Niedziela, 14 kwietnia 2024 r., imieniny Bereniki, Waleriana, Jadwigi

Pogotowie Reporterskie

ŁDK. Sławomir Holland „Jak to było naprawdę”

Spektakl na podstawie opowiadania Antoniego Słonimskiego. Czy można żyć bez mrzonki? To ważne pytanie Antoni Słonimski zadaje czytelnikom opowiadania „Jak to było naprawdę”, które stało się kanwą monodramu w reżyserii Alicji Choińskiej. Zadaje to pytanie w roku 1966, w epoce pełnego rozkwitu gomułkowskiego PRL-u, w świecie Galluxów, Komisów i bonów PKO, kiedy to poważni urzędnicy z dumą nosili na szyi wieńce z trudem zdobytego papieru toaletowego.

Warto zauważyć, że Słonimski wykpiwa bezlitośnie ten świat, ale uwikłanych w jego biurokratyczne meandry bohaterów traktuje z ciepłem i serdecznością. Wszyscy pielęgnowali wtedy złudzenie, że zły los można odwrócić. A my? Czy nie potrzebujemy mrzonki zdolnej odgrodzić nas od rzeczywistości?

W tę podróż do przeszłości zabierze nas Sławomir Holland, znakomity aktor teatralny, filmowy i telewizyjny.
Sławomir Holland – polski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny. W 1984 ukończył studia na PWST we Wrocławiu, a dyplom obronił w 1988. Był aktorem: Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, Teatru Popularnego w Warszawie, Teatru „Szwedzka 2/4”, Teatru na Woli w Warszawie, Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Od 2007 roku jest związany z warszawskim Teatrem Ateneum. Na jego dorobek składają się m.in. takie role jak Henryk w „Ślubie”, Chlestakow w „Rewizorze” czy Francois Pignon w „Kolacji dla głupca”. Aktor nagrał audiobook książki Stephena Kinga „Ręka mistrza”. Warto zauważyć, że Sławomir Holland otrzymał również w 2012 roku „Złoty Liść Retro” za program „Nic nowego pod słońcem”. oraz Nagrodę Publiczności na III Łódzkim Festiwalu monodramu za spektakl Josela Rakowera „Rozmowa z Bogiem”. Wziął udział w ponad stu filmach i serialach. Ostatnio kojarzony jest z postacią policjanta Staszka w „M jak miłość” oraz lekarza w „Ojcu Mateuszu”.

Antoni Słonimski – jeden z najwybitniejszych poetów polskich XX wieku. Dramatopisarz, prozaik, felietonista, założyciel kabaretu poetów i malarzy Pod Picadorem. Członek grupy poetyckiej Skamander (wraz z Tuwimem, Lechoniem, Wierzyńskim i Iwaszkiewiczem), współpracownik czasopisma Wiadomości Literackie. Pacyfista i liberał. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych, ale doszedł do wniosku, że malarstwo nie jest jego prawdziwym powołaniem. W konsekwencji z pasją zajął sie wtedy literaturą. Wojnę przetrwał na emigracji, gdzie w roku 1940 r. powstał jego najsłynniejszy wiersz Alarm dla miasta Warszawy. W 1968 roku poparł protesty studentów i dostał zakaz druku. Potem mógł publikować swoje utwory tylko w Tygodniku Powszechnym i Więzi. Wówczas stał się „guru” opozycji, a Jego stolik w kawiarni „PIW” był oblegany przez młodych buntowników.

 „Jak to było naprawdę?” 

Reżyseria: Alicja Choińska.
Scenografia: Adam Jankiewicz.
Muzyka: Kuba Sienkiewicz.

 

Zapraszamy:  
07.03.2024 o godzinie 19:00
Koszt wstępu: 35.00 zł

Skomentuj [ 1 ]
18:25, 19.02.2024 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

St @ 11:54, 20.02.2024r. IP: *

No nie wiem, mieszkańcy Łasku dziś tak napatrzą się na różnego rodzaju New Hollandy, że...

Dodaj komentarz
Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

ReklamaPopularne artykuły


ReklamaNajnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie
Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


Najnowsze komentarze


Pogoda

Facebook


Najnowsze zdjęcia


© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET