Wtorek, 27 lutego 2024 r., imieniny Gabriela, Anastazji, Honoryny

Pogotowie Reporterskie

Łódzkie na PLUS. Podsumowanie tygodnia w skrócie (video)

Nowe możliwości dla przedsiębiorców z Łódzkiego

W Winnicy w Ukrainie rozpoczyna działalność Biuro Regionalne Województwa Łódzkiego, które będzie pomagać przedsiębiorcom z naszego regionu zdobyć nowe kontakty i partnerów biznesowych za naszą wschodnią granicą. Na zaproszenie do współpracy już odpowiedziało kilkadziesiąt firm z Łódzkiego.

Biuro to kolejny krok we współpracy naszego województwa z partnerskimi regionami w Ukrainie m.in. Obwodem Winnickim. Pomysł jego utworzenia to efekt ubiegłorocznej wizyty Grzegorza Schreibera, marszałka województwa, w Winnicy, a także późniejszych rozmów przedstawicieli obu regionów podczas Europejskiego Forum Gospodarczego.

- Współpracujemy od lat, a wojna pokazała, że to partnerstwo to nie tylko słowa. Teraz zacieśniamy tę współpracę, już w wymiarze biznesowym – mówi Grzegorz Schreiber, marszałek województwa, który 5 grudnia 2023 r., razem z Siergiejem Borzovem, przewodniczącym Winnickiej Obwodowej Administracji Wojskowej, podpisał umowę o powołaniu biura.

Link do formularza zgłoszeń: https://tiny.pl/cs46l

 

Inwestycje w szpitalach…

Aparat do ultradźwięków, stół rehabilitacyjny, przyrząd do trakcji kręgosłupa i schody z pochylnią do nauki chodzenia – taki nowoczesny i specjalistyczny sprzęt do rehabilitacji zyskał szpital w Skierniewicach. Wyremontowane zostały dwie pracownie: Endoskopii i Fizjoterapii. Koszt tych modernizacji to prawie 5,5 miliona złotych.

- Szpital w Skierniewicach staje się jedną z lepiej wyposażonych placówek w województwie – zachwala Piotr Adamczyk, wicemarszałek województwa łódzkiego.

W ciągu ostatnich 5 lat Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego dofinansował szpital kwotą prawie 17,5 mln zł.

Bieżnia antygrawitacyjna to z kolei najnowszy zakup Specjalistycznego Szpitala Gruźlicy, Chorób Płuc i Rehabilitacji w Tuszynie. Urządzenie wykorzystując różnicę ciśnień, „odejmuje” pacjentom kilogramy, dając wyjątkowe efekty podczas rehabilitacji. Bieżnia pomaga osobom, które nie mogą w pełni obciążać kończyn dolnych. Są to m. in. pacjenci po operacjach stawu skokowego, biodrowego, często po wypadkach.

Szpital w Tuszynie zakupił również nowy aparat ultrasonograficzny.

 

…i na drogach

Na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej 583 z drogą powiatową w Dobrzelinie powstało rondo i ruch w tym miejscu wreszcie jest płynny, a piesi – zwłaszcza dzieci, zmierzające do pobliskiej szkoły – mogą czuć się bezpiecznie.

- Ta rozbudowa była po prostu koniecznością. Dla nas, dla samorządu województwa łódzkiego, bezpieczne drogi to priorytet – podkreśla marszałek Grzegorz Schreiber.

Skrzyżowanie dróg w Dobrzelinie to ważny węzeł komunikacyjny między Płockiem, Żychlinem, Kutnem i Łowiczem. Natężenie ruchu jest bardzo duże, zwłaszcza towarowego. 

Inwestycja kosztowała blisko 12 mln zł.

Rondo w Dobrzelinie to pierwszy etap prac inwestycyjnych na DW 583. Trwa już przetarg na rozbudowę dróg wojewódzkich nr 583 i 573 od Żychlina (rejon skrzyżowania z ul. Łukasińskiego) do granicy województwa. Na odcinku 1,7 km drogi rozbudowane zostaną skrzyżowania, powstaną dwa ronda, nowe chodniki, ścieżki rowerowe, zatok autobusowe. Będzie też nowa kanalizacja deszczowa, oświetlenie, i infrastruktura techniczna. Radni Sejmiku zabezpieczyli w budżecie województwa ok. 29 mln zł na to zadanie.

 

Porozmawiajmy, powarsztatujmy

Piąta edycja „Porozmawiajmy w Łódzkiem” nabiera rozpędu. Marszałek i członkowie zarządu województwa odwiedzają kolejne miejsca, gdzie informują mieszkańców o ofercie urzędu, dopytują o uwagi i propozycje nowych działań. Każdemu spotkaniu towarzyszą warsztaty pracy nad emocjami, albo ogrodnicze.

- Rozszerzyliśmy nasze spotkania o nowy wymiar, nazwijmy to edukacyjny - mówił w starostwie powiatowym w Łasku marszałek Grzegorz Schreiber. – To propozycja warsztatów, jakie mamy dla państwa. Ale dla mnie najważniejsza w tych spotkaniach jest możliwość wysłuchania państwa, waszych pomysłów na nowe programy, ocena dotychczasowych działań. Takie rozmowy z Wami prowadzę od początku kadencji i dały nam one pomysły do wspólnego działania: granty sołeckie rozbudowaliśmy do wymiaru, jakiego nigdy w historii tego województwa nie było; na trzech różnych poziomach wspieramy strażaków poprzez dotacje na strażnice, wyposażenie i młodzieżowe drużyny; pomagamy Kołom Gospodyń Wiejskich, dla których uruchomiliśmy dodatkowy program. Tego nigdy wcześniej nie było.

Marszałek oprócz Łasku odwiedził w ostatnich dniach Widawę, a w powiecie kutnowskim Krośniewice i wspólnie z członkiem zarządu Robertem Baryłą - Leszczynek. Wicemarszałek Zbigniew Ziemba rozmowy zorganizował w Piotrkowie Trybunalskim, a wicemarszałek Piotr Adamczyk w Łodzi.

Szukajcie nas w kolejnych miejscach.

 

Artykuł sponsorowany

 

Skomentuj [ 4 ]
08:25, 12.02.2024 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Arleta Zdobysz @ 11:28, 13.02.2024r. IP: *.*.240.203

Na kolażu zdjęć z promocją regionu osobiście zauważam brak najważniejszego edukacyjno-osobistego wymiaru korzyści z zamieszkiwania w łódzkiem. Z wyrazami głębokiego uznania dla samorządów i władz lokalnych pozostaję w wiecznym poważaniu.
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Anihilacja

Tosiek @ 12:44, 13.02.2024r. IP: *

Zauważyliście na tych zdjęciach jedną bardzo charakterystyczną cechę?

???

???

???

???

Otóż nigdzie nie ma... loga... PiS? Czy oni teraz to już się wstydzą partii, która ich wydelegowała na te stanowicha?

rob @ 12:55, 14.02.2024r. IP: *.*.142.29

a to tylko członkowie i wyborcy pisu będą korzystali z nowego sprzętu szpitalnego i rozbudowanych dróg? czepiacie się o logo zamiast po prostu być zadowolonym że nie ma zastoju i województwo się rozwija.

Andrzej @ 20:53, 14.02.2024r. IP: *.*.238.189

I jest Barwaśny. Jak słychać kandydat PiSu na nowego łaskiego starostę.

Dodaj komentarz
Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama
Popularne artykuły


Reklama
Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie
Ostatnio na forum

Więcej dyskusji

Najnowsze komentarze


Pogoda

FacebookNajnowsze zdjęcia


© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET