....

Jaksa @ 14:30, 16.11.2023r. IP: *.*.186.183

PiS twierdzi, że nieobecni nie mają racji...
No to czekam aż ich nie będzie!

Ireneusz @ 22:55, 16.11.2023r. IP: *.*.40.229

Nie ważne czyj był to pomysł. Ważne kto zrealizował. Pomysłów można mieć sto i nic z nich może nie wyniknąć.

Jaksa @ 08:05, 17.11.2023r. IP: *.*.186.183

Tylko że realizację zawsze muszą poprzedzać działania przygotowawcze, koncepcyjne, projektowe, itp., które nie robią się same.
Niestety, przecinający wstęgi często o tym nie mówią a to tak jakby mleczarnia chwaliła się, że produkuje mleko.

Bohdan @ 09:55, 17.11.2023r. IP: *

W promieniu kilku kilometrów od inwestycji mamy kolejną łunę na nocnym niebie. Setki lamp od kilku miesięcy oświetlają pusty kilkunastohektarowy plac, a kilku tak dobrych, skutecznych lamp brakło np. na skrzyżowaniu Żeromskiego z Objazdową...

Olo @ 18:34, 17.11.2023r. IP: *.*.210.97

Tak do końca nie wiemy czy brakło tam lamp czy czyjejś rozwagi i uwagi na drodze.

Dodaj komentarz
Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Popularne artykuły


ReklamaNajnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie
Ostatnio na forum

Więcej dyskusji

Najnowsze komentarze


Pogoda

Facebook
Najnowsze zdjęcia


© Copyright 2011-2023 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET